Zszywacz tapicerski i budowlany. Wybieramy zszywacze dla majsterkowicza!
Zszywacze to proste mechaniczne urządzenia mocujące. Są łatwe w użyciu niemal jak młotek i podobnie niezawodne. Czym różni się zszywacz tapicerski od zszywacza budowlanego? Który zszywacz wybrać? Dowiesz się z naszego artykułu.
Zszywacze pozwalają mocować różne elementy, ale pod warunkiem że te nie są bardzo grube, a połączenie nie musi przenosić zbyt dużych obciążeń. Nie użyjemy zszywacza podczas budowania drewnianych konstrukcji, ale doskonale sprawdzi się we wszelkich pracach dekoracyjnych, wykończeniowych, instalacyjnych.
Zszywacz tapicerski domowego użytku
Zszywacze tapicerskie w hierarchii zszywaczy stoją oczko wyżej od swoich biurowych kolegów. Mają budowę umożliwiającą już nie tylko łączenie dwóch, trzech lub kilku kartek, lecz także wbijanie zszywek od góry, bez podparcia w postaci dolnej „szczęki”. Przykłada się je do mocowanego materiału i naciska rękojeść. Ustawiona w metalowym uchwycie zszywka wbija się wówczas z dużą siłą w materiał. Pomaga w tym mechanizm, dzięki któremu nie trzeba być siłaczem, aby osadzać zszywkę po zszywce bez większego zmęczenia. Zszywki umieszcza się w magazynku podobnym do tego, w jaki wyposażone są zszywacze biurowe. Łatwo go otworzyć i ponownie napełnić.
Przeczytaj też:
Przeznaczenie domowych zszywaczy tapicerskich bywa rozmaite – użyjemy ich do naprawy mebli, wykonywania ramek do obrazków, wyrobu ozdób choinkowych i innych dekoracji. Zszywaczem tapicerskim można wbijać zszywki długości od 6 do 14 mm i sztyfty (gwoździe bez łebków) długości 14 lub 15 mm.
Przeczytaj też:
Ile kosztuje zszywacz tapicerski, budowlany, młotkowy?
- zszywacz tapicerski – 15-190 zł
- zszywacz budowlany – 60-270 zł
- zszywacz młotkowy – 80-480 zł
- zszywacz elektryczny zasilany z sieci – 150-899 zł
- akumulatorowe zszywacze elektryczne – 218-560 zł
- zszywacz pneumatyczny – 340-2700 zł
Autor: STANLEY
Zszywacz młotkowy jest mało precyzyjny, ale w pracach dekarskich sprawdza się doskonale
Zszywacz budowlany i zszywacz młotkowy
Zszywacze budowlane wyróżnia mocniejsza budowa, bo muszą znosić surowe warunki panujące na placu budowy. Są więc odporne na upadek z dużej wysokości, zalanie wodą, zakurzenie i zapylenie. Podczas budowy przydają się do:
- mocowania folii dachowych, folii paroizolacyjnych i wiatroizolacyjnych;
- przytwierdzania płaskich listew;
- układania papy lub gontów bitumicznych na sztywnym poszyciu dachowym;
- montażu pokryć z cienkich gontów lub wiórów drzewnych;
- przytwierdzania płyt ze sklejki;
- mocowania kabli do drewnianego podłoża.
Możliwych zastosowań znajdzie się zresztą więcej. Oprócz klasycznie zbudowanych modeli są dostępne także zszywacze młotkowe. Nazwa wzięła się stąd, że używamy ich podobnie jak młotków. Trzymając za długi trzonek, uderzamy przeciwległym końcem w punkt mocowania. Uderzenie w twardy materiał zszywaczem młotkowym powoduje wbicie zszywki lub gwoździa. Ten typ zszywaczy upodobali sobie szczególnie dekarze, bo pozwala on na bardzo szybką pracę, choć przyznać trzeba – niewymagającą precyzji. Nadaje się do osadzania zszywek długości 6, 8 i 10 mm. Ciekawym rozwiązaniem jest wysunięty wbijak, dzięki któremu lepiej widać, gdzie osadzamy zszywkę. Pozwala to na znacznie precyzyjniejszą pracę.
