Dachówki ceramiczne - 8 częstych pytań o ceramiczne pokrycie dachowe

2013-08-01 18:46
Dachówki ceramiczne  - wielość kształtów
Autor: Wienerberger Bogata gama wykrojów sprawia, że dachówkę ceramiczną można dobrać do każdego domu, niezależnie od jego stylu (fot. WIENERBERGER)

Dachówki ceramiczne to świetny materiał na dach. Ponieważ nie jest to jednak mały wydatek, powinien być on dobrze przemyślany. My odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego pokrycia ceramicznego.

1. Do jakiego domu pasują dachówki ceramiczne?

Świetnie pasują do budynków o tradycyjnej architekturze. Trudniej je dobrać do domów o bardzo nowoczesnej bryle, ale oczywiście jest to możliwe. Z myślą o takich domach są produkowane płaskie dachówki zakładkowe o prostokątnym kształcie w szerokiej gamie kolorystycznej. Dachówki pasują do wszystkich rodzajów elewacji, najbardziej zaś do tynkowanych lub drewnianych bądź wykończonych drewnem. Ładnie komponują się z elementami wykonanymi z kamienia oraz z cegłą klinkierową lub płytkami imitującymi takie cegły. Dachówki będą się mniej korzystnie prezentować na dachach o niewielkim nachyleniu połaci, gdyż będą mało widoczne. Najlepiej wyeksponowane będą na dachu, którego połacie mają nachylenie około 45°.

2. Które dachówki są najtrudniejsze do ułożenia?

Dachówkami mnich-mniszka zachwycają się wszyscy miłośnicy pięknych dachów. Są one jednak największą zmorą dekarzy. Ponieważ układa się je mozolnie i trzeba samodzielnie wykonywać wiele elementów dodatkowych (na przykład kominki wentylacyjne), które w przypadku innych dachówek można kupić u producenta. Do montażu takiego pokrycia powinno się więc zatrudniać najlepszych fachowców, którzy zetknęli się z tymi dachówkami i wykończyli nimi przynajmniej kilka dachów. Dość trudne jest też ułożenie dachówek karpiówek w koronkę. Wymaga to precyzyjnego rozmieszczenia łat dachowych. Trudne jest również ułożenie zwykłych dachówek zakładkowych na dachu o skomplikowanym kształcie – który ma wole oczka, wieżyczki, mnóstwo narożników i koszy.

Dachówki ceramiczne odporne na czynniki atmosferyczne
Autor: Wienerberger Dachówki ceramiczne są trwałe i odporne zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i na działanie wysokiej temperatury. Są również odporne na zarysowania i na promieniowanie UV (fot. WIENERBERGER)

3. Które dachówki wymagają mocowania mechanicznego?

Typowe dachówki w środkowych częściach połaci układa się zazwyczaj bez mocowania. Oparte na drewnianych łatach nośnych utrzymują się na miejscu pod własnym ciężarem. Tylko w niektórych miejscach trzeba je zamocować mechanicznie. Przytwierdza się je specjalnymi klamrami, gwoździami lub przykręca. Mocuje się w ten sposób dachówki przy krawędziach dachu oraz wzdłuż okapów, kalenic, koszy, wokół okien dachowych bądź kominów. Poza tym każdą dachówkę zakładkową trzeba mocować, jeśli nachylenie połaci przekracza 60°. Gdy nachylenie mieści się w przedziale 40-60°, wówczas mocuje się co trzecią lub co piątą dachówkę. Mocowania wymagają też dachówki mnich-mniszka, i to bez względu na kąt nachylenia dachu.

4. Kiedy dachówki ceramiczne trzeba układać na sztywnym poszyciu?

Izolacja przeciwwilgociowa dachu jest konieczna na wypadek, gdyby pokrycie straciło szczelność. Wówczas woda deszczowa nie zaleje nam poddasza. Aby uniknąć zalania, robi się tak zwane wstępne krycie. Tradycyjnie wykonuje się w tym celu na krokwiach sztywne poszycie z impregnowanych desek. Na poszyciu układa się papę. Dopiero na tak przygotowanych połaciach można robić konstrukcję nośną pod dachówki, z drewnianych kontrłat i łat. Sztywne poszycie powinno się robić zawsze, gdy zamierzamy ułożyć dachówki, a nachylenie połaci jest mniejsze niż 20°. W pozostałych przypadkach możemy wybrać takie rozwiązanie lub zastosować folię wstępnego krycia. Jest to specjalna membrana o tak zmyślnej budowie, że zatrzymuje wodę, a jednocześnie umożliwia przepływ pary wodnej. Dzięki niej poddasze ma możliwość oddychania. Folię mocuje się do krokwi, a następnie robi się konstrukcję z kontrłat i łat.

