Wybieramy deski kompozytowe. Poznaj zalety gotowego systemu tarasowego z kompozytu

2020-02-18 13:06

Deski kompozytowe przypominają naturalne drewno i z powodzeniem mogą je zastąpić. Są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie szkodzi im też bliskie sąsiedztwo wody. Zbudowany z nich taras nie wymaga prac konserwacyjnych i prezentuje się bardzo efektownie. 

Deska kompozytowa
Autor: EkoTeak Deski tarasowe z kompozytu drewna są barwione tak, żeby wyglądały jak określone gatunki drewna, np. sosna, buk, modrzew, orzech

Taras jest przedłużeniem wnętrza domu, w ciepłe dni staje się dodatkowym pokojem, jadalnią i miejscem relaksu. Jak go wykończyć, by był trwały i efektowny? Nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniem są deski kompozytowe. Kompozyt jest stabilniejszy i bardziej odporny od drewna. Jest też przyjemny w dotyku i zdecydowanie mniej się nagrzewa niż płytki. W przeciwieństwie do tarasu drewnianego, którego elementy wymagają konserwacji, ten z desek kompozytowych nie musi być impregnowany, a zwykłe mycie przywraca mu blask po zimie.

Deski kompozytowe z PCV

Kompozyt użyty do produkcji desek jest mieszanką drewna naturalnego oraz tworzywa sztucznego. Najlepsze właściwości mają kompozyty z PCV. Zależnie od producenta mogą mieć różne proporcje obu składników, natomiast najczęściej jest to 45% mączki drzewnej, 45% tworzywa sztucznego.Pozostałe 10% stanowią substancje poprawiające właściwości materiału kompozytowego. Deski z PCV są nisko nasiąkliwe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, niezapalne i mało ścieralne. Dodatek tworzywa sztucznego gwarantuje deskom kompozytowym trwałość i odporność na działanie wilgoci, niskiej temperatury, promieniowania słonecznego, a także glonów i grzybów. Wielką zaletą kompozytów jest ich stabilność - nie deformują się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności, nie rozwarstwiają się. Dzięki temu taras pokryty taką nawierzchnią przez długie lata zachowuje nienaganny wygląd.

Deski kompozytowe z PP i HDPE

Elementy wykonane z dodatkiem polipropylenu (PP) lub polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) uważa się za znacznie gorsze niż kompozyty z PCV. Często są produkowane w Chinach. Mają też gorsze proporcje składników. Mogą zawierać aż 70% mączki drzewnej, a o poprawie właściwości użytkowych decydują tworzywa sztuczne. Deski kompozytowe tego rodzaju gorzej znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Przy temperaturze niższej niż 10oC stają się kruche. Natomiast pod wpływem wysokiej temperatury stają się nadmiernie elastyczne, mogą ulegać deformacji oraz bardzo mocno się nagrzewają uniemożliwiając stąpanie po nich gołymi stopami. Nie mają też takiej twardości jak kompozyt z PCV, można je zarysować metalowymi nogami krzeseł tarasowych. Dość łatwo tracą kolor pod wpływem promieni UV. Elementy o bardzo wysokiej zawartości mączki drzewnej mają gorszą klasę palności - C.

Zalety desek kompozytowych:

- nie wymagają konserwacji,

- deski są takie same i tworzą jednolitą powierzchnię,

- można układać je nad wodą,

- gotowe rozwiązania systemowe,

- produkcja pod wymiar, bezodpadowo (głownie kompozyty PCV).

Wady desek kompozytowych:

- mniej wzorów i kolorów niż w drewnie,

- mogą ulec lekkiemu spłowieniu (kompozyty PP/HDPE),

- widać, że to kompozyt z plastikiem (głównie kompozyty PP/HDPE),

- rozwiązanie droższe od popularnych desek z drewna.

Deski kompozytowe
Autor: Piotr Mastalerz Deski kompozytowe są barwione głównie w kolorach drewna, ale i tu dotarła moda na grafit, antracyt i czerń

Deski kompozytowe - rozwiązanie systemowe

Producenci oferują gotowe komplety elementów do wykonania tarasu dowolnego kształtu. W skład systemu wchodzą podstawowe deski tarasowe, ewentualnie deski brzegowe pełne, które można docinać, listwy brzegowe lub maskujące, legary oraz klipsy montażowe. Zwykle deski tarasowe z kompozytu drewna mają budowę komorową. Wielkość i kształt komór zależy od wymiarów desek. Docięcie desek montowanych na brzegu, zwłaszcza gdy ma być on zaokrąglony, skutkuje pojawieniem się na brzegu otwartych komór. Dlatego producenci tych systemów przygotowują też deski brzegowe pełne w środku, które można docinać do różnych kształtów. Są one potrzebne do wykończenia tarasów o skomplikowanych kształtach, np. łukowych, czy trapezowych. 

