Najmodniejsze kolory elewacji na rok 2024 - Odkryj jak dobrać kolor do elewacji domu jednorodzinnego
Nieograniczona wręcz kolorystyka tynków i farb elewacyjnych pozwala zrealizować nawet najbardziej wyszukane projekty. Kolor elewacji domu decyduje o jego charakterze. Zobacz, jakie kolory może mieć elewacja domu i w jaki sposób dobór odpowiednich kolorów może wpłynąć na postrzeganie architektury domu jednorodzinnego.
Dobór kolorów elewacji domu nie powinien być przypadkowy i wynikać jedynie z naszych wizji. By osiągnąć dobry efekt, najlepiej zastosować kilka sprawdzonych zasad.
Kolor elewacji domu dobierz do jego architektury
Przede wszystkim ważny jest charakter i styl domu. Bardziej rygorystycznej barwy „domagają się” elewacje klasycznego dworku, więcej swobody w ich doborze mamy, gdy zbudowaliśmy siedzibę na wskroś nowoczesną.
Jeśli architektura domu jest bogata w detale, takie jak wykusze, ryzality, lukarny itp. elementy, kolorystyka elewacji powinna być spokojniejsza. Dom o prostej bryle, pozbawiony detalu, można „podrasować” barwą.
- Przeczytaj też: W jakiej technologii i z jakich materiałów budowane są domy: doświadczenia inwestorów
Równie ważne jest otoczenie. Należy pamiętać, że inaczej wygląda barwna ściana domu stojącego wśród innych budynków, gdzie kolor elewacji powinien się podporządkować otoczeniu, a inaczej w otwartej przestrzeni, gdzie dobór odcieni może być mniej rygorystyczny. Sąsiedztwo pól i lasów również ma wpływ na odbiór elewacji domu przez otoczenie – siedziba osadzona w naturze powinna z nią współgrać.
Kolory elewacji domów jednorodzinnych - zdjęcia
Autor: Piotr Mastalerz
W Polsce długą tradycję ma zastosowanie na ścianach wszelkich odcieni bieli. Elewacja w bieli wygląda szlachetnie, ale też można za jej pomocą osiągnąć efekt czystości i świeżości
Jaki kolor dachu do koloru elewacji?
To kolory elewacji domów muszą być podporządkowane barwie dachu, gdyż pokrycia występują w mniejszej gamie kolorystycznej niż farby elewacyjne. Wśród kolorów materiałów pokryciowych dominują ceglane odcienie czerwieni i szarości. Na konkretny odcień wpływają też rodzaj materiału, jego plastyczny kształt i faktura. Czerwień dachówki ceramicznej będzie zupełnie inna niż czerwień dachówki bitumicznej, jeszcze inaczej będzie wyglądała czerwona blachodachówka.
Zdarza się, że jakiś kolor jest dostępny tylko w niektórych materiałach. Najbardziej zróżnicowane są barwy gontów bitumicznych i blachodachówki, a najbardziej jednolite kolorystycznie są pokrycia naturalne, takie jak gont, wióry czy strzecha.
Duży wpływ na odbiór odcienia dachu ma również światło układające się na materiałach o różnej fakturze. Błyszcząca w słońcu blachodachówka zawsze nabiera bardziej jaskrawego wyglądu niż matowa dachówka ceramiczna w zbliżonym odcieniu. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie gdy zamierzamy wybrać jaskrawy odcień materiału elewacyjnego. Zestawienie dwóch intensywnych kolorów może się gryźć, wywołać niezamierzony efekt jarmarczności, będzie też męczące dla oczu.
Pamiętajmy również, że kolor materiałów może ulec zmianie w czasie. Tak dzieje się z wieloma pokryciami dachów, szczególnie usytuowanych w wilgotnym otoczeniu, które pokrywają się białozielonkawym nalotem. Może on nawet w krótkim czasie wywołać efekt postarzenia domu. Tak „spatynowane” pokrycie nie będzie dobrze wyglądało w zestawieniu z wyrazistą jaskrawą ścianą. W takim otoczeniu lepiej od razu zaplanować tynk w pastelowych kremach lub złamanych kolorem odcieniach bieli.
Warto też wziąć pod uwagę wielkość oraz wzajemne proporcje płaszczyzn ścian i dachu. Duże połacie ciemnego dachu zawsze przytłaczają i optycznie przyciągają dom ku ziemi. Jeśli ściany tworzą niewielkie płaszczyzny, warto je jak najbardziej rozjaśnić, aby optycznie podwyższyć dom oraz powiększyć ich płaszczyznę.
