Termomodernizacja budynku rozłożona na etapy - kolejność prac

2019-02-13 14:39

Najlepsze efekty przynosi termomodernizacja przeprowadzona kompleksowo. Ale gdy właściciel nie ma na to wystarczających środków i nie chce korzystać z kredytu, to rozwiązaniem może się okazać realizacja etapowa.

Doieplenie dom kostka
Autor: Andrzej Szandomirski Typowy dom kostka z lat 60. nie może być ciepły, bo gdy go budowano wystarczyło, by współczynnik przenikania ciepła ścian U nie przekraczał 1,4 W/(m²·K). Dziś po dociepleniu U nie powinno być większe niż 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. - 0,20 W/(m²·K)

Każde ulepszenie zmniejszające zapotrzebowanie na energię zmniejsza koszty użytkowania budynku, a więc warto je zrobić. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że wykonywanie etapami będzie bardziej kosztowne niż wykonanie termomodernizacji jako jedno przedsięwzięcie. Trzeba też brać pod uwagę to, że kolejność wykonania ulepszeń nie jest obojętna. Poszczególne elementy budynku powodują straty ciepła różnej wielkości, a więc i ich poprawa daje różne efekty. Ponadto podczas planowania kolejności prac termomodernizacyjnych trzeba brać pod uwagę to, że ulepszenia są ze sobą powiązane. Jak wygląda termomodernizacja budynku prowadzona etapami, wyjaśniamy na przykładzie.

Zobacz także:

Termomodernizacja okna
Autor: Piotr Mastalerz Jeżeli okna były wymienione wcześniej niż ocieplenie ścian musimy zwrócić szczególną uwagę, żeby zasłonić termoizolacją styk ramy okiennej z ościeżem

Termomodernizacja w etapach na przykładzie domu z płaskim dachem

W domu jednorodzinnym wolno stojącym o dwóch kondygnacjach z płaskim dachem (typowa „kostka”) o powierzchni użytkowej 120 m2, ogrzewanym gazem, zbudowanym w 1984 roku, planowana jest termomodernizacja, która ma zmniejszyć koszty ogrzewania i doprowadzić budynek do wymagań technicznych, które będą obowiązywać od 2021, a więc obejmująca odpowiednie ocieplenie ścian, ocieplenie stropodachu i podłogi na gruncie, nowe okna z nawiewnikami, zmiany w instalacji grzewczej (zawory termostatyczne) i wymianę kotła na kocioł gazowy kondensacyjny dostosowany do mniejszego zapotrzebowania ciepła i o wyższej sprawności. Koszty ogrzewania obecne i po modernizacji oraz koszty modernizacji zestawione są w poniższej tabelce:

Elementy budynku wpływające koszty ogrzewania

Roczne koszty ogrzewania związane z poszczególnymi elementami budynku [zł/rok]

Obecnie                         Po modernizacji

Obniżenie kosztu w wyniku modernizacji [zł/rok] Orientacyjny koszt termomodernizacji [zł]
Stropodach 530 150 380 4900
Ściany 2440 550 1890 27 800
Okna 1620 710 910 12 800
Podłoga na gruncie 380 200 180 4800
Kocioł i zawory termostatyczne Zyski z wymiany kotła zostały wliczone w zyski dla poszczególnych elementów budynku 7800
Razem 4970 1610 3360 58 100
Tylko wymiana kotła na kocioł o wyższej sprawności
Kocioł 4970 4500 470 7200

Z tabeli wynika, że opłaca się rozpocząć prace termomodernizacyjne od ocieplenia dachu, gdyż jest to działanie, w którym jest korzystna relacja zmniejszenia kosztów ogrzewania w stosunku do kosztów wykonania ocieplenia, a ponadto jest to ulepszenie niezwiązane z innymi pracami, nie wpływa na sposób i czas ich wykonania.

Zobacz także:

Dużo gorszym rozwiązaniem byłoby rozpoczęcie od wymiany okien. Efekt ekonomiczny jest mniejszy niż innych ulepszeń (wysoki koszt w stosunku do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło), a ponadto osadzenie okien w otworach okiennych jest inne w ścianie nieocieplonej, a inne będzie w ocieplonej. Jeżeli okna będą wmontowane prawidłowo w nieocieploną ścianę (w połowie grubości muru), to po jej ociepleniu albo będą otoczone mostkami ciepła na skutek niekorzystnego połączenia z warstwą ocieplającą, albo trzeba będzie je wymontować i na nowo zamontować na granicy muru i ocieplenia. Spowoduje to jednak dodatkowe znaczne koszty.

Zobacz także:

Ocielenie podłogi na gruncie przynosi najmniejsze oszczędności, a więc może być wykonane jako ostatni etap lub ewentualnie można z niego zrezygnować.

Wymiana kotła na nowy o wyższej sprawności (lub kotła węglowego na gazowy) powinna być wykonana po ociepleniu budynku, gdyż moc kotła trzeba dostosować do zapotrzebowania na ciepło, a to zapotrzebowanie jest inne w budynku nieocieplonym i będzie inne (nawet o połowę mniejsze) po ociepleniu budynku. Jeżeli więc wymienimy kocioł przed ociepleniem domu i dostosujemy go do aktualnego zapotrzebowania ciepła, to w przyszłości, po ociepleniu, kocioł będzie pracował z niepełną mocą, a wiec nieekonomicznie, natomiast zastosowanie już obecnie kotła dostosowanego do przyszłych warunków po ociepleniu może spowodować niedogrzewanie budynku w okresie przed jego ociepleniem. Ponadto samo poprawienie sprawności kotła nie daje odczuwalnego obniżenia kosztów ogrzewania.

Zobacz także:

Wymiana kotła węglowego na gazowy: czy trzeba przerobić instalację? Ile to kosztuje? >>>

W innych budynkach poszczególne wielkości kosztów będą inne niż w podanym przykładzie, ale ich wzajemne relacje będą podobne.

W szczególnych przypadkach podane zasady mogą nie mieć zastosowania. Na przykład gdy miejscowa gmina oferuje na korzystnych warunkach finansowych wymianę istniejącego kotła na węgiel na nowy kocioł o niskiej emisyjności lub gazowy, to ją przeprowadzić, mimo że nie zrobiono jeszcze ocieplenia.

Połączenie termomodernizacji z robotami remontowymi

Korzystne może być także połączenie termomodernizacji z robotami remontowymi. Na przykład jeżeli przecieka dach, to warto go naprawić i jednocześnie ocieplić. Jeżeli tynki na ścianach są popękane i odpadające, to warto je naprawić i od razu ocieplić. Takie łączenie napraw i termomodernizacji będzie kosztowało znacznie mniej niż wykonanie tych czynności oddzielnie w innym czasie.

Pozostałe podkategorie