Żyrafa, czyli szlifierka do gipsu na wysięgniku

2019-08-19 14:49

Szlifierka do gipsu na wysięgniku (popularna nazwa: żyrafa do gipsu) to podstawowe elektronarzędzie stosowane przez tynkarzy. Używają go do szlifowania gładzi gipsowych. To jednak nie koniec możliwości tego sprzętu. Zobacz do czego jeszcze się przydaje. Sprawdź, jak wybrać dobrą szlifierkę do gipsu w przystępnej cenie.

Szlifierka do gipsu

i

Autor: Kalbar Kupując szlifierkę do gipsu, trzeba ją dokładnie obejrzeć, a najlepiej przetestować. Okaże sie wtedy czy jest wystarczająco poręczna. Liczy się też jej dobre wyważenie

Szlifierki takie, z racji długiego wysięgnika nazywane żyrafami, pozwalają ostatecznie wyrównać powierzchnie wykończone gładzią gipsową. Korzystając z nich nie trzeba już używać drabiny, bo z powodzeniem sięgną wysokich partii ścian oraz sufitów. Przydają się także do szlifowania spoin między płytami gipsowo-kartonowym, a także do wygładzania miejsc uprzednio zaszpachlowanych gipsem (dziur, ubytków w tynku, bruzd instalacyjnych itp.). Profesjonalnych żyraf można też użyć do matowienia lamperii wykonanych farbą olejną lub zdzierania starych tapet. Kosztują od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Te najdroższe są przeznaczone dla profesjonalnych wykonawców, którzy będą z nich bardzo często korzystać i docenią większą wygodę, funkcjonalność oraz niezawodność oraz trwałość sprzętu.

Jak jest zbudowana szlifierka do gipsu

Najważniejszym elementem szlifierki do gipsu jest obrotowa tarcza szlifierska, nazywana też stopą lub padem, umieszczona na końcu uchwytu. Jej średnica wynosi zazwyczaj 180-225 mm. Tarcza połączona jest przegubowo z głowicą, i może się odchylać pod kątem od 0o do 180o. Ma ona podkład gąbkowy z rzepem, do którego podczepia się okrągłe arkusze szlifierskie. Zazwyczaj wraz ze szlifierką do gipsu dostajesz 3-4 takie krążki. Szybko się zużywają, więc będziesz musiał je regularnie dokupować. Oferowane są też żyrafy do gipsu z wymiennymi głowicami. Można wtedy zdjąć standardową tarczę okrągłą i zastąpić stopą oscylacyjną typu delta – idealną do szlifowania w narożach. Tarczę wprawia w ruch elektryczny silnik. Napęd może być przekazywany bezpośrednio, wówczas silnik znajduje się blisko tarczy, albo za pośrednictwem linki biegnącej wewnątrz uchwytu i wówczas zespół napędowy mieści się na jego przeciwległym końcu. Głowica jest często wyposażona w szczotkową osłonkę, która nie tylko ogranicza pylenie, ale pomaga wytworzyć podciśnienie, sprawiające, że tarcza delikatnie przysysa się do obrabianej płaszczyzny. Na dolnym końcu uchwytu znajduje się rękojeść z modułem sterującym (włącznik-wyłącznik, regulator prędkości).

Wymenna stopa

i

Autor: FLEX, Materiały prasowe W niektórych modelach szlifierek okrągłą tarczę można zastapić trójkątną stopą oscylacyjną

Bezpyłowe szlifowanie, czyli szlifierka do gipsu z odkurzaczem

Ważnym i niezbędnym dodatkiem, poprawiającym komfort pracy szlifierki do gipsu jest system odsysania pyłu gipsowego. Pochłania on znaczną jego część poprzez otwory w tarczy i arkuszach ściernych, a następnie kieruje do odkurzacza budowlanego, podłączonego do szlifierki albo do worka. Pył kierowany jest tam na jeden z dwóch sposobów: albo przez elastyczny wąż biegnący z boku, albo przez kanał w uchwycie. To drugie rozwiązanie zapewnia większą wygodę obsługi, bo wąż nie skręca się i nie załamuje, blokując tym samym przepływ pyłu do odkurzacza albo worka.

Przeczytaj też:

Tarcza ma przeważnie plastikową lub szczotkową osłonę, która ułatwia kierowanie pyłu do otworów i jego odsysanie. Dzięki systemowi odsysania praca jest mniej brudząca, a i mniejsze ryzyko, że pył będzie wnikał pod obudowę i powoli osiadał na mechanizmach, obniżając tym samym ich żywotność. Niektórzy producenci oferują szlifierki do gipsu w komplecie z odkurzaczem, który zakłada się jak plecak, by dało się łatwo z nim przemieszczać. W szlifierkach do gipsu stosowane są ponadto różne udogodnienia, jak choćby:

