Kostka z lat 70. na prestiżowym osiedlu i wymagający klienci. Nowy dom na Ptasim Osiedlu w Katowicach od mov.design

2024-06-25 11:12

Ażurowa elewacja. Fornir i kamień. Schody z wędzonego drewna orzechowego. Taki dom powstał na osiedlu Ptasim w Katowicach - Brynowie. To dzielnica profesorska, stoją tu kostki i bungalowy z lat 70. czy 80. Dom o powierzchni 290 metrów kwadratowych jest tuż przy lesie. Wnętrza zaprojektowali architekci z pracowni mov.design. Dom kostka z lat 70. została wzbogacona o dwukondygnacyjne przeszklenia oraz ażurową elewację.

Spis treści

  1. Nowy dom na osiedlu Ptasim. Miał być wygodny i funkcjonalny
  2. Hol ze schodami z wędzonego drewna orzechowego
  3. Sztuka na ścianach. Obrazy Borowskiego i Pałki
  4. Zobaczcie zdjęcia. Tak wyglądają wnętrza domu na Ptasim Osiedlu w Katowicach
Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany

Osiedle Ptasie w Katowicach. Wciąż uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych w mieście. Przy Drozdów, Kukułek, Słowików czy Szpaków w latach 50. i 60. XX wieku zaczęto budować domy jednorodzinne na niewielkich działkach, tworząc tzw. dzielnicę profesorską, zamieszkiwaną przez naukowców, lekarzy i prawników. Wciąż stoją tu klasyczne, nieduże kostki. Pawilony i bungalowy o stonowanych kolorach. Wiele z nich stoi do dziś, niektóre przebudowano, inne rozebrano. Bo choć stylowe, niekoniecznie są dziś wygodne, a remont bywa droższy, niż budowa. Jeden z takich geometrycznych domów z lat 70. jest dziś charakterystyczny dzięki ażurowym elementom, odgradzającym go od strony ulicy. Stoi tuż przy lesie. Być może mijacie go, jadąc rowerem do Katowickiego Parku Leśnego lub podczas spaceru. Zobaczcie, jak jest w środku.

Właściciele poprosili o projekt warszawską pracownię mow.design. Efekt: klasyka we współczesnym wydaniu, design z najwyższej półki i polska sztuka. Staranny dobór wybitnych artystów, mebli, materiałów i detali, sprawił, że realizacja spod kreski architektek Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk całkowicie spełniła oczekiwania pary wymagających klientów.

Nowy dom na osiedlu Ptasim. Miał być wygodny i funkcjonalny

Architekci, projektujący budynki na Osiedlu Ptasim czerpali inspirację z kostki z lat 70., wzbogacając ją o dwukondygnacyjne przeszklenia oraz ażurowe elewacje. W efekcie powstała modernistyczna bryła, doskonale współgrająca z zielenią sąsiadującego parku. Jeden z domów, o powierzchni 290 mkw, zaprojektowano z myślą o najwyższej wygodzie i funkcjonalności, angażując Weronikę Król i Martę Żebrowską- Wojczuk z mow.design już na etapie projektowania.

Kluczowym elementem okazało się stworzenie przestrzeni otwartej na otaczającą zieleń i integralnej z otoczeniem. Kolorystykę domu zdecydowano się utrzymać w szarościach, wzbogaconych brązami i rudościami, nawiązującymi do kolorów ziemi. Architektki zadbały również o użycie szlachetnych materiałów, takich jak fornir i kamień naturalny, połączonych z włoskim wzornictwem.

Hol ze schodami z wędzonego drewna orzechowego

Najpierw jest reprezentacyjny,  dwukondygnacyjny hol z giętymi schodami z wędzonego drewna orzechowego. Układ pomieszczeń parteru umożliwia przechodzenie między strefą dzienną, kuchnią, jadalnią oraz gabinetem, garderobą i WC.

Schody prowadzą na piętro do strefy nocnej, gdzie znajduje się sypialnia master z prywatną łazienką, dwie sypialnie dzieci, łazienka oraz pralnia. Każda z sypialni ma garderobę, a sypialnia master dodatkowo prywatną łazienkę.

Salon też zajmuje dwie kondygnacje. Został urządzony meblami renomowanych marek Baxter i Maxalto. Centralnym punktem przestrzeni jest sofa zaprojektowana przez Paolę Navone. Lampa jest marki Henge, stworzona przez Massimo Castagnę we współpracy ze studiem Tabu Pushelberg i Fausto Salvi.

W kuchni i jadalni dominuje koncepcja odbicia zieleni otaczającej dom. Efekt ten osiągnięto dzięki zastosowaniu wiszących szafek z lustrzanymi frontami, a także dużego lustra w jadalni. Artystyczna kompozycja z mosiężnych, świecących igieł, wzbogaconych kryształowymi elementami, harmonizuje z prostą formą innych lamp oraz kryształowymi żyrandolami i kinkietami. Całą przestrzeń dopełniają meble marek Kristalia i Rimadesio.

Czytaj też

Białe mieszkanie w kultowym bloku. Na 15. piętrze

Sami zaprojektowali swój dom w Tarnowskich Górach. To ich oaza

Dom w górach, ale w stylu glamour

Sztuka na ścianach. Obrazy Borowskiego i Pałki

Jak w prawdziwym wielkomiejskim domu z tradycjami, także i tu ścianami zawładnęła sztuka. Obrazy Andrzeja Borowskiego i Witolda Pałki dodają wnętrzom charakteru i energii, przełamując jednolitą kolorystykę, a rzeźby Wojciecha Pąkowskiego wprowadzają element surowej elegancji. Nieoczywiste relacje tworzą również elementy ze szkła dekoracyjnego autorstwa Aleksandry Kujawskiej, których organiczne formy harmonizują z prostymi liniami wnętrza i kryształowymi lampami. W efekcie powstały wnętrza dalekie od sztampy i śmiertelnej powagi.

To już kolejny projekt mow.design, który pokazuje, jak ważna jest rola sztuki w kształtowaniu przestrzeni życiowej. Dzięki niej wnętrza nabierają osobowości, stając się miejscem, w którym codzienność spotyka się z estetycznym doświadczeniem. 

Zobaczcie zdjęcia. Tak wyglądają wnętrza domu na Ptasim Osiedlu w Katowicach