Termomodernizacja budynku: projekt, planowanie prac, konieczne pozwolenia

2011-12-30 11:57

Podkręcasz grzejniki do oporu? Masz wysokie rachunki za ogrzewanie, a w domu wciąż zimno? To znak, że trzeba pomyśleć o termomodernizacji budynku - ociepleniu, wymianie okien i instalacji grzewczej. Podpowiadamy, jak zaplanować termomodernizację budynku, na jakie prace jest potrzebne pozwolenie na budowę, a jakie można wykonać bez formalności.

Termomodernizacja budynku
Autor: Piotr Mastalerz Dobrze przeprowadzona termomodernizacja to zmniejszenie w przyszłości zużycia energii cieplnej nawet o połowę.

Termomodernizacja budynku: jakie są korzyści? Najważniejsza korzyść jest oczywista – niższe koszty utrzymania domu wynikające ze zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. Ale to nie wszystko. Termomodernizacja budynku, obejmująca takie prace jak ocieplenie budynku połączone z wymianą okien i modernizacja instalacji zapewnią nam komfort. Na pewno sprawią także, że wzrośnie wartość naszej nieruchomości.

Dzięki termomodernizacji budynek zyska na wartości i stanie się bardziej atrakcyjny. Jeśli będziemy chcieli go sprzedać, łatwiej znajdziemy nabywcę i prawdopodobnie uzyskamy cenę, która zrekompensuje nam poniesione wydatki.

Pomocne przy tym jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku – dokument określający wielkości energii w kWh/(m2·rok) niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z jego użytkowaniem.

Przed wprowadzeniem świadectw kupujący lub wynajmujący nieruchomość nie miał możliwości łatwego sprawdzenia, jakie są rzeczywiste koszty ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, wentylacji czy oświetlenia. Obecnie informacja o energochłonności budynku urosła niemal do rangi aktu własności. A certyfikat stwierdzający jej wielkość może być argumentem decydującym o wyborze. Warto to wykorzystać.

Projekt termomodernizacji budynku: sprawdź, które elementy domu przepuszczają ciepło

Zazwyczaj ciepło ucieka przez ściany zewnętrzne, fundamenty lub dach. Często odpowiedzialne są stare okna, drzwi, wielkie okna balkonowe. Wielokrotnie ucieczka ciepła następuje przez nieocieplone nadproża lub wieńce. Czasem zaś powodem może być taka pozorna błahostka jak nieocieplona klapa schodów na poddasze nieużytkowe.

Przed termomodernizacją budynku, należy przeprowadzić audyt energetyczny budynku. Ekspertyza ta jasno wskaże, co wymaga docieplenia, co uszczelnienia, a co wymiany. Audyt warto uzupełnić o badanie termowizyjne. Po audycie czas zająć się formalnościami.

Termomodernizacja budynku: formalności

Niektóre prace termomodernizacyjne będą wymagały jedynie zgłoszenia w starostwie, a większe remonty – odrębnego projektu i pozwolenia na budowę.

Termomodernizacja budynku jest wspierana przez rząd, więc można ubiegać się o dofinasowanie prac i ulgę termomodernizacyjną.

Zobacz także:

Gdy zdobędziemy już fundusze musimy poszukać ekipy wykonawczej, wybrać materiały potrzebne do termomodernizacji oraz do spółki z kierownikiem robót opracować ich harmonogram.

Prace termomodernizacyjne budynku w dobrej kolejności

Najlepiej termomodernizację budynku zacząć na wiosnę, aby spokojnie skończyć ze wszystkim do jesieni.

Kolejność poszczególnych prac związanych z termomodernizacją budynku zależna będzie od tego, co wykaże audyt. Może skończyć się na dociepleniu ścian piwnicznych bądź wymianie okien. Często jednak zakres robót jest szerszy. Powinniśmy zacząć od docieplania i wymiany okien. Modernizację instalacji grzewczej można przeprowadzić w dalszej kolejności.

Przeczytaj:

Jeśli chcemy się przekonać, czy poniesione wysiłki nie poszły na marne, warto ponownie przeprowadzić termowizję i porównać zdjęcia sprzed prac z tymi po nich.

Warto wiedzieć

Kiedy termomodernizacja budynku wymaga zgłoszenia, kiedy pozwolenia na budowę

Większość robót termomodernizacyjnych trzeba uzgodnić w lokalnym starostwie powiatowym.

Zgłoszenia wymagają prace remontowe (wymiana pokrycia dachu, instalacji gazowej, grzewczej i wodnej, kotła itp.), ocieplenie ścian zewnętrznych (jeśli budynek jest nie wyższy niż 12 m), docieplenie dachu, montaż na budynku urządzeń (kolektorów słonecznych) o wysokości ponad 3 m czy adaptacja poddasza nieużytkowego na użytkowe (bez przebudowy).

Pozwolenia na budowę wymagają wszelkie przebudowy, w tym zmiana wielkości okien i wybicie nowych otworów okiennych lub  drzwiowych, zmiana konstrukcji dachu, wykonanie lukarny, ułożenie nowych instalacji (nie tylko gazowych).

Bez formalności możemy wymienić okna i drzwi zewnętrzne (nie zmieniając ich rozmiarów), posadzki i grzejniki oraz dokonywać tak zwanej bieżącej konserwacji (przykładowo malowanie ścian).

Jeśli dom ma kilku właścicieli, remont całości budynku czy części wspólnych wymaga zgody wszystkich. Jest to bowiem czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu nieruchomością. Bez porozumienia można przeprowadzić takie prace jedynie we własnym wyodrębnionym lokalu.

Warto wiedzieć

Termomodernizacja budynku: nowe ciepłe okna

Termomodernizacja budynku często wiąże się z wymianą starych okien na nowe, o wyższej izolacyjności termicznej. Wymianie podlegają wówczas wszystkie okna w domu, począwszy od balkonowych, a skończywszy na okienkach piwnicznych. Trzeba wtedy tak wybrać nowy model okien, żeby przez wiele kolejnych lat spełniał standardy energooszczędności. Nie warto tu oszczędzać, bo kolejna wymiana okaże się konieczna wcześniej niż byś się spodziewał.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie