Domki drewniane dla dzieci – jaki domek wybrać do ogrodu, gdzie w ogrodzie postawić domek

2018-05-17 11:52

Domki drewniane dla dzieci to spełnienie marzeń niejednej pociechy. Ogrodowe domki z drewna wyglądają uroczo i sprawiają dzieciom wyjątkową frajdę. Podpowiadamy, jaki domek dla dziecka wybrać do ogrodu i gdzie go postawić.

Własny domek w ogrodzie to dla każdego dziecka spełnienie marzeń. Dzieci mogą się w nim się bawić, odpoczywać i przyjmować gości, a w razie potrzeby, ukryć się przed całym światem. Jeśli więc posiadamy na działce trochę wolnego miejsca, sprawmy naszym pociechom radość i przygotujmy dla nich ogrodowy domek.

>>Nie przegap: Projekt domku dla dzieci

Nie musimy oczywiście budować go samodzielnie, gdyż na rynku znajdziemy całe mnóstwo gotowych domków drewnianych dla dzieci. Zanim jednak na któryś z nich się zdecydujemy, powinniśmy wiedzieć, czym kierować się przy wyborze i na co zwracać uwagę.

>>Poznaj też: Domy drewniane

Gotowe domki drewniane dla dzieci - jak kupować

Zwykle pierwszym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę kupując domek dla dziecka, jest jego cena. I chociaż faktycznie jest to jeden z kluczowych elementów zakupu, nie koncentrujmy się wyłącznie na kosztach. Ustalmy sobie limit cenowy, którego nie możemy przekroczyć, i w tym obszarze poszukajmy kilka domków, które będziemy mogli ze sobą porównać. Ważną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego domek został wykonany. Najtańsze, ale też niezbyt trwałe są domki z plastiku. Wprawdzie kuszą nas bajecznymi kolorami i niewygórowaną ceną, ale szybko się niszczą i łatwo odbarwiają na słońcu, a ich wnętrze mocno nagrzewa się podczas upałów. Ich niewielki ciężar może być też przyczyną przewrócenia się domku podczas silnego wiatru, dlatego lepszym rozwiązaniem będą solidniejsze, trwalsze i bardziej ekologiczne domki drewniane dla dzieci (zwykle z drewna sosnowego lub świerkowego).

Nie przegap: Projekt zamku z palet dla dzieci

Jaki powinien być drewniany domek dla dziecka

Wnętrze domku drewnianego w czasie upałów nadmiernie się nie nagrzewa, a w chłodne dni pozostaje przyjemnie ciepłe. Taki domek można też łatwo rozbudowywać i zmodyfikować, dostosowując jego wielkość do potrzeb rosnącego dziecka. Przy wyborze domku trzeba też jednak zwrócić uwagę na jego konstrukcję, która powinna być stabilna i starannie wykonana. Drewno użyte do budowy powinno być dokładnie oheblowane i pozbawione dziur, drzazg, uszkodzeń czy sęków, a ze ścian i podłogi nie mogą wystawać żadne gwoździe, śruby lub ostre elementy, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu naszego dziecka (domek powinien też posiadać certyfikaty bezpieczeństwa).

>>Przeczytaj też: Jak urządzić ogród bezpieczny dla dzieci

Jeśli w domku dla dzieci znajduje się okno, w miejscu szyby powinno mieć bezpieczną plexi zamiast łatwo tłukącego się szkła. Dobrze jest też, gdy domek będzie wykonany z surowego drewna, przeznaczonego do samodzielnego pomalowania, co nie tylko pozwoli nam na swobodny dobór kolorów, ale też umożliwi pełną kontrolę nad rodzajem użytej farby lub impregnatu (należy wybierać farby ekologiczne i bezpieczne dla dziecka).
Kolejna sprawa to rozmiar domku. Dla małego dziecka wystarczy niewielka przestrzeń (już ok. 120-150 x 120-150 cm), jednak większe dzieci lub rodzeństwo potrzebują większego pomieszczenia. Dlatego należy tak dobrać rozmiar domku, aby mogły się w nim swobodnie zmieścić.

Gdzie ustawić w ogrodzie drewniany domek dla dziecka

Kiedy już wybierzemy dla naszego dziecka odpowiedni domek, musimy ustawić go w miejscu, które powinno być bezpieczne i dobrze widoczne dla opiekunów dziecka z każdego punktu ogrodu i z okna domu. Domku nie możemy umieścić w pobliżu zbiornika wodnego, w sąsiedztwie niebezpiecznych roślin (np. kolczastych, parzących lub trujących), obok studni, instalacji ziemnych lub elektrycznych bądź pod wysokimi drzewami, gdyż są to miejsca potencjalnie niebezpieczne, stanowiące zagrożenie dla bawiących się dzieci.
Domek nie powinien też stać w miejscu całkowicie zacienionym, gdyż nie tylko będzie w nim ciemno i ponuro, ale też nie będzie miał szans nagrzać się od słońca i pozostanie chłodny. Znajdujące się cały czas w cieniu drewno, będzie też bardziej narażone na wilgoć, niż drewno wystawione na działanie słońca.

Jeśli domek ma być przeznaczony dla małego dziecka, powinien być też jak najprostszy i ustawiony na poziomie gruntu, natomiast jeśli mają z niego korzystać starsze dzieci, może być umieszczony na drewnianej konstrukcji i wyposażony w schody, zjeżdżalnie, balkony, drabinki, skrzynki na kwiaty, a nawet ścianki wspinaczkowe. Decydując się na drewniany domek, musimy jednak pamiętać, że oprócz całego szeregu zalet, ma on też pewne wady. Przede wszystkim jest zwykle droższy od domków z plastiku i wymaga systematycznej konserwacji. Nie daje się też tak łatwo przenieść w nowe miejsce.

>>Przeczytaj też: Dzieci i ogród. Kącik zabaw dla dzieci w ogrodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie