Ulga mieszkaniowa 2021 - można odliczyć nawet meble i sprzęt AGD!

2022-03-23 13:09
kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski Zabudowa kuchenna, czy sprzęt AGD zaliczono do wydatków na cele mieszkaniowe, które można odliczyć w ramach ulgi

Ulga mieszkaniowa 2021 - co odliczyć? Poszerzenie katalogu wydatków objętych ulgą mieszkaniową jest bardzo korzystne dla osób sprzedających nieruchomość. Wyposażenie domu w uldze podatkowej - oto interpretacja ogólna ministra finansów.

Dochody ze sprzedaży nieruchomości uzyskane przed upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym ją nabyto, są opodatkowane 19-procentowym podatkiem dochodowym. Można jednak skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej określonej w art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT. Jeśli podatnik w ciągu 3 lat liczonych od końca roku podatkowego, w którym dokonał sprzedaży, wyda uzyskany przychód na własne cele mieszkaniowe, uzyska zwolnienie od podatku.

Ulga mieszkaniowa 2021 - co można odliczyć

Rodzaje wydatków realizowanych w ramach celów mieszkaniowych określono w art. 21 ust. 25 Ustawy o PIT.  Ulga mieszkaniowa obejmuje między innymi kupno, budowę, rozbudowę, przebudowę i remont własnego domu lub mieszkania. Co ważne, wydatki te można ponosić przed ostatecznym nabyciem nowego lokum, byle transakcja została sfinalizowana przed upływem trzyletniego terminu.

Do czasu wydania omawianej interpretacji skarbowej uznawano, że w zakresie wykańczania lub remontu mieszkania/domu do ulgi mieszkaniowej uprawniają wydatki poniesione na:

 • wykonanie tynków, podłóg, okładzin ściennych, powłok malarskich i innych umocowanych na stałe elementów (np. pawlaczy, szaf wnękowych, obudowy wanny)
 • oraz wymianę/instalację składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (np. instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowej).

W interpretacji ogólnej ministra finansów z dnia 13 października 2021 r. stwierdzono jednak, że jako wydatki budowlane, remontowe lub wykończeniowe, które można odliczyć w uldze mieszkaniowej mogą być traktowane również koszty zakupu sprzętu AGD:

 • kuchenki gazowej, elektrycznej lub gazowo-elektrycznej,
 • płyty indukcyjnej lub ceramicznej,
 • piekarnika,
 • zmywarki,
 • pralki,
 • lodówki,
 • oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych,
 • okapów kuchennych

- gdyż stanowią one zakończenie instalacji gazowej, elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej.

Ponadto w interpretacji wskazano, że do ulgi mieszkaniowej kwalifikują się też wydatków na własne cele mieszkaniowe uwzględniające nie tylko meble, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym, wykonane na indywidualne zlecenie (szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby), ale również meble w zabudowie kuchennej - „pod wymiar” i wolno stojące.

Jakie wydatki na cele mieszkaniowe można odliczyć?

W interpretacji podkreślono, że nie można zawężać katalogu wydatków mieszkaniowych wyłącznie do tych, które wiążą się z przygotowaniem budynku (lokalu) do tak zwanego stanu surowego zamkniętego. Własny cel mieszkaniowy polega bowiem na możliwości zamieszkiwania i funkcjonowania w budynku (lokalu).

 • Ulga mieszkaniowa - wydatki na sprzęt AGD

W praktyce zaspokojenie własnych celów (potrzeb) mieszkaniowych obejmuje również zakup podstawowych sprzętów AGD, jak kuchenka gazowa, płyta indukcyjna, piekarnik, zmywarka, pralka, lodówka i okap kuchenny. Jest to standardowe wyposażenie każdego mieszkania, niezbędne do zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych człowieka.

Przeczytaj też: Jak odliczyć wydatki na remont mieszkania w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Zaznaczono jednak, że takiego charakteru nie ma tak zwane małe AGD, czyli ekspresy do kawy, tostery, opiekacze, kuchenki mikrofalowe itp. Są to bowiem akcesoria, a nie elementarne przedmioty, bez których pomieszczenie kuchenne utraciłoby częściowo swą funkcjonalność.

 • Ulga mieszkaniowa - wydatki na oświetlenie

Podobnie jest w wypadku wydatków ponoszonych na zakup i montaż sufitowego i ściennego oświetlenia wewnętrznego. Konieczność jego instalacji wynika z przepisów dotyczących oświetlenia światłem sztucznym pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, a także wiąże się z zapewnieniem prawidłowej funkcjonalności danego budynku (lokalu) i realizacją uzasadnionej potrzeby życiowej (zapewnienie oświetlenia po zmierzchu).

 • Ulga mieszkaniowa - wydatki na meble kuchenne

Jeśli chodzi o zabudowę kuchenną, to w interpretacji stwierdzono, że nie można odmiennie traktować podatników wypełniających ten sam cel, a dysponujących zróżnicowanym kapitałem. Dlatego zwolnienie podatkowe obejmuje zarówno droższą zabudowę kuchenną wykonaną pod wymiar, jak i tańszą zabudowę kuchenną wolno stojącą.

Przeczytaj też: Ile kosztuje kuchnia IKEA?

Obie mają bowiem na celu realizację podstawowych potrzeb życiowych człowieka, a tym samym w pośredni sposób przyczyniają się do pełnej realizacji własnego celu mieszkaniowego. Analogicznie będzie w przypadku zakupu szafki stanowiącej element mocowania umywalki i trwałej zabudowy łazienki z płyt kartonowo-gipsowych.

warto wiedzieć

Ulga mieszkaniowa - wydatki interpretacja

Interpretację ogólną nr DD2.8202.4.2020 zamieszczono w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 14 października 2021 r., poz. 145 (znajdziemy ją na przykład na stronie wyszukiwarki systemu informacji podatkowej https://sip.mf.gov.pl/). Warto ją dokładnie przeczytać. Jej uzasadnienie może być pomocne przy decyzji, jakie wydatki uwzględnić w uldze mieszkaniowej, i w razie sporu z urzędem skarbowym co do wysokości zwolnienia od podatku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE