Budowa na kredyt. Jaką trzeba mieć zdolność kredytową, aby otrzymać kredyt w euro?

2010-11-16 13:15

Przy obliczaniu zdolności kredytowej bank sprawdzi źródła twoich dochodów, a także wszystkie zobowiązania z tytułu dotychczasowych kredytów, kart kredytowych, pożyczek, zobowiązań alimentacyjnych i tych, które mogą wpływać na pozostający do dyspozycji dochód w rodzinie. Jeżeli twoje zarobki są na poziomie przeciętnych maksymalne obciążenie ratą kredytu nie może przekroczyć 50% dochodów.

Budowa na kredyt. Jaką trzeba mieć zdolność kredytową, aby otrzymać kredyt w euro?
Autor: Jupiterimages

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to innymi słowy możliwość spłaty przez klienta swoich zobowiązań kredytowych wraz z odsetkami przy danym poziomie dochodów. Według rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego kredyty denominowane w walucie jako obciążone wyższym ryzykiem wymagają wyższej niż złotowe zdolności kredytowej:

  • zgodnie z zapisami Rekomendacji S klient ubiegający się o kredyt denominowany w euro musi być w stanie go spłacić przy założeniu, że część kapitałowa tego kredytu jest wyższa o 20% niż kredytu w złotych;
  • obowiązujące od sierpnia 2010 roku zapisy Rekomendacji T nakazują założyć, że stopa procentowa dla waluty jest co najmniej równa stopie dla kredytu złotowego, co na potrzeby obliczenia zdolności kredytowej także podnosi wartość przyszłego zobowiązania.

Zobacz także:

Jak duża może być rata kredytu w porównaniu do dochodów?

Ogólna zasada rządząca obliczaniem zdolności kredytowej sprowadza się do tego, jaka kwota powinna klientowi pozostać na życie po uregulowaniu wszystkich zobowiązań kredytowych. Maksymalne obciążenie ratą kredytu osób, których zarobki są nie wyższe od przeciętnego wynagrodzenia, nie może przekroczyć 50% dochodów.

Dla osób zarabiających więcej próg ten został podniesiony do 65% dochodów.

Co sprawdzi bank, aby wyliczyć zdolność kredytową?

Przy obliczaniu zdolności kredytowej bank musi zweryfikować źródła dochodów kredytobiorcy, a także sprawdzić wszystkie zobowiązania z tytułu dotychczasowych kredytów (również kart kredytowych), pożyczek, zobowiązań alimentacyjnych i innych, które mogą mieć wpływ na pozostający do dyspozycji dochód w rodzinie.