Dom prosty i wygodny. Bardzo udana realizacja projektu gotowego „Codzienny”

2024-02-20 14:15

Dom jest prosty i wygodny. To zasługa zarówno dobrego projektu gotowego, jak i przezornych inwestorów.

Spis treści

  1. Najpierw działka
  2. Projekt „Codziennego” - opis

  3. Adaptacja projektu do własnych potrzeb

  4. Realizacja projektu gotowego: praktycznie i prosto


Właściciele domu zgodnie stwierdzili, że będą wybierać z bogatej oferty projektów katalogowych niż decydować się na indywidualną współpracę z pracownią architektoniczną. Biorąc pod uwagę swoje małe doświadczenie inwestorskie, uznali to rozwiązanie za bezpieczniejsze.

Najpierw działka

W pierwszej kolejności trzeba było jednak wybrać działkę. Szukali czegoś blisko centrum miasta. Ze względu na planowany ogród interesowały ich parcele raczej większe niż mniejsze. Posesja o powierzchni 25 arów wystawiona na sprzedaż w okazyjnej cenie miała jedną zasadniczą wadę: stały na niej trzy słupy średniego napięcia, które psuły widok i ograniczały swobodę poruszania się po działce. Jednak spokojna zielona okolica, rozwinięta infrastruktura oraz bliskość domów dziadków zaważyły na decyzji. Po kilku latach inwestorzy mogli sobie pogratulować trafnego wyboru – elektrownia zlikwidowała słupy.

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Pan Rafał przedstawił tylko dwie sugestie: dwustanowiskowy garaż i rolety zewnętrzne. Jego żona również nie miała jakiejś skonkretyzowanej wizji. 

- Chciałam, żeby dom był prosty, bez wykuszy, lukarn czy wolich oczek, które mogą przysporzyć problemów na etapie budowy. Zależało mi na wygodnych wnętrzach z jednakowym dostępem wszystkich pomieszczeń do łazienek. Nasze wymagania nie były więc zbyt wygórowane – mówi inwestorka.


Za to plan miejscowy precyzyjnie określał wygląd budynków w okolicy: miały być przekryte dachem o nachyleniu 35o wykończonym dachówką w kolorze czerwonym, musiały zachowywać określoną wysokość i mieć zadaszenie nad wejściem.


– Gdy wpisaliśmy wszystkie te kryteria w wyszukiwarkę Projektów Gotowych Muratora (projekty.muratordom.pl), okazało się, że spełniają je zaledwie trzy projekty. Dwa z nich odrzuciliśmy z różnych powodów i w ten oto sposób zwycięzcą naszego prywatnego rankingu okazał się „Codzienny”, a dokładnie jego wariant w wersji lustrzanej (Murator C117BL).


Codzienny – wariant II – Murator C117b

Codzienny – wariant II – Murator C117b


Autor: rys. Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Powierzchnia użytkowa       154,3 m2

Powierzchnia garażu           35,7 m2


Powierzchnia zabudowy      161,5 m2


Powierzchnia netto             244,9 m2


Kąt nachylenia dachu  35°


Kubatura  758,2 m3


Minimalne wymiary działki  23,9 x 19,9 m

Autor projektu: architekt Przemysław Biryło

Projekt „Codziennego” - opis


To projekt domu z poddaszem użytkowym autorstwa architekta Przemysława Biryło. Na wizualizacjach budynek wygląda swojsko i bezpretensjonalnie: opisany na planie prostokąta, z wysokim dwuspadowym dachem i wejściem usytuowanym na osi pod niewielkim daszkiem. Okiennice i oblicowane deskami szczyty oraz ciepła kolorystyka dodają mu przytulności.


Zobacz też:

Jak mieszka architekt - dom z dachem skośnym i płaskim oraz oryginalną ramą >>>

W odróżnieniu od bryły nawiązującej do tradycji układ funkcjonalny jest nowoczesny i oferuje wiele praktycznych rozwiązań. Na parterze zabudowę kuchni oddzielono ścianą od pokoju dziennego, ale obie strefy łączy szerokie, wygodne przejście. Na potrzeby gości przewidziano małą łazienkę odsuniętą od salonu najdalej, jak to było możliwe. Dodatkowo na wprost wejścia architekt zaprojektował osobne mieszkanie – potencjalnie pokój dla seniora, sypialnię małżeńską albo komfortowy pokój gościnny. Pomieszczenie ma nie tylko własną łazienkę, ale i prywatny taras oraz mnóstwo przestrzeni, którą można przeznaczyć na przechowywanie.

Na poddaszu przy ścianach szczytowych znajdują się 4 sypialnie. Dwie z nich mają własne wyjścia na malutki balkon. Jest też duża, dobrze doświetlona łazienka rodzinna.

