Podest tarasowy - modne i szybkie wykończenie tarasu. Cena, montaż, opinie

2023-10-19 7:48
podest tarasowy
Autor: materiały prasowe Stelmet, fot. Tartak Stefan Klepki podestu tarasowego: wzór w kwadraty

Podest tarasowy, nazywany też panelami tarasowymi, to sposób na ciekawe i modne wykończenie tarasu czy balkonu. Podpowiadamy, z jakich gatunków drewna może być wykonany podest tarasowy. Z jakich składa się elementów? Na co kłaść podest tarasowy? Jak właściwie to zrobić? Ile kosztuje?

Spis treści

  1. Jaki wybrać podest tarasowy?
  2. Podest tarasowy: jakie elementy? Wymiary
  3. Na co kłaść podest tarasowy? Montaż
  4. Ile czasu trwa układanie podestu tarasowego?
  5. Podest tarasowy: cena elementów modułowych

Podesty tarasowe nazywane są też płytkami i panelami tarasowymi oraz elementami modułowymi. Wykończony nimi taras przypomina tradycyjny parkiet, z tą różnicą, że między deszczułkami są pozostawione szczeliny szerokości około 0,5 cm umożliwiające odprowadzenie wody z powierzchni tarasu. Są też dobrym rozwiązaniem na ładną podłogę na balkonie. Dzięki nim aranżacja balkonu nabiera naturalnego i przytulnego wystroju.

Jaki wybrać podest tarasowy?

Podesty tarasowe mogą być wykonywane z takich samych gatunków drewna jak deski tarasowe, ale najpopularniejsze są podesty z bangkirai, teku, krajowej sosny, akacji i rodzimego thermo drewna. Najczęściej drewno jest już zabezpieczone przez producenta, jednak są także podesty tarasowe z drewna surowego, które może pozostać niezabezpieczone i pokrywać się patyną.

podest tarasowy drewniany na balkon
Autor: materiały prasowe IKEA Podest drewniany to dobry sposób na przytulną i ładnę podłogę na balkonie. Na zdjęciu płytka podłogowa, ogrodowa, brązowa bejca IKEA

Podest tarasowy: jakie elementy? Wymiary

Każdy podest tarasowy jest zbudowany z części posadzkowej i podkonstrukcji, która może być zrobiona z tworzywa sztucznego albo drewna. Całość z reguły ma nie więcej niż 32 mm. Dostępne są elementy o różnych wymiarach – zwykle płytki mają 30 x 30 lub 50 x 50 cm, lecz można kupić też większe – 57,5 x 57,5 cm.

Sprawdź też:

Na co kłaść podest tarasowy? Montaż

Montaż podestów tarasowych jest znacznie łatwiejszy niż desek tarasowych. Każdy z modułów ma z boku specjalne zaczepy, dzięki którym nawierzchnia tarasu jest układana niczym puzzle. Najłatwiej ułożyć podesty tarasowe bezpośrednio na płycie tarasu, jednak można to zrobić także na legarach (jeśli konieczne jest podniesienie poziomu posadzki tarasu). W takiej sytuacji podesty trzeba przykręcić do legarów.

Gdy układane są podesty tarasowe z plastikową podbudową, z tych usytuowanych przy krawędziach tarasu należy odciąć wystające zaczepy. Na koniec brzegi tarasu można wykończyć specjalnie do tego celu przeznaczonymi płytkami brzegowymi (nie wszyscy producenci je sprzedają), drewnianymi listwami albo deską tarasową.

Ile czasu trwa układanie podestu tarasowego?

Ułożenie podestu na tarasie o pow. 20 m² zajmie 4-5 godzin.

Podest tarasowy: aranżacja
Autor: materiały prasowe Stelmet, fot. Tartak Stefan Klepki podestów tarasowych najczęściej tworzą wzór w paski.

Podest tarasowy: cena elementów modułowych

Gatunek drewna podestu tarasowego Zabezpieczenie drewna podestu tarasowego Wymiary (gr. x szer. x dł.) [mm] Cena podestu tarasowego [zł/szt.]
sosna impregnowane 30 x 432 x 432 ok. 10
akacja olejowane 24 x 300 x 300 ok. 13
sosna impregnowane 30 x 575 x 575 ok. 15
bangkirai surowe 22 x 300 x 300 ok. 17
modrzew europejski surowe 24 x 500 x 500 ok. 40
jesion termowane, impregnowane 20 x 300 x 300 ok. 25
Systemy tarasowe. Z czego buduje się tarasy drewniane?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE