Domek narzędziowy – drewniany, a może metalowy? Sprawdź, jaki domek ogrodowy warto mieć

2024-07-04 15:44

Aby w domu nie panowały chaos i bałagan, wykwaterujmy przedmioty i urządzenia, z których w sezonie korzystamy na zewnątrz, do domku narzędziowego. Wraz ze sprzętem ogrodniczym znajdą miejsce pod własnym dachem, w dobrze zagospodarowanym domku gospodarczym. Jaki domek ogrodowy na narzędzia warto mieć?

przechowywanie
Autor: Marcin Czechowicz Żeby dom nie stał się zapleczem ogrodu, wygodnie mieć w nim niewielki domek gospodarczy. Można go wymurować w stylu nawiązującym do głównego budynku
#MuratorOgroduje: Rośliny odstraszające kleszcze

Spis treści

  1. Po co domek narzędziowy? Czy na domek ogrodowy trzeba mieć pozwolenie?
  2. Domek narzędziowy drewniany
  3. Domek narzędziowy metalowy
  4. Domek ogrodowy z tworzywa sztucznego
  5. Gdzie zlokalizować domek na narzędzia?
  6. Jak wyposażyć domek ogrodowy?
  7. Czego nie powinno zabraknąć w domku narzędziowym?

Po co domek narzędziowy? Czy na domek ogrodowy trzeba mieć pozwolenie?

Jeśli dom nie ma pomieszczenia zaprojektowanego na magazyn domowego oraz ogrodowego sprzętu, to narzędzia, grabie, ogrodowe węże, konewki, drabiny schowane gdziekolwiek. Dlatego warto zainwestować w ogrodowy domek. Taki wolno stojący magazynek może stać się wygodną przechowalnią sprzętu i materiałów remontowo-budowlanych, a nawet pełnić funkcję warsztatu. Łatwiej też będzie przeszukać ogrodowy budyneczek o powierzchni kilku, kilkunastu metrów kwadratowych w poszukiwaniu piły bądź nakrętki numer 14, niż przetrząsać cały dom.

Uwaga! Warto pamiętać, że gdy tego typu obiekt będzie miał powierzchnię ponad 25 m2, będzie wymagał pozwolenia na budowę.

przechowywanie
Autor: Andrzej Szandomirski Domek przystosowany wielkością i z dobrze zaplanowaną przestrzenią wewnątrz pozwoli zapanować nad porządkiem wokół domu

Domek narzędziowy drewniany

Wybuduje go dla nas firma stolarska. Fachowcy zaprojektują go zgodnie z oczekiwaniami lub zaproponują któryś z popularnych wariantów, wprowadzając do projektu ewentualne modyfikacje. Koszt takiego domku to 7000-10 000 zł przy powierzchni około 20 m2, ale po ostatnich podwyżkach cen drewna może wzrosnąć.

Takie obiekty mają konstrukcję szkieletową i są budowane z drewna iglastego, impregnowanego środkiem ochronno-dekoracyjnym. Szkielet jest obłożony od zewnątrz deskami łączonymi na pióro i wpust lub mocowanymi na zakład. Dach ma zazwyczaj budowę jedno- lub dwuspadową. Funkcję nośną pełni tu lekka więźba krokwiowa, a poszycie jest wykonane ze sklejki lub z desek. Pokrycie może być dowolne, ale dominują lekkie materiały: papa wierzchniego krycia, gonty bitumiczne lub cementowo-włóknowe, płyty faliste, blachodachówka.

Ponieważ w takich domkach nie instalujemy ogrzewania, nie trzeba ich ocieplać. Trzeba tylko na zimę przenosić do domu farby dyspersyjne i inne preparaty, których rozpuszczalnikiem jest woda, bo mogą zamarznąć i nie będą się nadawać do użytku.

Pierwszym etapem budowy takiego domku jest wykonanie płyty fundamentowej (płatna oddzielnie), która będzie też pełniła funkcję podłogi. Po obrzeżach płytę izoluje się papą, a następnie kotwi do niej belki podwalinowe i montuje pozostałe elementy konstrukcji. Zamiast na płycie konstrukcję można oprzeć na żelbetowych stopach fundamentowych – za pośrednictwem kotew do podtrzymywania belek lub słupów. Wtedy jednak trzeba wykonać drewnianą podłogę, ale nie będzie miała takiej nośności i wytrzymałości jak beton.