Są też deski kompozytowe, które są pełne we wnętrzu, więc nie ma problemu z ich docinaniem. Do wykończenia krawędzi tarasu służą listwy krawędziowe lub maskujące. Wszystkie te elementy mają taki sam kolor i sposób wykończenia, więc taras wygląda estetycznie. Deski mocuje się na legarach, które mogą być wykonane z kompozytu lub aluminium. System dopełnia zestaw klipsów montażowych ze stali lub tworzywa sztucznego, który pozwala wykonać stabilną konstrukcję tarasu.

Deski kompozytowe - wymiary, wzory i kolory

Deski kompozytowe na taras są produkowane w różnych rozmiarach. Najpopularniejsze są te o szerokości 12, 13, 14, 15 cm. Ich grubość to zwykle 2-3 cm. Długość standardowa wynosi 3-6 m, aczkolwiek jest kilku polskich producentów oferujących produkty "pod wymiar", bez narzucania długości profili. Elementy tarasowe są dostępne w kilku-kilkunastu kolorach, zależnie od kolekcji. Mogą mieć różnie wykończoną powierzchnię. Najpopularniejsze są deski ryflowane, czyli z równoległymi zagłębieniami biegnącymi wzdłuż elementu. Układ i grubość ryfli mogą być różnorodne. Są deski z wąskimi rowkami o szerokości 1,5 mm ustawionymi gęsto - co 6 mm. Inne mają rowki o szerokości 5 mm wykonane co 15 mm. Na jednych deskach ryflowanie jest wykonane na całej szerokości elementu, na innych tylko w części środkowej.

Powierzchnia desek kompozytowych może być dodatkowo szczotkowana. Producenci starają się upodobnić je do pierwowzoru, więc przygotowują deski szczotkowane o strukturze drewna. Gdy pociągnie się dłonią po takim elemencie, można wyczuć drobne rowki naśladujące usłojenie drewna. Dobiera się również takie modyfikatory procesu barwienia, żeby usłojenie miało także zmienne barwy jak w prawdziwym drewnie. Najpopularniejsze są deski kompozytowe barwione na kolory drewna rodzimego lub egzotycznego. Pojawiają się też kolekcje w tonacji szarej, antracytowej, grafitowej.

Zalety tarasu z desek kompozytowych

Deski kompozytowe nie wymagają impregnowania ani malowania - są barwione w masie podczas produkcji. W razie uszkodzenia powierzchni, pod spodem nie pojawi się zupełnie inaczej wyglądająca struktura. Wystarczy od czasu do czasu zmyć je myjką ciśnieniową z dodatkiem środka myjącego. Są odporne na inwazję glonów, grzybów, pleśni, insektów, a także działanie mrozu oraz wilgoci. Z powodzeniem można z nich układać nawierzchnie nad wodą. Deska kompozytowa (szczególnie ta, produkowana na bazie PCV) jest odporna na ścieranie i charakteryzuje się dużą wytrzymałością - utrzyma nawet duże obciążenia. 

Powierzchnia desek jest ryflowana i szczotkowana, co zapewnia antypoślizgowość. Dzięki temu można się bezpiecznie poruszać nawet po mokrych deskach. Jest to szczególnie ważne, jeśli taras jest np. w bezpośrednim sąsiedztwie basenu. Poza tym deski kompozytowe są bezpieczne dla dzieci - posiadają odpowiednie atesty. Ponieważ nie ma ryzyka pojawienia się drzazg, a ich powierzchnia jest miła i miękka w dotyku, taras z desek kompozytowych zachęca do tego, aby na nim usiąść lub się położyć.

warto wiedzieć
Deski kompozytowe

Autor: DLH

Z desek kompozytowych można zbudowac taras dowolnego kształtu oraz schody

Budowa tarasu z desek kompozytowych

Taki taras można wykonać na podbudowie w postaci płyty betonowej albo na słupkach lub płytach betonowych odpowiednio rozstawionych (te drugie wymagają legarów o większej wytrzymałosi mechanciznej, np. z dodatkową przegrodą w środku. Ważne jest, żeby ich wierzch znajdował się na tej samej wysokości. W systemach są oczywiście kliny, którymi można wyrównać drobne nierówności. Legary mocuje się do podłoża w rozstawie co 40-60 cm za pomocą wkrętów. Co 50 cm nawierca się w nich otwory, w które wejdą wkręty mocujące klipsy montażowe. Układ legarów musi odpowiadać rozkładowi desek na tarasie, bo każdy element musi być podparty i przytwierdzony. Miejsca łączenia desek muszą wypadać na legarach. Każdy koniec musi być złapany klipsem. Elementy brzegowe trzeba ewentualnie dociąć i osłonić krawędź tarasu listwą.

Taras z desek kompozytowych wyróżnia to, że na jego powierzchni nie widać żadnych wkrętów czy gwoździ, jak w przypadku desek drewnianych. Dzięki stosowanym systemom montażu klipsy mocujące są schowane. Mogą być widoczne tylko wkręty, którymi przykręca się listwy maskujące na krawędziach.

Deski kompozytowe
Autor: Mariusz Bykowski Taras z desek kompozytowych ładnie komponuje się z klinkierową elewacją
Sonda
Najlepszy materiał do wykończenia podłogi na tarasie to:
Nasi Partnerzy polecają