Domy góralskie. TOP 10 projektów gotowych domów regionalnych

2021-09-06 16:51
Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, www.murator.projekty.pl Projekt domu GL 724 – Watra, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek.

Domy góralskie budowane są nie tylko na Podhalu czy w Beskidach, ale także w innych rejonach kraju, zwłaszcza na terenach rekreacyjnych, wiejskich, leśnych. Przedstawiamy gotowe projekty domów w stylu góralskim opracowane w technologii murowanej, co jest prostsze i tańsze do zrealizowania niż pierwowzór z drewna. Ponadto dom tynkowany z drewnem i kamieniem na elewacji będzie pasował w wielu miejscach.

Na południu Polski, gdzie tereny mają charakter podgórski i górski, architekturę domów dostosowuje się do tych warunków. Domy są posadowione wysoko i mają strome dachy, żeby śnieg, którego może być zimą bardzo dużo, nie utrudniał wejścia do środka i nie zalegał długo na dachu. Wiele domów na dachy półszczytowe, zwane też przyczółkowymi, które składają się z dwóch głównych połaci oraz szerokich okapów umieszczonych na ścianach szczytowych.

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty domów w stylu góralskim

Charakterystyczne dla domów regionalnych, które dobrze wpiszą się w krajobraz w Karkonoszach, Beskidach czy na Podhalu, są wysokie podmurówki z kamienia. Wiele domów ma obszerną przeszkloną werandę, w której jest umieszczona jadalnia połączona z salonem znajdującym się w obrębie zasadniczej bryły. Siedząc na werandzie ze szklanymi ścianami, można podziwiać piękne widoki.

Wybraliśmy projekty gotowe domów w stylu góralskim. Są zaprojektowane jako całoroczne, z ociepleniem i ogrzewaniem, dostosowane do warunków panujących w górach.

Zobacz całą kolekcję>>>Domy w stylu góralskim

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu S-GL 950 – Watra II, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek. Domy w stylu góralskim dobrze wyglądają na działce ze skarpą Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu S-GL 950 – Watra II

Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek

Powierzchnia użytkowa 160,1 m2

Powierzchnia garażu 22,8 m2

Liczba pokoi (z salonem) 6

Wymiary działki 25,25 x 20,78 m

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu S-GL 950 – Watra II, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek. Watra II to duży dom w stylu góralskim, ale z nowoczesnymi rozwiązaniami Link: Sprawdź projekt >>>

Watra II to duży dom w stylu góralskim z 4 sypialniami i pokojem gościnnym, który można też przeznaczyć na gabinet. Dom w górach nie może nie mieć tarasu z szerokim widokiem. Takiż jest zaplanowany w Watrze II nad podcieniem, w którym schowano wjazdy do dwóch garaży jednostanowiskowych. Obok garaży znajdują się jeszcze 2 pomieszczenia piwniczne i kotłownia. Rozległa strefa dzienna składa się z otwartej kuchni, jadalni i części wypoczynkowej z reprezentacyjnymi wyjściami na taras. Na parterze i poddaszu są obszerne łazienki.

Zobacz też:

Projekt domu S-GL 741 - Smrek

Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek

Powierzchnia użytkowa 130,0 m2

Powierzchnia garażu 23,1 m2

Liczba pokoi (z salonem) 4

Wymiary działki 22,55 x 17,30 m

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu S-GL 741 – Smrek, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek Link: Sprawdź projekt >>>

Smrek to przykład domu w stylu góralskim z pięknym wykorzystaniem drewna na elewacji. Równie ciekawe rozwiązania znajdziemy we wnętrzach. Dwukondygnacyjny ryzalit z wielkimi przeszkleniami zapewnia możliwość podziwiania widoków. Mieszczą się w nim jadalnia i oranżeria. Część dzienna na parterze jest strefowana. Do kuchni można wejść z przedsionka albo z salonu przez jadalnię. Część jadalniana jest umieszczona w przeszklonym narożniku z wyjściem na taras, na który można przenieść się z posiłkami, gdy pogoda będzie temu sprzyjać. Na poddaszu umieszczono 3 przestronne sypialnie z garderobami oraz wspólną łazienką. Atrakcją 2 sypialni jest przeszklona oranżeria.

Projekt domu S-GL 817 - Koliba

Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek

Powierzchnia użytkowa 102,8 m2

Powierzchnia netto 128,7 m2

Liczba pokoi (z salonem) 3

Wymiary działki 20,40 x 14,80

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu S- GL 817 - Koliba. Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek Link: Sprawdź projekt >>>

Koliba to nieduży dom o bardzo przemyślanym układzie pomieszczeń, który pozwala na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. Na parterze (62 m2) znajduje się duży pokój dzienny z wyjściem na taras, kuchnia połączona z jadalnią i spiżarnią oraz strefa komunikacji z łazienką, przedsionkiem oraz schodami. Na poddaszu umieszczono 2 przestronne sypialnie (są one doświetlone przez lukarny) oraz łazienkę.