Drewniane domki są też do kupienia w sklepach ogrodniczych i budowlanych, również internetowych, i trzeba je zmontować we własnym zakresie. Raczej będą wymagać pokrycia dachu, może też pomalowania ścian. Droższe modele są bardziej funkcjonalne i estetyczne, w pełni wykończone i często wzbogacone o miejsce do składowania drewna.

przechowywanie
Autor: ULTIMAR Domki metalowe mogą mieć wygodne w obsłudze drzwi przesuwne

Domek narzędziowy metalowy

Metalowe składziki to konstrukcje ze stali, rzadziej aluminiowe. Mają blaszane ścianki i dach wytrzymujący obciążenie śniegiem do 80 kg/m2 oraz metalowe drzwi lub bramę. Niekiedy bywają wyposażone w okna, ale mogą mieć jedynie naświetla w drzwiach. W górnej części ścian znajdują się kratki wentylacyjne, zapewniające wymianę powietrza. Dzięki temu wewnątrz nie panują zaduch i warunki sprzyjające pleśnieniu.

Najtańsze blaszane budki nie wyglądają zbyt estetycznie, nawet te pomalowane od zewnątrz na zielono lub brązowo. Droższe modele są tak zaprojektowane, żeby sprawiały wrażenie wykonanych z drewna.

Co prawda metal nie chłonie, ale może się zdarzyć, że z biegiem lat tu i ówdzie pojawi się korozja. Niedogodnością może okazać się także wysoka temperatura, jaka latem będzie panować pod mocno nagrzewającym się blaszanym dachem.

Domki blaszane można posadawiać na betonowej płycie fundamentowej albo oprzeć ich elementy na bloczkach betonowych lub zakotwić do betonowych stóp fundamentowych. Podłogę, w postaci dopasowanej konstrukcyjnie stalowej platformy, dokupuje się wtedy oddzielnie i montuje od środka domku.

Blaszak może też zostać zamontowany na podłożu z płyt chodnikowych lub kostki brukowej. Lepiej nie opierać go bezpośrednio na gruncie. Nawet dobrze zakotwiony w ziemi będzie narażony na wilgoć, co przyśpieszy korozję.

Aby ułatwić połączenie domku z gruntem, producenci oferują platformy fundamentowe. To aluminiowe, więc nierdzewne ramy z zestawem elementów kotwiących (tak zwane śruby gruntowe) osadzanych w ziemi i pozwalające na poziomowanie. Na takich ramach opiera się ściany, a między nimi rozmieszcza stalowe panele podłogowe.

przechowywanie
Autor: WWW.KETER.PL Wykończenie domku z tworzywa przypomina fakturę drewna, ale jest całkowicie odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nawet w niewielkim można ustawić regał, dzięki któremu łatwo będzie utrzymać porządek
przechowywanie
Autor: STIHL Kompaktowa, lekka, przenośna myjka wysokociśnieniowa to idealne urządzenie do czyszczenia powierzchni wokół domu i na przykład mebli ogrodowych

Domek ogrodowy z tworzywa sztucznego

Powstają z PCW lub poliwęglanu. Niektóre są częściowo wykonane z przetworzonych surowców. Ich elementy bywają wzmacniane stalowymi profilami, by zyskały większą sztywność. Wyglądem – kolor oraz faktura imitująca deski – mogą bardzo przypominać domki z drewna, a są od nich tańsze i lżejsze oraz łatwiejsze w konserwacji (wystarczy mycie). Podobnie jak blaszane, kupuje się je w sklepach ogrodniczych lub budowlanych, także internetowych. W porównaniu z innymi są najłatwiejsze w montażu. Mniej się też nagrzewają niż blaszaki. Wyposażone są w drzwi lub bramę i mają wywietrzniki. W ściankach mogą znajdować się okna. Plastikowy dach często ma wyprofilowany wzór gontu lub dachówki i wytrzymuje obciążenie śniegiem do 75 kg/m2.

