Piaskownica do ogrodu - jaką wybrać, gdzie ustawić, jak czyścić i konserwować

2020-03-06 11:05

Piaskownica to jeden z najchętniej wykorzystywanych przez dzieci obiektów placu zabaw. Konstrukcje dostępne na rynku różnią się wielkością, kształtem, materiałem wykonania i modyfikacjami. Jaką wybrać piaskownicę do ogrodu?

Piaskownicę – podobnie jak inne elementy przydomowego placu zabaw – powinno się instalować w przemyślany sposób. To jedna z największych atrakcji dla dziecka na podwórku. Odpowiednio dobrana i zainstalowana w optymalnym miejscu będzie funkcjonalna i zapewni rozrywkę na długie lata.

Gdzie ustawić piaskownicę w ogrodzie?

Miejsce, w którym planujemy ustawić piaskownicę, powinno być dobrze widoczne z okna często używanego pomieszczenia, np. kuchni lub salonu. Często piaskownicę ustawia się „za domem”. Ważne, aby była możliwie oddalona od furtki i bramy (jeśli nie są zabezpieczone), a także od oczka wodnego. Dla komfortu użytkowania najlepsze będzie lekko osłonięte od słońca stanowisko. Bezpośrednia wystawa uniemożliwia korzystanie w gorące dni. W cieniu natomiast będzie zimo i wilgotno (np. po deszczach).

Piaskownica może się znajdować w pobliżu iglaków - to zapewni pewną osłonę. Natomiast bezpośrednie usytuowanie przy drzewach zrzucających liście jest niewskazane. Jesienią piaskownica (wciąż użytkowana w cieplejsze dni) będzie stale narażona na zaśmiecenie. Czasem piaskownica wchodzi w skład zestawów placów zabaw, np. znajduje się pod wieżyczką lub domkiem dla dziecka. Wtedy sprawa jest rozwiązana.

Rozmiary piaskownic do ogrodu

Piaskownice mają najróżniejsze rozmiary w zależności od wieku dziecka a także „oczekiwanej” liczby bawiących się w nich dzieci. Te najmniejsze (często plastykowe) służą z reguły 2-4 latkom. Starsze dzieci są bardziej wymagające. Potrzebują konstrukcji, w których uda im się budować bardziej spektakularne babki czy zamki z piasku. Warto zapewnić im piaskownicę przynajmniej o wymiarach 120x120 cm. Te pojemniejsze (150x150 cm lub więcej) pozwolą na zabawę grupową. W tym wypadku nie warto nadmiernie oszczędzać.

Piaskownica ma służyć przez lata. Dzieci szybko dorastają – małe konstrukcje już po 2-3 latach trzeba będzie wymienić na większe. Natomiast dla wygodnego korzystania, łatwej wymiany i ograniczenia wysypywania piasku ściany piaskownicy powinny mieć co najmniej 20 cm wysokości. Pod piasek warto dać agrowłókninę, która ograniczy przerastanie chwastami.

Piaskownica w ogrodzie
Autor: GettyImages

Piaskownica tworzywa sztucznego czy drewna?

Do produkcji piaskownic najczęściej używa się drewna i kolejno – tworzywa sztucznego. Ostatni materiał z reguły jest przeznaczony dla najmłodszych, gdyż zachwyca kolorami oraz formą. Piaskownica z tworzywa sztucznego może mieć postać żółwia, samochodziku lub zamku (wybór jest znacznie większy). Plastyk jednak nagrzewa się, jest mniej wytrzymały a piaskownicę z czasem trzeba wymienić na większą. Bardziej praktyczne są więc piaskownice drewniane. Drewno jest naturalne i nie „kole w oczy”. Dobrze wpasowuje się w architekturę otoczenia, a także pasuje do innych elementów strefy dla dziecka. Jest wytrzymałe, odporne na zniszczenie i względnie odporne na czynniki atmosferyczne. Przy odpowiedniej konserwacji, np. impregnowaniu, służy wiele lat. Zwykle ma proste formy (kwadrat, prostokąt, sześciobok), ale w sprzedaży dostępne są także bardziej efektowne konstrukcje (np. łódki). Najczęściej do produkcji piaskownic wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe.

Modyfikacje piaskownic – na co warto postawić?

Jedną z najwygodniejszych modyfikacji w piaskownicach jest zbudowana ławeczka. Przyda się nie tylko dzieciom, ale także osobom dorosłym. W dodatku może posłużyć jako chwilowy magazyn dla „sprzętu”, np. wiaderek. W ogrodach, w których często przebywają czworonogi, wskazany będzie zakup piaskownicy zamykanej. Posiada pokrywę lub pokrywy, które po złożeniu chronią piasek przed zabrudzeniem.

Do bardziej „awangardowych” konstrukcji należą piaskownice ze stolikiem wodnym. Dla dzieci to wielka frajda, gdyż mogą tworzyć bardziej trwałe i zaawansowane piaskowe budowle. Przydatny może być również daszek, który ochroni przed nadmiernym słońcem, a częściowo także przed opadami i wiatrem. W sprzedaży jest wiele modeli z różnymi modyfikacjami. Warto je sprawdzać i dopasować do własnych potrzeb. Oczywiście wciąż sprawdza się zasada: im konstrukcja prostsza, tym będzie trwalsza.

Zakupując piaskownicę nie można zapominać o konserwacji. Potrzebna będzie systematyczna wymiana piasku. Piaskownice po sezonie zaleca się wyczyścić i przenieść do pomieszczenia. Te drewniane co 2-3 lata warto potraktować środkiem konserwującym (impregnat, oleje, itp.), plastykowe wystarczy umyć.

Piaskownica w ogrodzie
Autor: GettyImages
Altana, pergola i inne drewniane elementy wyposażenia ogrodowego
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.