Dom piętrowy z dachem kopertowym. Realizacja projektu Białe piaski - Murator M50
Dom piętrowy przykryty jest dachem kopertowym nadającym bryle szczególny charakter. Dom jest dosyć oryginalny – nie nawiązuje do popularnych wzorów dworków ani modernistycznych kostek, lecz do wyglądu wygodnych podmiejskich willi. Dlatego dobrze wygląda w zabudowie osiedli zlokalizowanych w otoczeniu lasów.
Bryła budynku jest zwarta i choć nie zamyka się w prostopadłościanie, zmieści się na działce o szerokości 21,5 m. Szczegóły projektu domu Białe piaski - Murator M50 zostały opracowane z myślą o jak największym komforcie życia i wygodzie domowników: prawie wszystkie pomieszczenia mają zapewniony dostęp światła naturalnego (przed jego nadmiarem chroni wydatny okap dachu), a taras i strefa wejścia są umieszczone w podcieniach chroniących przed deszczem.
- Sprawdź szczegóły projektu: Białe piaski - Murator M50 >>>
Dom piętrowy z dachem kopertowym - projekt
Piętrowy budynek przekryto dachem kopertowym o kącie nachylenia 20 stopni i wydatnym okapie. Dom ma dwustanowiskowy garaż, cztery sypialnie na piętrze, trzy łazienki oraz dodatkowy pokój na parterze. Na parterze znajduje się strefa dzienna umożliwiająca wspólne spędzanie czasu: salon połączony z jadalnią, a opcjonalnie także z kuchnią. Spiżarnia przy kuchni jest częścią bogatego zaplecza gospodarczego (w projekcie znalazło się też miejsce na dwie garderoba i jasną kotłownię dostępną z wiatrołapu).
>>> Sprawdź też: TOP 5 - najlepsze projekty domów piętrowych
Dom piętrowy z dachem czterospadowym - adaptacja projektu
Ostateczne i całkowite dopasowanie układu funkcjonalnego do oczekiwań inwestorów nastąpiło jak zawsze na etapie adaptacji projektu. Na parterze zmian było niewiele. Ścianę spiżarni przesunięto o jakieś 30 cm, nieznacznie zmniejszając powierzchnię sąsiedniej kotłowni. W ten sposób w spiżarni jest więcej miejsca na głębokie półki. Pojemna spiżarnia pozwoliła zaś ograniczyć górną zabudowę kuchni do trzech niewysokich, lekkich w odbiorze szafek. To właśnie z ich powodu zmieniono kształt okien kuchennych – zamiast dwóch wąskich zamontowano horyzontalnie rozciągnięte okno narożne, nad którym na wygodnej wysokości można było zawiesić szafki.Inwestorzy postanowili zrobić między kuchnią a jadalnią okno wewnętrzne. Zabieg ten umożliwił zastosowanie rozbudowanej zabudowy kuchennej oraz długiego blatu roboczego. W takim wnętrzu łatwiej jest rozmieścić sprzęty AGD i zorganizować sobie pracę.Inwestorzy, którzy zawsze byli przekonani, że nie warto żałować w domu miejsca na zaplecze gospodarcze. Dlatego jedną z czterech sypialni na piętrze postanowiono przeznaczyć na rodzinną garderobę. Teraz to pomieszczenie jest w całości zabudowane szafami sięgającymi od podłogi po sufit, stoi tam suszarka na bieliznę i deska do prasowania. Dzięki tej zmianie można było zlikwidować garderobę przy sypialni inwestorów aby powiększyć ich łazienkę.
Realizacja projektu domu piętrowego Białe piaski
Inwestorzy od początku wiedzieli, że nie zdecydują się na drewnianą podłogę. W poprzednim mieszkaniu mieli mozaikę bukową która, mimo że wglądała ładnie, okazała się podatna na uszkodzenia. Z kolei posadzka z korka – równie efektowna, lecz trudna do odnowienia i niezbyt trwała. Dlatego na parterze domu położyli płyty gresowe, które znakomicie sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym. Natomiast na piętrze panele podłogowe. Stwierdzili, że kiedy się zniszczą, po prostu wymienią je na nowe. Będzie to i tak o wiele prostsze niż na przykład cyklinowanie posadzki drewnianej.
Projekt: Białe piaski - Murator M50, autor projektu: Ewa Dziewiątkowska.
Zobacz pozostałe artykuły, w których prezentujemy ciekawe projekty domów:
- Domy z płaskim dachem. TOP 5 najciekawszych projektów
- Domy parterowe – czy dom parterowy jest zawsze najtańszy?
- Najlepsze projekty domów drewnianych
- Najlepsze projekty małych domów o powierzchni mieszkania (70-80 m2)
- Funkcjonalne domy z poddaszem użytkowym
- 5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy projekty dla rodziny 2+3
- Dom na wąską działkę - TOP 5 najlepszych projektów
- 5 najlepszych domów dla pary 50+
- Wybieramy projekty domów z poddaszem do adaptacji
- Dom do 100 / 110 m2. Projekty domów, które zbudujesz z programem MdM
- 8 domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. zł
- Współczesny dworek szlachecki - TOP 5 projektów domów