Uwaga! Niektóre sklepy odnośnie do domków z PCW lub blachy na stronach internetowych podają wymiary w stopach, przez co można odnieść wrażenie, że chodzi o znacznie większy domek niż w rzeczywistości. Właściwe wymiary znajdziemy dopiero w szczegółowym opisie produktu.

przechowywanie
Autor: VILEDA Miejsce na suszarkę powinno być lekko osłonięte i na tyle słoneczne, aby pranie szybko wyschło. Gdy sprzęt jest niepotrzebny, można go złożyć i osłonić pokrowcem
Pod napięciem

Do ogrodowego domku warto doprowadzić instalację elektryczną. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, urządzić w domku przydomowy warsztat, a także podpiąć obiekt do domowego systemu alarmowego i zainstalować zewnętrzną kamerkę. Nie będziemy musieli wtedy się martwić, że złodzieje dobiorą się do przechowywanego w środku sprzętu.

W domku powinna się znaleźć oddzielna skrzynka elektryczna z bezpiecznikami różnicowo-prądowymi. Warto w nim także trzymać gaśnicę.

przechowywanie
Autor: STIHL W ogrodowym magazynku nie powinno zabraknąć miejsca na pilarkę łańcuchową, narzędzie do cięcia zarówno drewna mokrego, jak i suchego

Gdzie zlokalizować domek na narzędzia?

Domek nie powinien dominować na działce, zasłaniać domu i utrudniać komunikację. Jeśli działka ma nierówną powierzchnię, zadbajmy, by nie znalazł się w obniżeniu terenu, gdyż woda deszczowa lub z topniejącego śniegu będzie spływać w jego kierunku, podmywać fundamenty lub nawet wpływać do środka, będąc zagrożeniem dla drewnianej konstrukcji. Unikajmy też lokowania domku pod drzewami, chyba że nie przeszkadza nam regularne czyszczenie dachu z liści bądź igieł. Dobrym miejscem na domek są obrzeża posesji, w pobliżu ogrodzenia, na tyłach domu.

przechowywanie
Autor: JAF POLSKA W drewnianym domku uchwyty na narzędzia można mocować wkrętami wprost do ścian. Czasem wystarczą zwykłe gwoździe, żeby zawiesić lekki sprzęt
przechowywanie
Autor: BLACK & DECKER Tablica z otworami pozwala dowolnie konfigurować rozmieszczenie wiszących na niej akcesoriów

Jak wyposażyć domek ogrodowy?

Aby w domku utrzymać porządek, należy go dobrze wyposażyć. Najprostsze, co można zrobić, to zamocować tam półki – pulpity i kątowniki podpierające są do kupienia w każdym markecie budowlanym. W sklepach znajdziemy też bogaty asortyment wieszaków ściennych i sufitowych w różnych rozmiarach. Małe utrzymają pojedyncze narzędzia, większe posłużą do zawieszenia węża ogrodowego lub nawet roweru.

Elektronarzędzia oraz cenniejszy sprzęt powinniśmy umieścić w mocnych, zamykanych szafkach, najlepiej wiszących, by nie zajmowały powierzchni podłogi. Warte uwagi są wielofunkcyjne organizery ścienne produkowane z twardego tworzywa sztucznego i wyposażone w półki, haczyki, uchwyty na narzędzia oraz mocowane do ścian tablice warsztatowe oferowane wraz z kompletem akcesoriów pozwalających utrzymać porządek.

Do przechowywania małych narzędzi i przedmiotów metalowych można wykorzystać tablice lub listwy magnetyczne. Narzędzia z trzonkami można umieszczać na wieszakach mocowanych przy ścianie. Takie elementy najłatwiej przytwierdzić do ścian drewnianych, używając wkrętów lub gwintowanych haczyków. Do domku stalowego lub z tworzywa lepiej poszukać rozwiązań przeznaczonych specjalnie do tego typu konstrukcji.