Nie zapominajmy też o tym, by kolor elewacji harmonizował z barwą stolarki okiennej i drzwiowej czy rur spustowych. Bardzo istotne jest także zestawienie kolorów ścian z takimi elementami elewacji, jak cokół, słupy, rynny, schody i podesty. Dużym i przyciągającym uwagę elementem elewacji jest brama garażowa! Często pomijamy jej wybór przy planowaniu prezencji domu - to spory błąd, bo brama garażowa zajmuje sporą część budynku, rzuca się w oczy i jest ważnym detalem elewacji frontowej.
Jasne i ciepłe, czyli zawsze modne kolory elewacji domów
Najbezpieczniejsze będzie zastosowanie kolorystyki zasugerowanej przez projektanta domu. Jednak nadal często samodzielnie dokonujemy wyboru koloru tynku czy farby. Najbardziej sprawdzone na elewacji są kolory jasne i ciepłe.
Gdy nie mamy dużego doświadczenia w doborze barw, warto korzystać właśnie z tego klucza. Bardzo chętnie korzystamy z żółcieni. Najbezpieczniejsze jest użycie ich delikatnych odcieni, takich jak waniliowe, piaskowe czy kremowe. Są to barwy neutralne i słoneczne, ale stosunkowo mało nasycone – pasują do większości kolorów pokryć dachowych, a także do innych materiałów wykończeniowych, takich jak drewno, kamień czy cegła.
Zainspiruj się: Zobacz elewacje domów z Kolekcji projektów gotowych Muratora
Gdy kolor żółty jest zbyt intensywny, może odbijać za mocno światło słoneczne, przez co elewacja domu będzie zbyt agresywna i może wyróżniać się z otoczenia zbyt intensywnie.
W Polsce długą tradycję ma zastosowanie na ścianach wszelkich odcieni bieli. Ten kolor był charakterystyczny dla ścian dworów i bielonych wapnem chałup, może być więc potraktowany jako element określonego stylu architektonicznego.
Elewacja w bieli wygląda szlachetnie, ale też można za jej pomocą osiągnąć efekt czystości i świeżości. Najlepiej wybierać ciepłe odcienie złamane, np. o barwie jaśminu, śmietanki lub kości słoniowej.
Ściany w takiej kolorystyce są doskonałym tłem dla stolarki okiennej czy drzwiowej. Im mniejsze różnice między kolorami na ścianach, tym dom wygląda bardziej naturalnie i lżej.
Świetlista i stonowana szarość oraz rozświetlone beże doskonale wyglądają w towarzystwie białej stolarki oraz czerwieni dachu. Szarości łączą się harmonijnie z modnymi dzisiaj szarymi lub grafitowymi pokryciami. Światło naturalne dodaje tym barwom blasku, dlatego najlepiej stosować je, gdy dom stoi w nasłonecznionym miejscu.
Chcesz się wyróżniać - pomaluj elewację domu na czerwono
Na elewacjach spotyka się również inne nasycone i zdecydowane barwy, takie jak czerwienie czy zielenie. Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, nasz dom będzie widoczny z daleka – jest więc ono dobre dla tych osób, które koniecznie chcą się wyróżniać.
Poza tym tego typu kolory nie zawsze wyglądają dobrze w zestawieniu z najbardziej u nas popularną czerwienią dachu czy też ciemnobrązową stolarką okienną.
Zastosowanie ciemnej barwy elewacji sprawdza się, gdy bryła jest prosta. Dlatego intensywne kolory ścian spotykamy często w domach nowoczesnych. Ciemna barwa powoduje, że prosty kształt wyraźnie odcina się na tle otoczenia, a zbyt duży budynek często wydaje się mniejszy. Niektóre mocne kolory elewacji mają poza tym powiązania geograficzne. I tak intensywnie niebieski dom doskonale wygląda na Santorini, a czerwony wzdłuż wybrzeży Norwegii. Na Mazowszu nie zawsze sprawdzą się takie rozwiązania.
Zdecydowanie bezpieczniejsze jest zastosowanie mocnego koloru jedynie na fragmencie elewacji, np. wyróżnienie nim detali czy elementów funkcjonalnych domu, takich jak np. wiatrołap czy garaż.