Plac zabaw do ogrodu - przydomowy plac zabaw w ogrodzie

2009-07-31 2:00
W ogrodzie zabaw
Autor: Andrzej Szandomirski

Plac zabaw w ogrodzie marzy się każdemu, kto ma dzieci. Jak urządzić przydomowy plac zabaw dla dzieci, by maluchy chętnie spędzały w nim czas? Podpowiadamy jak powinien wyglądać plac zabaw dla dzieci w ogrodzie i w co wyposażyć ogrodowy plac zabaw dla dzieci.

Dzieci zazwyczaj rozpiera energia. W ogrodzie wykorzystują przestrzeń - biegają, wspinają się, skaczą. Zdeptane grządki, połamane krzewy, zniszczone kwiaty... i konflikt z dorosłymi gotowy. A przecież zabawa w ogrodzie nie musi oznaczać kłopotów. Pod warunkiem, że aranżacja ogrodu zapewnia dziecku przestrzeń do zabawy. Stwórz zatem placem zabaw w ogrodzie dla dzieci.

Jak urządzić plac zabaw do ogrodu

Najlepiej, gdy ogrodowy plac zabaw będzie położony jak najdalej od ulicy i widoczny z okna, tarasu czy innego miejsca, z którego dorośli chcą obserwować dzieci. Warto też zadbać, aby droga od domu do placu zabaw nie prowadziła przez ozdobne rabaty. Rozpędzone, wypadające z domu dzieci mogą je zniszczyć.

Plac zabaw powinien być przynajmniej częściowo zacieniony i osłonięty z dwóch lub trzech stron. W dużym ogrodzie może być ogrodzony, ale płotek nie może być wysoki, tak aby dzieci swobodnie mogły przemieszczać się między częściami ogrodu.

Nawierzchnia na placu zabaw w ogrodzie

W małym ogródku pojedyncze urządzenia można ustawiać na trawniku. Urządzenia pobudzające do aktywności ruchowej warto ustawić na nawierzchni amortyzującej upadek. Wszystkie nawierzchnie muszą być ograniczone krawężnikiem lub taśmą z tworzywa sztucznego.

Urządzania do zabawy na placu zabaw - jak daleko od siebie?

Urządzenia przeznaczone do zabawy trzeba dostosować do wielkości ogrodu i przestrzeni, którą można przeznaczyć dla dzieci. Nie mogą być stłoczone, bo dobra zabawa oznacza swobodę działania. Wokół każdego urządzenia trzeba pozostawić przestrzeń wolną od wszelkich wystających i twardych elementów. Zalecana jest odległość nie mniejsza niż 1,5 m w każdą stronę.

  • Urządzenie do zabawy nie powinno być wyższe niż 3 m.
  • Platformy znajdujące się na wysokości powyżej 60 cm powinny mieć balustrady lub ścianki wysokości 70 cm.
  • Schodki w urządzeniach dla młodszych dzieci zawsze powinny mieć poręcze, dla starszych poręcze będą potrzebne, gdy schody mają powyżej 100 centymetrów wysokości.

W co wyposażyć przydomowy plac zabaw?

  • Piaskownica pod daszkiem uchroni przed słońcem nawet kilkoro bawiących się tam dzieci.
  • Doskonale widoczny z tarasu, solidny drewniany domek jest świetnym miejscem na zabawę pod czujnym okiem rodziców.
  • Piaskownica z huśtawką to ładny element małej architektury. Solidna huśtawka wahadłowa na drewnianych podporach wkopanych w ziemię posłuży nie tylko maluchom.
  • Uschnięte, okorowane drzewo będzie dobrym miejscem do wspinaczek dla podrastających chłopców.
  • Piaskownica wykonana z bali może mieć dowolną wielkość i nietypowy kształt. Tutaj można zaaranżować każdą zabawę.
  • Zjeżdżalnia z domkiem to bardziej wyszukane miejsce zabaw. Z pomocą takiego sprzętu można pobawić się i w dom, i w Indian...
Jak samemu zbudować huśtawkę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie