Udana rozbudowa starego domu z cegły: główna nagroda w konkursie Remont Roku

2020-04-05 12:10 Tekst Dorota Bidzińska Zdjęcia Marcin Czechowicz Yatta Architekci: Anna Karaś i Michał Krywult, konc
rozbudowa domu
Autor: Anna Karaś / YATTA ARCHITEKCI Rozbudowany dom ma prostą, ale oryginalną formę. Poza tym dobrze wpisuje się w tradycje regionu i pasuje do lokalnej zabudowy

Ta rozbudowa domu dowodzi, że możliwe jest połączenie tradycyjnych wątków architektonicznych z nowoczesnym spojrzeniem na architekturę. Projekt ten zdobył nagrodę główną w organizowanym przez nas konkursie na Remont Roku 2017 w kategorii przebudowa.

Stary parterowy dom z czerwonej cegły zyskał nowe życie. Inwestorzy wprawdzie mogli zburzyć stary budynek i postawić na jego miejscu nowy, ale woleli go przebudować i dostosować dom do swoich potrzeb. I choć rozbudowa domu okazała się bardziej kosztowna i czasochłonna niż budowa nowego domu, nie żałują. Bo ich nowy dom z długą historią jest piękny i funkcjonalny. Największym atutem budynku są ściany ze starej, ręcznie robionej cegły, charakterystycznej dla – okolic Łodzi.

Poszukiwania projektu rozbudowy: nadbudowy domu

Zanim gospodarze podjęli ostateczną decyzję, przejrzeli wiele wizualizacji autorstwa różnych architektów, które jednak nie wpisywały się w ich oczekiwania.

- Pojawiały się głównie propozycje w stylu modernistycznym i industrialnym. Na tych projektach bryła z cegły wzbogacana była na przykład o zewnętrzne przeszklone klatki schodowe. Całość wyglądała co prawda efektownie, ale nie do końca byliśmy przekonani, że czulibyśmy się dobrze w takim domu. Owszem, chcieliśmy go unowocześnić, ale równocześnie zachować ciepły, przytulny klimat starego domu - tłumaczą.

Strzałem w dziesiątkę okazała się wizualizacja wykonana przez Barbarę Chromec. Szczegółowy projekt opracowali architekci z łódzkiej pracowni Yatta Architekci: Anna Karaś i Michał Krywult. Głównym założeniem było zachowanie pierwotnej, prostokątnej bryły, dobudowanie piętra w miejscu dawnego poddasza oraz tarasu i balkonu z tyłu budynku. W ten sposób powiększono kubaturę budynku, a równocześnie poprawiono jego proporcje.
Powstał budynek prosty, a równocześnie oryginalny i przykuwający uwagę, który dobrze wpisuje się w tradycje regionu i pasuje do sąsiadującej zabudowy.

rozbudowa domu
Autor: z prywatnego archiwum Pięćdziesięcioletni parterowy dom nie odpowiadał potrzebom życiowym nowych właścicieli ani ich wymaganiom estetycznym
rozbudowa domu
Autor: Anna Karaś / YATTA ARCHITEKCI Pokrycie dachu blachą z wyraźnie zaznaczonymi rąbkami podkreśla prostą geometryczną formę architektonicznej kompozycji

Trudy rozbiórki a potem konsekwentna rozbudowa domu

Pierwszym etapem prac była rozbiórka dachu, ścian kolankowych poddasza oraz ścian działowych i posadzek wewnątrz domu, która wbrew pozorom okazała się nie tak prostym zadaniem.

- Ciężar prac odczułem na własnej skórze, ponieważ w większości wykonałem je sam, z pomocą brata – opowiada pan Krzysztof. - Zdecydowaliśmy się na to głównie dlatego, że trudno było nam zatrudnić odpowiednią ekipę. Bez problemu znaleźliśmy fachowców, którzy byli gotowi dobudować piętro, ale nie chcieli się podjąć demontażu starych elementów, który był czasochłonny i wymagał dużo pracy. Oczywiście łatwiej byłoby zburzyć całość i zbudować wszystko od początku.

Zarówno fundamenty, jak i ściany domu okazały się dość solidne i zachowane w dobrym stanie. Po ocenie konstrukcji przez specjalistę można było postawić dodatkowe piętro i trwalszy dach bez ryzyka zagrożenia dla stabilności budowli. Konieczne okazało się jedynie wzmocnienie konstrukcji przez otoczenie jej żelbetonowym wieńcem, który spina stare mury i chroni je przed zbytnim obciążeniem.

Sprawdź też:

W parterowej części budynku podniesiono nieznacznie strop. Piętro zostało dobudowane z pustaków i pokryte białym, neutralnym tynkiem. Przy montażu nowego dachu wykonano pełne deskowanie, pokrycie papą, a następnie ułożono blachę na rąbek stojący. Inwestorzy początkowo rozważali pokrycie dachu dachówką ceramiczną, ale ostatecznie zrezygnowali z tego rozwiązania, obawiając się zbytniego obciążenia starych murów.