Jeśli jest miejsce, warto wziąć pod uwagę również meble stojące – regały i stoły warsztatowe. Oddzielną szafkę lub półkę przeznaczmy na nawozy, nasiona, środki ochrony roślin i inne preparaty stosowane w ogrodnictwie. Toksyczne substancje należy umieścić w szafkach zamykanych na klucz, podobnie jak noże lub inne niebezpieczne narzędzia. Środek domku warto zarezerwować na sprzęt kołowy – taczkę, traktorek ogrodowy, kosiarkę, rowery, hulajnogi.

przechowywanie
Autor: BLACK & DECKER Aby nie przewiercać metalowych ścianek domku w wielu miejscach, haczyki i uchwyty można przykręcać do drewnianej ramy, przytwierdzonej do jego słupków nośnych

Czego nie powinno zabraknąć w domku narzędziowym?

By prace w ogrodzie przebiegały sprawnie i wygodnie, warto ją stworzyć i systematycznie uzupełniać.

Sprzęt do pielęgnacji trawników. Najważniejsze to kosiarka i podkaszarka. Przydadzą się też narzędzia ręczne, elektryczne lub akumulatorowe, takie jak nożyce do trawy.

Narzędzia do drewna. Tam gdzie dom, tam często kominek. Oznacza to, że powinniśmy mieć pilarkę łańcuchową, pilarkę spalinową, bo nią pracuje się szybko i wydajnie oraz dobrze wyważoną siekierę. Kto nie przepada za taką fizyczną pracą, może kupić mechaniczną łuparkę. Resztki gałęzi po karczowaniu za pomocą elektrycznego rębaka można zamienić w wióry nadające się jako podsypka pod ogrodowe rośliny.

Sprzęt do podlewania. Konewka i wąż to podstawa. Uzupełnieniem będą końcówki zraszające lub zraszacze podczepiane do węża. Warte uwagi są zraszacze obrotowe – ich głowica wykonuje ruch okrężny, podlewając wszystko dookoła;

Urządzenia do przycinania krzewów. To różnej wielkości i jakości sekatory – od dużych, tnących grube gałęzie, po małe – do precyzyjnych prac. Nad wyglądem żywopłotów zapanujemy, używając elektrycznych albo spalinowych nożyc.

Wszystko do sprzątania ogrodu i domu. Grabie, miotłograbie, szczotki, miotły, ale także szufle do śniegu lub elektryczne dmuchawy do liści (choć na niektórych terenach ich używanie jest zabronione), ponadto pazurki ogrodnicze i motyki mogą znaleźć swoje miejsce w domu ogrodowym. Podobnie jak urządzenia do sprzątania domu i tarasu, na przykład myjki ciśnieniowe. Doskonale sprawdzają się do czyszczenia utwardzonych nawierzchni wokół domu, ale także w garażu.

Coraz częściej w strefie gospodarczej ogrodu montuje się suszarki ogrodowe. To wygodne, proste urządzenia, dzięki którym oszczędzamy energię, nie korzystając z suszarek elektrycznych. W ten sposób szanujemy również tkaniny, bo schną w naturalny sposób. Modele z daszkiem sprawdzą się także w niepogodę.

W ogrodowym domku możemy też przechowywać wiele typowych urządzeń do napraw i majsterkowania: wiertarki, młotowiertarki, wkrętarki, szlifierki, pilarki tarczowe, wyrzynarki, strugi, opalarki itp., a także skrzynki z drobnymi narzędziami (młotki, szczypce, kombinerki, klucze, lutownice itp.), gwoździami i zestawem gwintowanych łączników. Pod dachem domku schowamy także łopaty i szpadle, łomy, piły ręczne, wyciskarki do silikonów oraz kompletny przybornik malarsko-lakierniczy z wałkami i pędzlami na czele.

Gdy przestrzeń na składowanie sprzętu nie jest duża, warto pomyśleć o elektrycznych lub spalinowych narzędziach wielofunkcyjnych. Ich idea jest prosta – jeden korpus z napędem i od dwóch do kilku końcówek roboczych. Typowym przykładem jest spalinowa podkaszarka (kosa) z końcówką do pielęgnacji żywopłotów oraz małą piłą łańcuchową na wysięgniku, umożliwiającą ścinanie wysoko sterczących gałęzi.

przechowywanie
Autor: JAF POLSKA Domki drewniane są wykonywane z drewna klejonego. By zwiększyć odporność na działanie wilgoci i zmiennych warunków atmosferycznych, co kilka lat trzeba je malować farbą kryjącą lub impregnatem ochronno-dekoracyjnym