Zszywacz elektryczny
Już chyba wszystkie narzędzia ręczne mają swoje elektroniczne odpowiedniki. Doczekały się tego również zszywacze. W zszywaczach elektrycznych siłę naszej ręki zastępuje silnik i mechanizm dozujący oraz wbijający zszywki. Siła wbicia jest znacznie większa, a tempo godne karabinu maszynowego. Odłóżmy młotki i chwyćmy za zszywacze elektryczne kiedy będziemy przybijać deski podłogowe, mocować deski elewacyjne lub boazeryjne, tworzyć niewielkie konstrukcje drewniane. Uda się to, tym bardziej że taki sprzęt może zamiast zszywek wbijać również gwoździe tapicerskie o bardzo małych łebkach lub bezłebkowe.
Przeczytaj też:
Zszywacze elektryczne mogą czerpać prąd z gniazdka albo z małego akumulatora. Te drugie dają nam tyle swobody co zszywacze ręczne. Modele akumulatorowe są wyposażone w baterię 3,6 V lub 14,4 V, najczęściej litowo-jonową. Magazynki zszywaczy elektrycznych mieszczą od 84 do 100 zszywek szerokości 11,4-12 mm i wysokości w przedziale 6-14 mm. Niektóre mają z boku małe okienko do sprawdzania stanu zawartości.
Autor: BOSCH
Elektryczne zszywacze są tak skonstruowane, że nie da się wystrzelić zszywki, gdy nosek narzędzia nie jest przytknięty do podłoża. To zwiększa bezpieczeństwo i chroni przed przypadkowym zranieniem
Profesjonalna narzędzia - gwoździarki pneumatyczne
Znacznie droższe i kupowane raczej przez profesjonalistów są zszywacze pneumatyczne oraz gwoździarki pneumatyczne. Działają one po podłączeniu do kompresora, czyli sprężarki elektrycznej lub spalinowej. Wbijają zszywki pod ciśnieniem od 4 do 8 atmosfer. Dzięki temu można nimi mocować twarde materiały (na przykład płyty wiórowe) do twardego podłoża. Ich wydajność sięga 1600 zszywek na minutę, bo mogą strzelać seriami. W magazynku czeka 100 zszywek lub sztyftów, których długość może dochodzić do 25 mm. Nawet zszywacze elektryczne nie zastąpią pneumatycznych w pracach wymagających dużej powtarzalności oraz szybkiego tempa gwoździarek pneumatycznych.
Polecany artykuł:
Naboje do zszywaczy - rodzaje zszywek
Zszywacz jest nic nie wart bez odpowiedniej „amunicji”. Najczęściej magazynki wypełnia się zszywkami o kształcie prostokątnym. Najkrótsze mają 4, a najdłuższe ponad 50 mm. Różna jest też ich grubość – od 0,5 do 2 mm oraz szerokość – od 7 do 12 mm. Oprócz zszywek prostokątnych są też łukowe, wykorzystywane do mocowania kabli elektrycznych niskiego napięcia (do 50 V) o maksymalnej średnicy 6 mm. Do niektórych zszywaczy nadają się też gwoździe tapicerskie, czyli sztyfty. Mają grubość 1-1,5 mm i długość 10-15 mm. Są zszywki o ostrzach szlifowanych w ten sposób, że wbijają się równolegle. Można je lokować blisko krawędzi. Niektóre zaś mają ostrza szlifowane z przeciwnych stron. Podczas wbijania rozchylają się i zwiększają w ten sposób trwałość zamocowania. Nie wolno ich wbijać zbyt blisko krawędzi. Dobrze nadają się do twardych materiałów. W sprzedaży są też zszywki hartowane, o mocniejszej budowie, nierdzewne lub powlekane żywicą, sklejające się z łączonym elementem.
Przeczytaj też:
Uważaj na mylące oznaczenia zszywek!
Gdy przyjrzymy się dokładnie paczkom zszywek leżącym na sklepowych witrynach, dostrzeżemy, że mają one literowe oznaczenia. Ponieważ nie ma na nich wyjaśnienia, co dana literka oznacza, łatwo się pogubić. Niestety, każdy kto chciałby rozwikłać tę tajemniczą symbolikę – pobłądzi. Różne firmy różnie oznaczają swoje produkty. U jednego producenta zszywki łukowe mają na przykład symbol C, a u innego G. Dlatego najkorzystniej kupować takie zszywki, jakie poleca producent narzędzia wbijającego.