Dom kostka po rozbudowie. Teraz jest dwa razy więcej przestrzeni
Z niedużej kostki (124,7 m²) podzielonej na małe pomieszczenia powstała wygodna i przestronna willa (238,7 m²) z otwartym na ogród salonem z dużym tarasem. Tak właśnie stary dom zmieniła architektka - jego nowa właścicielka.
Autor: Elżbieta Kusak
Typowy sześcienny dom klocek: wejście schowane z tyłu, parter wyniesiony ponad poziom terenu, od frontu standardowo dwie loggie i taras
Spis treści
- Dom kostka z PRL-u przed rozbudową
- Dom kostka PRZED i PO remoncie
- Projekt rozbudowy domu kostki
- Wyburzenie ścian działowych
- Wykończenia w starym domu
- Nowy wysoki parter
- Rozbudowa domu kostki - schody w innym miejscu
- Media i ogród - prace remontowe na zewnątrz
Dom kostka z PRL-u przed rozbudową
Stary dom miał trzy podstawowe wady: dużo elementów żelbetowych ograniczających ingerencję w konstrukcję, wąską klatkę schodową i wysoko wyniesiony parter, co kłóci się z trendem zacierania granicy między domem a ogrodem. Nowy budynek miał być nowoczesny, z dużymi przeszkleniami, rozłożystymi tarasami i płaskim dachem.
Prace remontowe zostały podzielone na dwa etapy:
- Pierwszy - generalny remont starej części domu, tak aby mogła ona funkcjonować zupełnie niezależnie, oraz budowa nowej.
- Drugi - wykończenie nowej części, połączenie dwóch brył oraz wykończenie elewacji, które zatrze granicę między nowym a starym.
Dostawiona część domu jest niezależna konstrukcyjnie. Przy ścianach nośnych starego domu wznoszą się ściany nośne dobudowanej części ze szczelinami dylatacyjnymi (3 cm) wypełnionymi styropianem.
Dom kostka PRZED i PO remoncie
Autor: Elżbieta Kusak
Typowy sześcienny dom klocek: wejście schowane z tyłu, parter wyniesiony ponad poziom terenu, od frontu standardowo dwie loggie i taras
Projekt rozbudowy domu kostki
Na znaczną rozbudowę domu pozwalało jego usytuowanie na działce i jej wielkość (750 m²). Z niedużej kostki (124,7 m²) podzielonej na niewielkie pomieszczenia powstała wygodna i przestronna willa (238,7 m²) z otwartym na ogród salonem z dużym tarasem. Elewacja ogrodowa z tarasem ma wystawę południowo-zachodnią. W dobudowanej części znajdują się główne wejście z podcieniem na samochód, duży salon z kuchnią, toaleta, pokój gościnny z niewielką łazienką.
Część piętra nowego domu zajmuje widna, przeszklona pracownia z wyjściem na taras będący jednocześnie zadaszeniem pozostałego fragmentu dobudowanego domu. Na parterze istniejącego domu powstanie sypialnia z pokojem do pracy i łazienką, a na piętrze – 2 pokoje z łazienką.
Parter był wyniesiony ponad poziom terenu o 90 cm. Działka natomiast okazała się zagłębiona w stosunku do ulicy o mniej więcej 30 cm, co jest niekorzystne, biorąc pod uwagę coraz częstsze ostatnio obfite deszcze. Trzeba było więc podnieść teren działki i zrównać go z poziomem ulicy. Dzięki temu znacznie zmniejszyła się różnica poziomów parteru i terenu. Ponadto nowe wielkie okna widoczne na elewacji frontowej są osadzone bezpośrednio na podłodze przez co dodatkowo zaciera się wrażenie wysokiego parteru.
Dobudowana część natomiast została wyniesiona o 17 cm w stosunku do poziomu terenu, czyli o wysokość jednego stopnia schodów. W wyniku tych zabiegów różnica poziomów między nową częścią a starym domem wynosi jedynie trzy stopnie.
Wyburzenie ścian działowych
Żeby uzyskać większe przestrzenie w starym budynku, wszystkie ściany działowe zostały wyburzone (posadzki drewniane zerwane, okna, drzwi i wszystkie instalacje zdemontowane). Teraz ściany działowe wymurowano według nowej koncepcji. Ściana nośna dzieląca wnętrze domu niemal na pół była dużym ograniczeniem.
Przeczytaj też:
- Dobudowa domu – rozwiązania konstrukcyjne
- Rozbudowa domu - jakie formalności są wymagane?
- Wyburzanie ścian w domu
Na parterze wybito w niej otwór zabezpieczony podciągiem górnym, łączący dawną kuchnię z pokojem, co dało całkiem dużą otwartą przestrzeń. Dodatkowo powiększono wnętrza przez włączenie wnęk loggii – otwory okienne zostały maksymalnie poszerzone, a wysokie okna zamontowane na krawędzi wnęk. W ten sposób powstały ciekawe nisze, a sypialnie na parterze i piętrze mają po 27,6 m² powierzchni. Pomieszczenie gospodarcze na piętrze po połączeniu z przestrzenią po wyburzonych schodach zamieniono w obszerną łazienkę.
Wykończenia w starym domu
Ponieważ ściany i sufity nie były proste ani gładkie, obłożono je płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu aluminiowym i pomalowano. Instalacje elektryczna, hydrauliczna i centralnego ogrzewania zostały zaprojektowane i wykonane na nowo. Nowe były też posadzki, dlatego w pomieszczeniach, gdzie na podłodze był zaplanowany kamień, wykonano ogrzewanie podłogowe. Elewację obłożono styropianem o grubości 15 cm i przygotowano do położenia tynku zewnętrznego w późniejszym etapie prac. Fundamenty również ocieplono i zaizolowano przeciw wilgoci.
Nowy wysoki parter
Wysokość pomieszczeń nowej części domu pełniącej funkcję dzienną wynosi sporo – 2,9 m, gdyż strop nad nimi, jest zrównany ze stropem piętra starego domu i tworzy duży taras z wyjściem z górnej kondygnacji. Jednak przy dość dużym pomieszczeniu (54 m²) ta wysokość nie jest przytłaczająca, wręcz przeciwnie, daje poczucie przestronności i lekkości. Wewnętrzne otwory drzwiowe są także wyższe niż standardowe – mają 2,5 m i są proporcjonalne do wysokości pomieszczenia.
Rozbudowa domu kostki - schody w innym miejscu
Konieczne było przeniesienie klatki schodowej zupełnie gdzie indziej. Ponieważ istniejące schody były bardzo niewygodne – miały wysokie stopnie i wąski bieg, zostały wyburzone, a uzyskaną powierzchnię włączono do łazienek na dole i górze. Schody na piętro są zaprojektowane w nowej części, a wejście na górę do starej części budynku usytuowano w miejscu istniejącego otworu okiennego w ścianie zewnętrznej. Tymczasowo zamontowano tu drzwi budowlane, aby zamknąć starą część. Nowe schody mają być lekkie, na konstrukcji stalowej z drewnianymi stopnicami. Na razie na piętro można dostać się schodami budowlanymi.
Media i ogród - prace remontowe na zewnątrz
Prace remontowe trwały także na zewnątrz – dom podłączono do kanalizacji miejskiej, przeniesiono licznik gazu na ogrodzenie, podniesiono poziom terenu. Wymieniono także ogrodzenie, wykonano drugą bramę wjazdową. W miejscach, gdzie prace budowlane już się zakończyły, ułożono kostkę, posiano trawniki oraz posadzono drzewa i krzewy.