Sprawdź też:

W Kolibie zwraca uwagę piękne wykończenie wejścia do domu i lukarn drewnem oraz zastosowanie go na elewacji, także w dekoracyjnych ramach wokół okien i drzwi. Projekt domu Koliba nawiązuje do stylu góralskiego. Będzie dobrze wyglądać na leśnej lub wiejskiej działce nawet z dala od gór.

Projekt domu S-GL 737 - Chata pod Jaworem

Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek

Powierzchnia użytkowa 101,4 m2

Powierzchnia netto 131,2 m2

Liczba pokoi (z salonem) 4

Wymiary działki 20,35 x 17,30 m

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu GL 737 - Chata pod Jaworem , arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek. Link: Sprawdź projekt >>>

Chata pod Jaworem to nieduży dom o 3 sypialniach, salonie, jadalni i kuchni wraz z 2 łazienkami i niezbędną komunikacją. Do pomieszczeń na poddaszu prowadzi klatka schodowa umieszczona zaraz przy wejściu. Takie ulokowanie schodów pozwala na dyskretne wchodzenie na wyższą kondygnację. Z przedsionka ze schodami można też przejść bezpośrednio do salonu, co sprawia, że goście nie muszą widzieć domowego nieporządku. Z tego miejsca przez pomieszczenie gospodarcze z kotłem prowadzi również droga do kuchni. Ciekawy układ ma kuchnia złożona z dwóch ciągów roboczych - w kształcie litery U i linii prostej. Część zabudowy jest wysunięta w stronę jadalni i salonu, więc można wspólnie oddawać się przyjemności gotowania. Posiłki przy okrągłym stole w przeszklonej jadalni będą zwieńczeniem tych prac. Na odpoczynek można przejść na taras lub do kącika z kanapą w salonie. Długa ściana bez otworów pozwala stworzyć w salonie kino domowe połączone z kącikiem audio.

Projekt domu S-GL 1375 - Magurka

Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek

Powierzchnia użytkowa 92,6 m2

Powierzchnia netto 153,6 m2

Liczba pokoi (z salonem) 4

Wymiary działki 21,15 x 18,30 m

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu S-GL 1375 – Magurka, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek. Link: Sprawdź projekt >>>

Magurka to nieduży dom w stylu beskidzkim, który ciekawie łączy tradycję z nowoczesnością. Jego wielką zaletą jest to, że można go budować etapowo. Nieco ponad 90 m2 powierzchni użytkowej uzyskamy po wykończeniu tylko parteru. Po adaptacji poddasza zyskamy dodatkowe 40 m2 powierzchni.

W tradycyjnej bryle z wysuniętym gankiem oraz dachem z dwoma przyczółkami pomieszczono wygodne wnętrza. Na parterze z jednej strony jest rozległy salon z jadalnią przechodzącą w kuchnię. Z drugiej strony znajduje się strefa prywatna z 3 sypialniami i łazienką. W korytarzu do niej wiodącym umieszczono wc. Na uwagę zasługuje salon z dużym przeszkleniem z drzwiami na taras oraz wyeksponowanymi spiralnymi schodami wiodącymi na antresolę. Salon bowiem jest dwukondygnacyjny. Z antresoli na poddaszu jest nań piękny widok. Po adaptacji poddasza można tam stworzyć sypialnię typu master bedroom z łazienką.

Projekt domu - EM04b Wspaniały - wariant II 

Autor arch. Małgorzata Cybulska-Marks 

Powierzchnia użytkowa 146,4 m2

Powierzchnia garażu 30,5 m2

Liczba pokoi (z salonem) 6

Wymiary działki 22,80 x 20,10 m

Domy w stylu góralskim
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu - EM04b Wspaniały - wariant II. Autor arch. Małgorzata Cybulska-Marks Link: Sprawdź projekt >>>

Wspaniały - wariant II to nowoczesny, dość duży dom (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) luźno nawiązujący do domów regionalnych o stromych dachach. Uroku bryle dodają ciekawe elementy elewacji: deskowanie w kolorze ciemno-brązowym, symetrycznie rozmieszczone okna oraz balkon nad tarasem. Na parterze znajduje się otwarta strefa dzienna połączona z kuchnią ze spiżarnią. Na poddaszu znajdują się 3 sypialnie z łazienką oraz osobny master bedroom dla gospodarzy domu. Część gospodarcza z kotłownią i garażem umieszczono w bocznej części parteru.

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:

Masz pytania dotyczące wyboru projektu? Skontaktuj się z nami tel. 22 59 05 555 lub e-mail: [email protected]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE