Projekt Doradztwa Energetycznego. My doradzamy - Ty oszczędzasz!
Zanieczyszczenie powietrza, a także rosnąca świadomość społeczna w obszarze korzyści wynikających ze stosowania ekologicznych rozwiązań, skłaniają inwestorów do poszukiwania i wdrażania nowoczesnych koncepcji pozwalających na korzystanie z energii nie tylko w ekologiczny, ale i w oszczędny sposób. Wsparciem mają służyć tutaj doradcy działający w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.
Działalność doradców przyczynia się do realizacji celów w zakresie ograniczenia smogu, czy zwiększenia wytwarzania energii ze źródeł ekologicznych. Działania te pozwalają także na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, nic więc dziwnego, że zainteresowanie przedsiębiorców, właścicieli domów oraz instytucji publicznych coraz częściej skierowane jest w stronę gospodarki niskoemisyjnej.
Cel i adresaci Projektu
Aby osiągnąć cele związane z budową niskoemisyjnej gospodarki, niezbędne jest budowanie świadomości społecznej w tym zakresie. Odpowiedzią na tę potrzebę jest Ogólnopolski Projekt Doradztwa Energetycznego. Powstał on po to, by wspomóc inwestycje dążące do poprawy jakości powietrza, ograniczania zużycia energii, czy korzystaniu w większym zakresie z „zielonych” źródeł energii. Projekt ten opiera się na merytorycznej pomocy doradców w zakresie działań związanych z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii (OZE), co przekłada się m.in. na inwestycje gospodarstw domowych w docieplanie budynków, wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne i energooszczędne, wykorzystanie instalacji OZE do produkcji energii elektrycznej i ciepła (na przykład poprzez instalowanie paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła) lub włączanie ich do już istniejących systemów grzewczych.
Projekt, finansowany ze środków Unii Europejskiej, realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z 16 partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego). Natomiast Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pełni rolę „patrona” tego Projektu, dbając również o jego właściwą i efektywną realizację. .
Projekt skierowany jest do wszystkich, którzy mają wpływ na to, czym i jak ogrzewają domy oraz ile energii elektrycznej używają. Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, członkiem wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, masz w planach modernizację lub remont domu albo budynku wielorodzinnego, możesz skorzystać z porad doradców Projektu, którzy bezpłatnie podpowiedzą, jakie prace i w jakiej kolejności należy przeprowadzić, by uzyskać jak najlepszy bilans energetyczny.
Projekt Doradztwa Energetycznego jest dla mnie, dla Ciebie, dla Twojej szkoły, miejsca pracy, dla Twojej gminy i miasta. Działa po to, byśmy racjonalnie korzystali ze środowiska, w którym żyjemy i pamiętali, że kolejne pokolenia również chciałyby się cieszyć widokiem błękitnego nieba i zieleni.
Człowiek w centrum Projektu
Projekt Doradztwa Energetycznego funkcjonuje w oparciu o ogólnopolską sieć profesjonalnych doradców energetycznych –ekspertów, którzy udzielają bezpłatnych porad oraz konsultacji dotyczących projektów i planów.
Doradcy wskazują najefektywniejsze rozwiązania, dostępne źródła finansowania oraz kluczowe kwestie związane z samą realizacją inwestycji. To za ich sprawą aktualna wiedza i rzetelnie sprawdzone informacje w zakresie nowych technologii i innowacji docierają do zainteresowanych..
Oferta Projektu obejmuje również szkolenia gminnych energetyków (dotychczas udało się przeszkolić ponad 1600 osób z blisko 1300 gmin) oraz warsztaty na temat: odnawialnych źródeł energii, termomodernizacji budynków, efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym, publicznym i w przedsiębiorstwach.
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy doradców działających w Twoim regionie. Umów się na konsultacje bądź zadaj pytanie wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej Projektu. Informacje na temat Projektu można uzyskać także na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Czysty zysk dla każdego
Duży zakres działań, bogata oferta doradcza oraz szeroki wachlarz adresatów Projektu Doradztwa Energetycznego sprawiają, że korzyści płynące z realizacji nowoczesnych inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii są widoczne i odczuwalne zarówno przez inwestorów, jak też środowisko. Skutkują zmniejszeniem zużycia energii a tym samym wydatków na nią, co przekłada się na realne oszczędności oraz wyraźną poprawę komfortu życia.
Inwestowanie w nowoczesne źródła energii ma również społeczny i gospodarczy wymiar. Rozwija się sektor OZE, dzięki czemu pojawiają się nowe specjalizacje zawodowe i miejsca pracy. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła jest współcześnie wyrazem troski o środowisko, kształtuje wizerunek firmy, a nierzadko jest również najlepszym z przykładów przekonujących do tego, by podążać w przyszłość z nowoczesnymi technologiami energetycznymi. Nie bez znaczenia jest również aspekt psychologiczny – poczucie dumy z odpowiedzialnego udziału w korzystaniu z zasobów energii.