  • lampka LED podświetlająca miejsce szlifowania;
  • możliwość odłączenia kabla zasilającego i zastąpienia go dłuższym, gdy zajdzie taka potrzeba;
  • system podtrzymywania prędkości obrotowej niezależnie od obciążenia jakiemu jest poddawana tarcza.
Odkurzacz do szlifierki

i

Autor: ROKMAT Aby odsysanie pyłu było wydajne, do szlifierki trzeba podłączyć odkurzacz, który zapewnia przepływ powietrza nie mniejszy niż 75 l na minutę

Istotne parametry szlifierki do gipsu

Pewne parametry mogą wiele powiedzieć o jakości szlifierki do gipsu, którą zamierzasz kupić. Zwracaj więc uwagę na moc silnika. Duża moc ma przełożenie na żywotność maszyny. Jeśli będziesz używał żyrafy do gipsu  amatorskiej o mocy 300-350 W bardzo często i na dużych powierzchniach, to po prostu szybko ją „zajeździsz”. Skoro więc zajmujesz się zarobkowo układaniem gładzi, kup szlifierkę do gipsu z silnikiem o mocy 500-750 W. Liczba obrotów na minutę będzie wskazówką, jak szybko będzie się nam pracowało. Żyrafy z wyższej półki gwarantują zakres 600-1600 lub 1500-2700 obr./min.

Przeczytaj też:

Nie bez znaczenia pozostaje ciężar sprzętu. Nie może być za lekki, bo świadczyłoby to o zastosowaniu byle jakich materiałów, ale przesadnie ciężki będzie powodował nadmierne zmęczenie. Żyrafy tynkarskie ważą od 2,5 do 5 kg.

Dodatkowy uchwyt

i

Autor: GRAPHITE Dodatkowy uchwyt boczny ułatwia manewrowanie szlifierką, zwłaszcza, gdy silnik jest umiejscowiony przy tarczy

Po czym poznać żyrafę do gipsu dobrej klasy

Zakładając, że zależy ci na szlifierce do gipsu bardzo dobrej jakości, przed zakupem zwróć uwagę na typ silnika. Najnowocześniejsze to te bezszczotkowe, które wolniej się zużywają. Wysokiej jakości mechanizmy napędowe mają system elektronicznej regulacji prędkości, w związku z czym łatwiej ją dostosować do charakteru pracy i rodzaju obrabianego materiału. Liczy się też umiejscowienie zespołu napędowego. Silnik zlokalizowany w pobliżu tarczy, przekazujący napęd dzięki przekładni kątowej, oznacza nie mniej nie więcej tylko bardziej męczącą pracę. Musisz bowiem długo manewrować mocno obciążonym uchwytem, co stanowi prostą drogę do zakwasów w ramionach. Lepiej więc, żeby silnik był umiejscowiony bliżej dolnej lub środkowej części uchwytu. Zwróć uwagę, że jest on wtedy odsunięty od źródła intensywnego zapylenia, co z pewnością wpływa pozytywnie na jego trwałość. Rozwiązanie takie ma oczywiście i swoje minusy, jak choćby ten, że napęd przekazywany jest wówczas do tarczy za pośrednictwem tak zwanego wałka giętkiego, czyli linki schowanej w uchwycie, a ta po pewnym czasie się zużywa i trzeba ją wymieniać na nową. Linka ponadto pochłania część energii i zmniejsza efektywność szlifowania.

Przeczytaj też:

Szukając żyrafy do gipsu zwracaj uwagę na jej „zasięg”. Zależy od długości uchwytu. Przeważnie wynosi 118 -210 cm. Ale do niektórych modeli można dokupić przedłużacze uchwytu i osiągnąć nawet 300 cm. Uchwyt da się też skrócić na czas transportu i przechowywania. Pamiętaj, że jednak nie wszystkie uchwyty mają możliwość regulacji długości. Średnica tarczy również ma znaczenie. Modele szlifierek do gipsu profesjonalne, wysokiej klasy, mają duże tarcze, zapewniające dużą wydajność szlifowania. Mniejsze też nie są złe, bo one z kolei nadają się do prac wymagających większej precyzji i łatwiej nimi dotrzeć w różne wąskie zakamarki. Są ponadto lżejsze od dużych. Drogie modele żyraf do gipsu mają taką budowę, że tarcza podczas szlifowania nie wpada w wibracje, dzięki czemu praca nimi jest zdecydowanie dokładniejsza. Ważną kwestią pozostaje szczelność obudowy. Im większa, tym mniej pyłu dostanie się do wnętrza. Oczywiście silnik nie może znajdować się w hermetycznej puszcze, ale istotne jest na przykład, żeby włącznik i pokrętło regulacji prędkości nie były narażone na zapylenie.

Szlifierka do gipsu Scheppach DS920

i

Autor: materiały prasowe Lange Łukaszuk Szlifierka do gipsu Scheppach DS920 ułatwi prace wykonawcze. Dzięki funkcji teleskopu prosto i szybko można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Papier ścierny mocowany na rzepy, powoduje, że można go łatwo wymienić, nie spowalniając przy tym pracy
Zatrudniasz fachowca? Sprawdź, czy znasz określenia często używane przez budowlańców i hydraulików
Pytanie 1 z 10
Waserwaga