| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Zadbany trawnik: instrukcja zakładania trawnika krok po kroku

Zadbany trawnik: instrukcja zakładania trawnika krok po kroku

Zadbany trawnik to wizytówka Twojego ogrodu, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Oto kilka rad na temat zakładania i utrzymania trawnika małym nakładem pracy.

Utrzymanie trawnika wcale nie musi być trudne. Trzeba poznać tylko kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że trawa będzie wyglądać zdrowo.

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Gleba pod trawnik musi mieć odpowiednią wilgotność. Trzeba pamiętać przede wszystkim o dokładnym oczyszczeniu gleby z chwastów i większych kamieni – zagwarantuje to równomierne wyrośnięcie trawy. Przed siewem powinieneś odpowiednio ukształtować teren tworząc odpowiednie spadki. Teren pod trawnik powinien być płaski, jednak warto pamiętać o zachowaniu o zachowaniu niewielkiego spadku (między 1, a 3%), dzięki czemu zapewnisz odpowiedni spływ wody. Glebę warto również przekopać, aby zapewnić lepsze spulchnienie – jeżeli powierzchnia trawnika jest duża możesz do tego celu wykorzystać glebogryzarkę. Na koniec musisz odpowiednio wyrównać i ubić powierzchnię. Gwarantuje to wolniejsze wysychanie gleby.

Wybór nasion i terminy siewu trawy

Aby Twój trawnik był piękny musisz odpowiednio dobrać nasiona, a także wiedzieć, kiedy najlepiej je siać. Siew najlepiej zaplanować na przełom kwietnia i maja lub sierpnia i września – wtedy temperatura powietrza jest stała, a gleba odpowiednio wilgotna. Nasiona należy siać równomiernie na wcześniej przygotowanym podłożu. Należy zwrócić uwagę, czy gleba jest nieco wilgotna. Pamiętaj, że o wyglądzie trawnika decyduje także odpowiedni dobór nasion. Ich wybór zależy od warunków panujących w ogrodzi – rodzaju gleby, nasłonecznienia, sposobu użytkowania.

Nasiona kiełkują już po 10-16 dniach od zasiania. Jednak musisz być cierpliwy, ponieważ na piękną, zieloną murawę trzeba czasem czekać nawet kilka miesięcy.

Prawidłowe koszenie trawy a wygląd trawnika

Na pierwsze koszenie trawy musisz trochę poczekać. Po raz pierwszy można kosić trawę dopiero kiedy osiągnie mniej więcej 10 cm. Jednak nie wykonujesz wtedy pełnego koszenia, skracasz trawę jedynie o 1 – 1,5 cm. Kolejne dwa, a nawet trzy koszenia wykonujemy na tej samej wysokości. Dopiero za czwartym razem możesz skosić trawę do wysokości mniej więcej 5 cm. Jednak pamiętaj, że świeża murawa jest jeszcze słaba, dlatego upewnij się, że noże w Twojej kosiarce są wystarczająco ostre – dzięki temu nie powyrywasz z gleby młodych sadzonek. W okresie od kwietnia do października, trawę powinno się kosić nawet co 7 – 10 dni.

Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Na pierwsze koszenie trawy musisz trochę poczekać. Po raz pierwszy można kosić trawę dopiero kiedy osiągnie mniej więcej 10 cm

Autor: Andrzej Szandomirski

Dzięki prawidłowemu nawadnianiu Twój trawnik będzie wyglądał zdrowo i nie będzie na nim wyschniętych powierzchni

Prawidłowe koszenie trawnika to gwarancja jego dobrego wyglądu, dlatego ważne jest, aby kosiarka była odpowiednia. Na jej wybór powinna wpływać przede wszystkim powierzchnia trawnika. Do małych trawników (do około 100m2) wystarczy zakup kosiarki ręcznej, jedna do tych dużych, wygodniej będzie zakupić kosiarkę elektryczną. Cena tego typu kosiarek waha się od około 160 zł do nawet 800 zł. Jeżeli posiadasz trawnik o powierzchni powyżej 500 m2, wtedy warto zainwestować w kosiarkę spalinową. Taka kosiarka może być dodatkowo wyposażona w funkcję mielenia trawy i boczny wyrzut – dzięki czemu nie musisz opróżniać pojemnika. Trawę w trudnodostępnych miejscach (np.: przy krawężnikach) najlepiej kosić podkaszarką.

Zagwarantuj odpowiednie nawadnianie trawnika

Dzięki prawidłowemu nawadnianiu Twój trawnik będzie wyglądał zdrowo i nie będzie na nim wyschniętych powierzchni. W słoneczne dni powinieneś nawadniać trawnik raz dziennie – rano lub późnym popołudniem. Trawa powinna być nawodniona równomiernie do głębokości około 10 – 15 cm. Najbardziej wygodnym rozwiązaniem będzie instalacja systemu nawadniającego, ale w przypadku mniejszych trawników wystarczy wąż ogrodowy. Możesz dokupić do niego stojak, odpowiednie złączki, czy zraszacze – wtedy podlewanie trawnika nie będzie takie uciążliwe.

Innym rozwiązaniem jest zakup stacjonarnego zraszacza. Podłączasz je do węża i ustawiasz w danym miejscu ogrodu. Kiedy nawodni od daną powierzchnię, przestawiasz go w kolejne miejsce.

Czy powinniśmy nawozić trawnik?

Oczywiście tak. Dostarczanie trawnikowi odpowiedniej ilości wapnia, fosforu czy azotu zapewni trawnikowi odpowiedni przyrost i wybarwienie. Do użyźnienia trawnika najlepiej używać nawozów wieloskładnikowych. Pamiętaj, aby po każdym naowżeniu obficie nawodnić trawnik – granulat rozpuści się szybko i pośrednio ograniczy straty z powodu jego utleniania.

Zakładanie trawnika krok po kroku. Sianie trawy, nawożenie, podlewanie, koszenie trawnika [PORADNIK]

Kwiecień i maj to najlepszy czas na założenie nowego trawnika. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego...

Ciepła i wilgotna wakacyjna pogoda sprzyja szybkiemu wzrastaniu trawy. Cotygodniowe jej koszenie produkuje...

Trawnik po zimie: pielęgnacja trawnika po zimie -...

Trawnik po zimie może nie być w najlepszej kondycji. Kiedy stopnieje śnieg, trzeba się zabrać zatem za...

Choroby trawnika. Jak je rozpoznać i skutecznie z...

Trawnik bez odpowiedniej pielęgnacji szybko traci swój urok, przegrywając walkę z chwastami, mchem i...

Jak zregenerować trawnik po zimie: porady. Co...

Aby zregenerować trawnik po zimie, wiosną musimy wykonać różne zabiegi pielęgnacyjne. Sprawdź, kiedy...

Sposób na piękny trawnik: przygotowania i...

Gładki i gęsty trawnik jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nim roślinami, podkreśla urodę architektury...

Właściwa pielęgnacja trawnika od wiosny do...

Dobra pielęgnacja trawnika przez cały sezon - od wiosny do jesieni - to warunek konieczny, by trawnik w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.