#zostanwdomu Dmuchawka do ćwiczeń oddechowych - zrób ją sam! Jak dbać o siebie podczas pandemii

2020-04-10 10:27

Najbardziej niebezpieczną konsekwencją zakażenia wywołanego przez koronawirus są trudności w oddychaniu i ostre zapalenie płuc, z powodu którego chorzy trafiają do szpitala. Dlatego warto dbać o formę swoich płuc. Jest prosty aparat - tzw. dmuchawka - dzięki któremu możesz podnieść ich wydolność. Zrobisz go samodzielnie z plastikowej butelki i rurki.

Dmuchawka do ćwiczeń oddechowych
Autor: archiwum prywatne Dmuchawkę do ćwiczeń oddechowych można zrobić z butelki plastikowej i grubszej rurki do napojów

Koronawirus nie odpuszcza. Codzienne doniesienia o kolejnych zachorowaniach powodują, że stosujemy różne zabiegi profilaktyczne: używamy środków dezynfekujących, rękawiczek, podczas przebywania poza domem osłaniamy maseczkami usta i nos. Najbardziej niebezpiecznym objawem towarzyszącym zachorowaniu, obok wysokiej gorączki, są trudności z oddychaniem. Można już teraz, na wszelki wypadek, nauczyć się ćwiczenia, które pomoże utrzymać płuca w dobrej formie. Choć wydaje się proste, nawet dla zdrowej osoby będzie trochę męczące, a co dopiero dla chorej. Dlatego warto poćwiczyć, by nabrać wprawy. Potrzebna jest do tego dmuchawka. Można kupić profesjonalny aparat w sklepach internetowych, ale lepiej i szybciej w obecnej sytuacji zrobić go samodzielnie.

Dmuchawka - co to jest i do czego służy

To narzędzie stosowane w pracy logopedów, ale też zalecane przy różnego rodzaju schorzeniach płuc. Ze względów medycznych dmuchawkę stosuje się do wykonywania ćwiczeń zwiększających pojemność płuc przy niewydolnościach oddechowych. Płuca generalnie lubią ruch - ćwiczenia oddechowe i wysiłek fizyczny poprawiają wydolność oddechową. Proste ćwiczenie polegające na dmuchaniu przez rurkę umieszczoną w zamkniętym pojemniku z wodą poprawia ich pracę i przygotowuje do starcia z chorobą.

Przeczytaj też:

Jak uszyć maseczkę ochronną na twarz >>>

Na rynku są dostępne profesjonalne urządzenia, ale nawet na oddziałach chorób płuc stosuje się proste, własnoręcznie zrobione dmuchawki. Opór stawiany przez wodę wymaga aktywacji dodatkowych mięśni oddechowych klatki piersiowej, co poprawia ich sprawność, a w konsekwencji zapobiega zapadaniu się pęcherzyków płucnych i poprawia wentylację.

Z czego zrobić domową dmuchawkę

Wystarczy do tego plastikowa butelka z zakrętką i rurka - plastikowa lub gumowa. Dobrze, by miała średnicę około 10 mm i długość taką, by sięgała dna butelki. W szpitalach do zrobienia dmuchawki są używane rurki do tlenoterapii lub do kroplówek. W domu możemy użyć takich do akwariów, ewentualnie zwykłych, grubszych rurek do napojów.

  • W zakrętce robimy otwór, taki żeby przeszła przez niego rurka.
  • Butelkę napełniamy w 2/3 wodą - destylowaną lub zwykłą przegotowaną.
  • Do otworu wkładamy rurkę.
Dmuchawka do ćwiczeń oddechowych
Autor: archiwum prywatne Jako dmuchawka do ćwiczeń oddechowych może też posłużyć kubek dziecięcy z przykrywką i rurką

Do zrobienia dmuchawki można też wykorzystać małą plastikową butelkę po wodzie z korkiem typu sport cup (z tzw. dziubkiem), kubek dziecięcy z przykrywką i rurką albo kubek po napoju z zamykanym wieczkiem i rurką.

Jak ćwiczyć

Bierzemy głęboki wdech, a następnie powoli i równomiernie wydmuchujemy powietrze przez rurkę do wody (im jest jej więcej lub im głębiej zanurzymy rurkę, tym trudniej się dmucha).

Ćwiczenia warto robić regularnie. W razie zapalenia płuc powinno się powtarzać je co godzinę-dwie - po 10 wydechów.

Wydaje się łatwe, prawda? Ale spróbujcie sami! Zdziwicie się, że jednak jest to dosyć wymagające ćwiczenie.

Dezynfekcja przedmiotów

Koronawirus - nowe obostrzenia. Sprawdź, czy wiesz wszystko

Pytanie 1 z 10
Od kiedy wchodzi w życie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej?