Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i szybko umyć okna, drzwi i podłogę

2020-04-02 9:36 Redakcja Murator.pl
Drzwi wewnętrzne
Autor: gettyimages Warto na wiosnę oświeżyć dom, doczyszczając miejsca, których na co dzień nie myjemy, na przykład podłogę

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Teraz, gdy siłą rzeczy siedzimy w domu możemy poświęcić na to chwilę czasu. Mycie okien i podłóg zwykle zabiera sporo czasu, a rezultaty bywają różne. Jednak wiosenne porządki pozwalają gruntownie odświeżyć dom. Przedstawiamy domowe przepisy na lśniące okna, drzwi i podłogi, aby skutecznie, szybko i niedrogo uporać się ze sprzątaniem.    

Skuteczne sposoby na czyszczenie drzwi

W wiosennych porządkach nie można zapominać o pielęgnacji drzwi, które często umykają naszej uwadze. Jak je czyścić? Przede wszystkim pamiętaj, że drzwi to nie tylko samo skrzydło, lecz także ościeżnica i zawiasy oraz klamka. Warto więc zacząć od ościeżnicy. Dobrze jest na początku oczyścić ją odkurzaczem, a następnie przetrzeć szmatką namoczoną w letniej wodzie. Nie wykorzystuj tej samej ściereczki do pielęgnacji powierzchni drzwi, gdyż na ościeżnicy zbiera się dużo więcej kurzu, którego lepiej nie przenosić na taflę skrzydła.

Do odświeżenia najlepiej sprawdzi się miękka szmatka namoczona w wodzie. Producenci drzwi przestrzegają, by do czyszczenia nie używać gąbek ani drapiących materiałów, które mogą uszkodzić okleinę. Nie polecają też środków żrących, proszków, specyfików z dodatkiem alkoholu ani rozpuszczalników. Zalecają natomiast stosowanie delikatnych płynów lub wody z rozcieńczonym mydłem. Pamiętaj, aby każdorazowo osuszyć powierzchnię – płyn nie powinien dostać się między szczeliny lub na przykład między ornamenty drzwiowe.

Jeśli na drzwiach znajdziemy plamy po palcach, warto przetrzeć je przekrojonym na pół surowym ziemniakiem, który usunie zabrudzenia. Do pielęgnacji białych drzwi przydatny będzie roztwór wody z łyżką sody.

Jeśli zabierasz się do czyszczenia zawiasów, dobrze jest je najpierw odkurzyć, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką. Pamiętaj też o odświeżeniu klamki, zwłaszcza jeśli jest to klamka do drzwi łazienkowych lub kuchennych. Pomocny będzie tu roztwór wody i octu.

mycie klamki
Autor: gettyimages Przy myciu klamek można użyć roztowru octu i wody

Mycie okien – sposoby na czyste okna bez smug

Wiosną słońce częściej zagląda przez okna, dlatego dopiero wtedy stają się widoczne zabrudzone szyby, które zaczynają irytować. Nie działaj jednak pochopnie. Jeśli to możliwe, na mycie okien wybierz pochmurny dzień. Ostre promienie słońca sprawiają bowiem, że myta powierzchnia schnie zbyt szybko i pojawiają się smugi.

Jeśli mimo stosowania dobrych detergentów pozostaje wrażenie, że okna nie są umyte jak należy, warto przetestować babcine metody, na przykład zastosować roztwór ciepłej wody z sodą (2 łyżki na litr wody).  Niektórzy zachwalają efekt uzyskiwany po myciu okien wodą z dodatkiem octu. Nieprzyjemny zapach, który czuć podczas porządków, szybko się ulatnia, nie jest więc szczególnie kłopotliwy.

Jeszcze innym patentem jest dodanie do wody soku z cytryny – na 2 litry wody wystarczy wycisnąć jedną cytrynę. Do mycia warto też wcześniej przygotować bawełniane ściereczki lub szmatki z mikrofibry. Pomocnym sposobem jest wycieranie szyb na dwa sposoby – z jednej strony wycieraj szybę pionowo, z drugiej poziomo. Jeśli pozostaną smugi, łatwo można określić, po której stronie tafli się znajdują.

Przeczytaj też: Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby na mycie piekarnika >>>

Myjka do okien niepozostawiająca smug!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

mycie okien
Autor: gettyimages Często babcine metody najlepiej sprawdzają się również przy myciu okien

Szybkie i efektywne mycie podłóg

Następny etap wiosennych porządków to czyszczenie podłogi. W zależności od tego, czy masz zamiar umyć płytki ceramiczne, panele czy podłogę drewnianą, dobrze jest znać podstawowe zasady pielęgnacji.

W przypadku parkietu warto dbać o to, aby na podłodze nie było piasku – jego drobinki rysują powierzchnię posadzki. Można więc odkurzać ją lub też ścierać wilgotną, dobrze wykręconą szmatką, która nie zostawi nadmiaru wody na podłodze. Jeśli zdarzą się trudniejsze do usunięcia zabrudzenia, z pomocą przychodzą środki na bazie żywic akrylowych. Gdy na podłodze dostrzeżesz ślady po ołówku, możesz je usunąć spirytusem, a rozlany sok, mleko lub śmietanę – wodą z płynem do mycia naczyń. Tłuste ślady znikną po użyciu benzyny ekstrakcyjnej.

mycie podłóg
Autor: gettyimages Dobrze wiedzieć jak pielęgnować dany rodzaj podłogi

W pielęgnacji paneli laminowanych należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby je regularnie zmywać i pokrywać środkami antystatycznymi, które ograniczają osadzanie się kurzu. Tu również nie poleca się używać drapiących materiałów ani gąbek, aby nie uszkodzić powierzchni paneli. Podobnie jak w przypadku podłogi drewnianej, panele zmywaj wilgotną szmatką z użyciem odpowiedniego środka do czyszczenia. Nie stosuj proszków ani żrących detergentów, aby nie uszkodzić podłogi. Można też pokusić się o nabłyszczanie powierzchni, ale tylko wtedy, gdy będziesz systematycznie usuwać warstwę nabłyszczacza przed nałożeniem kolejnej.

Najprostsze w utrzymaniu w czystości są płytki ceramiczne. Wystarczy przemyć je wodą z płynem. Nie ma tu niebezpieczeństwa zdarcia bądź zarysowania powierzchni płytek. Jedyną trudnością może być czyszczenie fug, zwłaszcza jeśli są jasne. Domowy patent to ocet lub amoniak albo zwilżony proszek do pieczenia, który zostawia się na fugach na 20 minut. Przyda się tu również najzwyklejsza pasta do zębów, która skutecznie rozpuści brud.

Niezależnie od tego, jaką powierzchnię domu lub mieszkania się sprząta, należy pamiętać, żeby stosować właściwe środki. Jeśli decydujesz się na detergenty, stosuj je zgodnie z zaleceniami na opakowaniach, tak aby roztwory nie były ani zbyt mocne, ani zbyt rozwodnione. Używanie ich na oko może przynieść więcej szkody niż pożytku. Gdy natomiast zależy Ci na środkach naturalnych, skorzystaj z porad dobrze znanych przez nasze babcie czy ciocie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Gosia
|

Okna to myje mąż, on ma swoje patenty na to, mamuśka go nauczyła :) Ja się zajmuje drzwiami, a braava śmiga i myje podłogi.