Wygodę życia gwarantuje bogate zaplecze gospodarcze: pralnia pod skosami (czyli w pobliżu sypialni), spiżarnia dostępna z kuchni, duża jasna kotłownia i dwustanowiskowy garaż.


Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Adaptacja projektu do własnych potrzeb


Każda realizacja projektu gotowego w mniejszym lub większym stopniu odbiega od wizji zaproponowanej przez architekta. Właściciele tego domu postanowili podnieść ściankę kolankową o 50 cm, dzięki czemu strefa nocna pod skosami stała się przestronniejsza. Budynek różni się od swojego wizerunku na wizualizacjach również pod względem kolorystyki i detali. Czerwona dachówka dobrze wpisuje dom w krajobraz poniemieckiego miasteczka i jest tradycyjnym akcentem w wyglądzie bryły. Ale na tym koniec odwołań do przeszłości. Inwestorzy chcieli, aby dom zyskał współczesny wyraz, więc zrezygnowali z okiennic i drewna na elewacji, a jasnokremowy tynk zastąpili jasnoszarym. Wybrali też kilkakrotnie wypalany ciemnoszary matowy klinkier, solidny w wykonaniu i oszczędny w wyrazie. Kolumny wykończone masą w podobnym odcieniu niemal znikają na tle ścian.


Oglądając dom od strony szczytów, można zauważyć, że znacznie powiększono balkon dostępny z sypialni na poddaszu. Chodziło o to, aby stworzyć zadaszenie nad największym (południowym) przeszkleniem w salonie. Podest balkonu trzeba było oprzeć na słupach.

Na prośbę inwestorów architekt adaptujący dodał również w kotłowni drzwi umożliwiające wyjście na działkę oraz nieznacznie powiększył tarasy.

Wewnątrz zmiany były niewielkie: połączono dwie łazienki na parterze, by mogło powstać sporej wielkości pomieszczenie z dużym, wygodnym natryskiem. Kuchnia została natomiast otwarta na salon. Od pokoju dziennego oddziela ją tylko murek. Zręcznie osłania przed gośćmi to, co się dzieje na blacie roboczym, a jednocześnie umożliwia osobie przebywającej w kuchni swobodne podawanie 
talerzy tym, którzy siedzą przy stole, oglądanie telewizji, rozmowę itp.
 Ostatnią zmianą w stosunku do projektu było dodanie okna połaciowego nad zamkniętą klatką schodową.

Zobacz także:

„Codzienny”. Udana realizacja projektu gotowego
Autor: Piotr Mastalerz Taras dostępny z pokoju dziennego jest rozległy i wygodny. Powiększony w stosunku do projektu balkon tworzy jego zadaszenie

Realizacja projektu gotowego: praktycznie i prosto


To, że mieszkańcy „Codziennego” są ze swojego domu tak zadowoleni, jest zasługą nie tylko dobrego projektu, ale również ich pragmatyzmu i przezorności.

Małżonkowie zatrudnili do budowy generalnego wykonawcę cieszącego się dobrą opinią w regionie, wybierali solidne, choć nietanie, materiały i urządzenia, nie żałowali pieniędzy na porządne instalacje. A jednocześnie zadbali na przykład o montaż rolet zewnętrznych już na etapie budowy (dzięki czemu chowają się one w grubości przegród) oraz o to, by aż na trzy ściany domu wyprowadzić krany zewnętrzne, co jest znacznym ułatwieniem dla właścicieli dużego ogrodu.

Również urządzeniem wnętrz zajęli się w sposób metodyczny i ze sporą dozą zdrowego rozsądku:
– Zależało nam na tym, aby wystój domu był prosty i spójny, dlatego do większości pomieszczeń zamówiliśmy jednakowe meble wykonane z tych samych materiałów. Duże szafy o przesuwnych skrzydłach mają wszędzie fronty z mlecznego szkła, a niskie szafki sypialni, obu łazienkach, a nawet kotłowni i pralni są wykonane z płyt meblowych w kolorze szarym.

Inwestorka postawiła na odprężający minimalizm, dużą ilość bieli uzupełnioną szarością i ponadczasowe materiały pozbawiowne charakterystycznych wzorów czy ozdób.

„Codzienny”. Udana realizacja projektu gotowego
Autor: Piotr Mastalerz Po otwarciu kuchni na pokój dzienny pozostawiono między obiema strefami niewysoki murek, który osłania blat roboczy
Sonda
Który dom jest według Ciebie najładniejszy?

Szukasz wymarzonego projektu domu? Czytaj też:

Nasi Partnerzy polecają