Wybór projektu domu na działkę w kształcie trapezu, zwężającą się ku dołowi

2013-12-16 10:54

Bardzo proszę o radę dotyczącą wyboru projektu na działkę, która ma długość 170 m, a szerokość w najszerszym punkcie 40 a najwęższym 30 m. Ma ona kształt trapezu i ciągnie się wzdłuż drogi. Działka na szczycie najszersza, z delikatnym spadkiem ku dolnej części najwęższej. Wjazd znajduje się od południa, kalenica narzucona przez WZ równoległa.   Jaki projekt pasuje do takiej działki? Chcę optymalnie wykorzystać usytuowanie względem stron świata. Projekty, które podobają mi się w ogóle nie pasują do tej działki. Chcielibyśmy aby dom miał zadaszony taras, ale od strony północnej to chyba nie najlepszy pomysł. Myśleliśmy żeby dom usytuować na spadku, podpiwniczyć go i zrobić taras od zachodu, a wejście tak jak przebiega spadek od wschodu, jednak ta równoległa kalenica trochę popsuła nam plany, co do wyboru projektu. Bardzo proszę o obiektywna poradę, jaki projekt pasowałby do takiej działki.

Przed wyborem domu z piwnicą należy sprawdzić warunki gruntowe, a zwłaszcza poziom wody gruntowej. Odpowiedni spadek terenu stanowi podstawę do rozważenia podpiwniczenia. Działka z frontem południowym należy do trudniejszych do zagospodarowania. Zaleca się, aby salon i taras były dobrze nasłonecznione tj. od strony południowej, zachodniej, południowo-zachodniej. Są projekty gotowe uwzględniające taką lokalizację. Zawarte są w utworzonej kolekcji domów z wejściem od południa. Takie rozwiązanie upraszcza komunikację na działce. W przypadku domu z garażem garaż może być dobudowany z boku np. od strony wschodniej. Wyniesienie garażu i domu w dostosowaniu do konfiguracji terenu.

 

Przykładowo na działce z frontem południowym może być realizowany Murator C110b Dom za rogiem - wariant I, w którym przewidziano częściowo zadaszony taras kameralnie schowany za pokojem dziennym. Podobnie w projektach Murator C238a Awangardowy - wariant I, Murator WM24b Pluszcz - wariant II, Murator C171 Oddany pokój dzienny doświetlony jest od strony frontowej. W projekcie Murator C280 Wykwintny garaż jednostanowiskowy zawarty jest w bryle budynku i pokój dzienny doświetlony jest z trzech stron. Można rozważyć dom bez garażu np. Murator C270 Ustronie. Każdy projekt gotowy może być realizowany w wersji podstawowej lub w lustrzanym obiciu. W ramach adaptacji do warunków lokalnych można doprojektować piwnice.