Sprawdź też:

Układ okien na elewacji w dużej mierze uzależniony jest od ich pierwotnego ulokowania w starym budynku. Oczywiście, można by zmienić ich umiejscowienie, ale wiązałoby się to z dodatkowymi żmudnymi pracami murarskimi, odtwarzaniem precyzyjnych nadproży i być może koniecznością poszukiwania odpowiedniej cegły do zamurowania niepotrzebnych otworów.

WIDEO. Mieszkanie na poddaszu

rozbudowa domu
Autor: Marcin Czechowicz Inwestorom zależało na tym, by w projekcie przebudowy została wyeksponowana stara cegła. I tak się stało – wykańcza elewacje dawnej części domu, a jej urok dodatkowo podkreśla kontrast z białym tynkiem na dobudowanym piętrze

Najważniejsze są dobre widoki, czyli nowe okna w dawnym układzie

Ostatecznie podczas rozbudowy domu zachowano oryginalne rozmieszczenie okien. Okazało się ono dla inwestorów zadowalające. Ściana północna, zlokalizowana najbliżej sąsiedniej działki, nie miała żadnych otworów okiennych i ten układ zachowano. Bez zmian pozostało okno na fasadzie południowej. W przypadku pozostałych okien zdecydowano się na zmiany w ich rozmiarze i kształcie. Okno w kuchni wychodzące na wschód oraz dwa okna w salonie z ekspozycją na zachód wydłużono do poziomu podłogi, by doświetlić pomieszczenia. Jedno z okien w salonie dodatkowo zostało zwężone. Choć początkowo inwestorzy rozważali większe przeszklenia, ostatecznie nie zdecydowali się na nie ze względu na usytuowanie działki w pobliżu ruchliwej drogi. Obawiali się, że zbyt duże okna w pokoju dziennym pozbawią mieszkańców poczucia prywatności i zaciszności.

Symetrycznie do układu okien na parterze zaprojektowano okna w pomieszczeniach na piętrze, jak również dodatkowo doświetlające je okna połaciowe na dachu.

Sprawdź też:

Dzięki temu dom, mimo różnych materiałów na elewacji (cegły i białego tynku), zachowuje spójność i wizualną prostotę. Inwestorzy wybrali okna plastikowe, trzykomorowe, z profili Schüco. - Parametry izolacyjne tych okien są odpowiednie do domów pasywnych. My jednak zdecydowaliśmy się na ich wybór nie ze względu na ich wartość termoizolacyjną, ale z powodu ich gabarytów i prostych kształtów – tłumaczą właściciele.

Aby nie zaburzyć estetyki surowej, ceglanej elewacji, okna były montowane od wewnątrz na węgarkach, dzięki czemu z zewnątrz widoczna jest jedynie rama okienna, a nie widać śladów montażu.

rozbudowa domu
Autor: Marcin Czechowicz Strefa wejścia podobnie jak w dawnym domu usytuowana jest na tylnej elewacji. Po zakończeniu prac, niezmienionej lokalizacji, będzie reprezentacyjna

Naturalne wnętrza w rozbudowanym domu

W starej części domu zostały wprowadzone tylko drobne zmiany w układzie pomieszczeń. Kuchnia i łazienka znalazły się w tej samej części co w pierwotnym projekcie. Ściana między dwoma pokojami została wyburzona – w ten sposób powstał duży, przestronny salon. Korytarz, w którym poprzednio znajdowały się schody na poddasze, po ich usunięciu okazał się na tyle duży, że udało się w nim wygospodarować przestrzeń gospodarczą z szafą na ubrania i praktycznym schowkiem. Te niewielkie modyfikacje w znaczący sposób poprawiły funkcjonalność wnętrza.

Po nadbudowie - na piętrze znalazły się sypialnia z garderobą, duża łazienka oraz pokój gościnny. Pomieszczeń jest niewiele, za to każde z nich ma dość duży metraż. Projekt domu powstawał z myślą o dwójce mieszkańców, dlatego nie było konieczne dodatkowe dzielenie przestrzeni. Gdyby jednak pojawiła się potrzeba innego zaaranżowania przestrzeni, dzięki układowi okien i ukrytym w ścianie nadprożom można łatwo przerobić go na dwa niezależne pomieszczenia.

Sprawdź też:

Łączna powierzchnia użytkowa obu pięter to 165 m². Dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi są niewielka piwniczka zlokalizowana pod łazienką oraz duży garaż, który inwestorzy odnowili i dostosowali do swoich potrzeb, zanim jeszcze podjęli się remontu domu.

We wnętrzach dominują naturalne barwy i surowce, które dobrze korespondują z wyglądem budynku z zewnątrz. Podłogi są drewniane lub wykonane z dobrej jakości paneli. W kuchni i łazienkach położono te same szare, wielkoformatowe płyty gresowe. Prawie wszystkie ściany są otynkowane i pomalowane na biało.

Jedynie w salonie ozdobą jest pozostawiona surowa, ceglana ściana, przy której znajduje się prosty kominek wykonany z płyt krzemianowo-wapiennych. Innym nawiązaniem do historii domu są półki zrobione ze starych belek stropu...

rozbudowa domu
Autor: Marcin Czechowicz We wnętrzach przewija się wiekowy ceglany wątek. Doskonale wpisuje się w nowoczesne wnętrza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE