Huśtawka ogrodowa – jak wybrać najlepszą huśtawkę do ogrodu?

2024-06-13 13:37

Huśtawka ogrodowa służy do relaksu zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Poszczególne huśtawki ogrodowe mogą znacznie różnić się parametrami, a tym samym przeznaczeniem. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze huśtawki ogrodowej.

Spis treści

  1. Huśtawka ogrodowa - jak wybrać?
  2. Rodzaje huśtawek – podział na sprzęt dla dzieci i dorosłych
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze huśtawki ogrodowej?
  4. Gdzie ustawić huśtawkę w ogrodzie?

Planując ogród nie możemy zapominać o jego wypoczynkowej funkcji: w ogrodzie nie może zabraknąć elementów służących do relaksu, między innymi ogrodowych mebli, altanki, zakątku do grillowania, a nawet basenu. Warto pamiętać też o huśtawce, która sprawi uciechę zarówno dorosłym, jak i dzieciom, i wydzielić w ogrodzie miejsce na ten element ogrodowej małej architektury.

Huśtawka ogrodowa - jak wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli huśtawek. Możemy wybierać w huśtawkach metalowych, plastikowych bądź drewnianych. Która wybierzemy? Zależy to od naszego upodobania, zasobności portfela ale także od stylu naszego ogrodu.

Huśtawkę ogrodową powinno się dopasować tak, aby spełniała potrzeby użytkujących ją osób i zapewniała bezpieczeństwo. Dlatego huśtawki ogrodowe dla dzieci różnią się od obiektów przeznaczonych dla osób dorosłych. Przy posiadaniu pewnego zmysłu estetycznego sprzęt można dopasować także do stylu urządzania ogrodu. W tym wypadku kluczem jest użycie podobnego materiału budulcowego i podobne zestawienie kolorystyczne. Pod względem budowy huśtawki mogą znacznie różnić się między sobą.

Przeczytaj też:

Rodzaje huśtawek – podział na sprzęt dla dzieci i dorosłych

Dla najmłodszych użytkowników ogrodu można zamontować bujaki bądź huśtawki. W ogrodach najczęściej wykorzystuje się huśtawki, które działają na zasadzie wahadła – są wprawiane w ruch przez samego bujającego się albo przez inną osobę. Decydując się na zakup wybierzmy model odpowiedni rozmiarami dla naszych pociech.

  • Huśtawki dla najmłodszych pociech często mają postać bocianiego gniazda. Takie modele umożliwiają lekkie huśtanie w każdą stronę. Zwykle użytkują ją dzieci w wieku przedszkolnym. Z bocianiego gniazda mogą skorzystać nawet niemowlaki.
  • Huśtawki dla 2-3-latków (a nawet trochę starszych dzieci) przypominają te tradycyjne, często widywane na terenie szkół. Różnica polega na posiadaniu ochrony przed upadkiem/wypadnięciem. Huśtawka dla dziecka powinna mieć zamknięte siedzisko lub być wyposażona w zabezpieczenie, np. w postaci pasów do zapinania.
  • Huśtawki dla dorosłych z reguły dzieli się pod względem wielkości. Umożliwiają relaks jednej osobie lub większej liczbie użytkowników. Mają szerokie siedzisko i najczęściej przypominają ławy lub nawet sofy. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy sprzęt przypominający podwieszane wiszące kosze lub fotele. Ten z reguły jest skierowany dla jednego użytkownika.

Uwaga! Przy wyborze huśtawki ogrodowe warto zwrócić uwagę na oznaczenia. Huśtawki przyjazne dzieciom spełniają normy PN-EN 1176 i posiadają certyfikat CE.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze huśtawki ogrodowej?

Jednym z głównym parametrów decydujących o wyborze huśtawki jest materiał wykonania.

  • Huśtawki ogrodowe drewniane. Wciąż dużym uznaniem cieszą się huśtawki drewniane zawieszone na metalowym łańcuchu. Takie konstrukcje raczej służą do relaksu w pozycji wyprostowanej. Drewno to materiał naturalny dobrze wpasowujący się w ogród niezależnie od stylu urządzania. Jest wytrzymałe i względnie odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Wymaga regularnej konserwacji. W Polsce zazwyczaj oferowane są huśtawki z drewna sosnowego, świerkowego i modrzewiowego. Przy pewnych umiejętnościach majsterkowicza drewnianą huśtawkę można zbudować samemu.

Przeczytaj też: Impregnacja drewna w ogrodzie: czym i jak zabezpieczyć ogrodowe elementy z drewna

  • Huśtawki ogrodowe metalowe. Na oddzielną uwagę zasługują huśtawki metalowe. Są wytrzymałe, względnie tanie i dają dużą elastyczność przy wyborze modeli. Najczęściej z metalu zbudowany jest stelaż, siedzisko natomiast wyłożone jest miękkimi tekstyliami (zimny materiał jest nieprzyjemny w dotyku).

Przeczytaj też: Farby do metalu. Czym malować ogrodzenie, balustradę, rynny czy blaszany garaż

  • Huśtawki ogrodowe z tworzywa sztucznego. Huśtawki z tworzywa sztucznego są mniej trwałe. Ze względu na ograniczoną odporność na zniszczenia czy obciążenia są zwykle przeznaczone dla dzieci, np. wspomniane wcześniej bocianie gniazdo.

Wśród nowoczesnych modeli można trafić także na wiklinę, rattan lub technorattan (np. w wiszących koszach). Poza wyglądem i formą zawsze należy sprawdzać wytrzymałość na obciążenia.

Każdy model huśtawki ogrodowej ma swoją indywidualną granicę ciężaru, której nie wolno przekraczać. Istotna przy wyborze huśtawki jest także wygoda siedziska i oparcia. Niektóre modele huśtawek posiadają daszek. To przydatna opcja - z takiej huśtawki można korzystać przy wietrznej pogodzie lub w czasie niewielkiego deszczu. Stabilność konstrukcji jest (a przynajmniej powinna być) standardem.

Gdzie ustawić huśtawkę w ogrodzie?

Wybór miejsca pod huśtawkę ogrodową zależy od modelu i specyfiki jego budowy. Czasem huśtawki dla dzieci mają taką formę, iż można je zamontować nawet na gałęzi drzewa. Te ze stelażem powinno się ustawić w miejscu wyrównanym. Najczęściej jest to trawnik. Podłoże pod cięższy sprzęt (na przykład huśtawkę dla dorosłych) powinno być utwardzone. Może to być kostka brukowa, betonowa, żwir lub punktowe bloczki betonowe.

Huśtawkę dla dzieci często ustawia się w przydomowym placu zabaw. Może być ona modułowym podzespołem większego zestawu: z domkiem ogrodowym, wieżyczką lub zjeżdżalnią i piaskownicą. Najlepiej, gdy miejsce zabaw jest urządzone blisko domu i jest widoczne z często użytkowanego pomieszczenia w domu, np. kuchni - wtedy można bez problemu obserwować bawiące się dzieci. Nawierzchnia placu zabaw powinna być bezpieczna – najlepiej w miejscu tym założyć trawnik.

Optymalne stanowisko pod plac zabaw z huśtawką jest lekko osłonięte. Ważne, aby było tam słonecznie w godzinach przedpołudniowych, a w godzinach popołudniowych panował półcień.

Huśtawki dla dorosłych często ustawia się w pobliżu domu, na tarasie lub w strefie wypoczynkowej (np. przy altanie).

Huśtawka ogrodowa
Autor: GettyImages Huśtawka dla dzieci może być modułowym podzespołem większego zestawu
#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w ogrodzie – zapowiedź!
Pozostałe podkategorie