Zdaniem eksperta

Gwarancja szczelnego i bezpiecznego dachu

Szczelność pokrycia wykonanego z dachówek ceramicznych gwarantuje ich wysoka jakość, głębokie zamki lub systemy mocowania dachówki, a także oferowany pełny system dachowy. Dachówki są materiałem, który naj­lepiej znosi gwałtowne wichury. Ciężkie dachówki ceramiczne są trudne do zerwania przez silny wiatr - wyrwanie dachówki z połaci uniemożliwia także system specjalnych spinek SturmFIX. Jeśli jednak do tego dojdzie, z dachu zostaną zerwane jedynie pojedyncze elementy, a nie całe połacie, jak ma to miejsce np. w przypadku dachów z blachy.

Ekspert z firmy Wienerberger

5. Jakie zabezpieczenia przeciwśnieżne można na nich montować?

Zsuwający się z dachu śnieg może zerwać rynny i zniszczyć przedmioty znajdujące się na dole. Dlatego trzeba zainstalować na połaciach elementy, które będą hamować lub rozbijać sunącą czapę śnieżną. Najczęściej są to drabinki przeciwśnieżne wykonane z różnych materiałów. Należy je mocować do specjalnych dachówek podtrzymujących lub do wsporników mocowanych do łat znajdujących się pod dachówkami. Zazwyczaj montuje się jeden rząd takich drabinek w pobliżu okapu (tuż nad linią przebiegu murłaty). Gdy dach jest stromy, mogą być potrzebne dwa rzędy. Zamiast płotków można zastosować drewniane bale umieszczone w specjalnych dachówkach z półokrągłymi uchwytami. Bale można na wiosnę zdjąć z dachu i założyć ponownie zimą. Nie wpływają więc na wygląd połaci.

6. Jak się zachowają podczas huraganu?

Jak pokazują ostatnie doświadczenia, wakacyjne wichury, huragany i trąby powietrzne najmniej zaszkodziły dachom krytym dachówkami. Podwiewane dachówki zachowywały się bowiem jak klawisze. Unosiły się i opadały. Jeśli spadały, to tylko z niedużych fragmentów połaci. Łatwo więc było je później umieścić z powrotem na miejscu. Pokrycia ułożone z elementów o dużym formacie, połączonych wzajemnie zostały zniszczone w znacznie większym stopniu. Duże arkusze zadziałały bowiem jak żagle. Wiatr nie dość, że zrywał je w całości z połaci, to jeszcze niszczył więźbę.

7. Jak konserwować dachówki?

Dachówki ceramiczne właściwie nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Czasem można je przemyć wodą. Dachówki naturalne, bez angoby lub szkliwa, można zaimpregnować, aby zmniejszyć ich chłonność. Mniej się będą brudzić. W okolicy o dużym zanieczyszczeniu powietrza lepiej wybierać do krycia dachu dachówki angobowane lub szkliwione, na których w mniejszym stopniu będzie się osadzał brud.

8. Czy można zapobiec porastaniu ich powierzchni glonami i porostami?

Zależy to od miejsca, w którym będzie stać dom. Dachówki ceramiczne są podatne na porastanie glonami niewiele bardziej niż inne pokrycia. Ceramika, zwłaszcza naturalna, ma dość porowatą strukturę, a to ułatwia glonom zakotwiczenie. Szczególnie często zielenieją dachy domów stojących blisko lasów, w miejscach zacienionych i niezbyt przewiewnych. Tam glony mogą się pojawić nawet na gładkich szybach, a co dopiero na pokryciu. Zielony nalot usuwa się z dachówek specjalnymi środkami chemicznymi. Można też zaimpregnować pokrycie preparatem zmniejszającym jego chłonność i utrudniającym porastanie. Najmniej narażone na zielenienie są dachówki szkliwione i angobowane. Najłatwiej też usuwać z nich wszelkie zanieczyszczenia. Ciekawym sposobem na pleśnie i porosty, choć mało u nas rozpowszechnionym, są paski lub druty z miedzi bądź cynku. Montuje się je tuż przy kalenicy dachu, na każdej z jego połaci. Deszcz powoduje uwalnianie się tlenków miedzi lub cynku. Woda rozprowadza je po całym dachu. Zabezpieczają one pokrycie przed porastaniem mchami i porostami. Metoda ta może być jednak stosowana wyłącznie jako zabieg profilaktyczny. Nie oczyści się w ten sposób dachu już porośniętego. Rozwiązanie takie ma jednak pewną wadę – tlenki mogą spowodować zacieki na połaciach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie