Scindapsus pstry, czyli ołustek - domowe pnącze do uprawy w doniczce. Gdzie ustawić scindapsusa w domu i jak o niego dbać?

2023-11-13 14:50

Scindapsus, znany także jako ołustek, to pnącze uprawiane u nas jako domowa roślina doniczkowa. Zasługuje na uwagę, gdyż jego oryginalne, nakrapiane liście są wyjątkowo dekoracyjne. Jak uprawiać scindapsus w domu?

Pnącza doniczkowe to rośliny bardzo atrakcyjne, pozwalające uzyskać we wnętrzach spektakularny efekt dekoracyjny w krótkim czasie. Ich długie, ulistnione pędy, można rozpinać na ozdobnych kratkach, owijać wokół palików, rozwieszać na ścianach lub pozwolić im swobodnie zwieszać się z doniczek. Jednym z ciekawszych, choć jednocześnie bardziej wymagających pnączy doniczkowych jest scindapsus.

Spis treści

  1. Scindapsus pstry - jak wygląda?
  2. Odmiany scindapsusa pstrego
  3. Ołustek w galerii zdjęć
  4. Scindapsus - wymagania uprawowe
  5. Scindapsus - pielęgnacja. Czego scindapsus nie lubi?
  6. Jak eksponować scindapsus w domu

Scindapsus pstry - jak wygląda?

Rodzaj Scindapsus należy do rodziny obrazkowatych (Araceae) i liczy sobie ponad 30 gatunków, ale w uprawie spotykany jest głównie jeden z nich, scindapsus pstry nazywany też ołustkiem (łac. Scindapsus pictus).

Scindapsus pstry pochodzi z ciepłych rejonów Azji (m.in. z Bangladeszu), gdzie pnie się po drzewach w lesie deszczowym, przylegając ściśle do pni i osiągając nawet kilka metrów długości. Jego cienkie, elastyczne, długie, podzielone węzłami na odcinki pędy, wspinające się po podporach za pomocą korzeni czepnych (wyrastają z węzłów), pokryte są dużymi, długoogonkowymi, sercowatymi liśćmi, których matowa, aksamitna w dotyku, zielononiebieska blaszka liściowa, ozdobiona jest licznymi, białymi cętkami i plamkami. Liście od spodu są jasnozielone i mogą mieć bardzo wąskie, białe obrzeże. Na pędach układają się naprzemianlegle. Gatunek może też zakwitać, choć w mieszkaniach zdarza się to bardzo rzadko. Jego kwiaty nie są szczególnie ozdobne, gdyż mają postać wysłużonej, kremowej kolby otoczonej niewielką, jasną pochwą.

Przeczytaj też:

Odmiany scindapsusa pstrego

W uprawie popularniejsze od gatunku są jego odmiany, do których należą m.in.:

  • scindapsus pstry 'Argyraeus' - liście ciemnozielone, ozdobione nieregularnymi, srebrzystobiałymi plamkami i otoczone wąskim, srebrzystym obrzeżem,
  • scindapsus pstry 'Trebie' - liście bardzo duże, ciemnozielone, z licznymi, nieregularnymi, srebrzystobiałymi plamkami i deseniami, tworzącymi marmurkowy wzór,
  • scindapsus pstry 'Silver Ann' - liście duże, zielone, pokryte dużymi, nieregularnymi, srebrzystymi plamami, niekiedy pokrywającymi całą powierzchnię liścia.

Ołustek w galerii zdjęć

Scindapsus - wymagania uprawowe

Scindapsus pstry jako roślina zasiedlająca lasy deszczowe, w uprawie oczekuje przede wszystkim jasnego stanowiska z rozproszonym światłem, osłoniętego przed bezpośrednim słońcem i bardzo wilgotnego powietrza. Przesuszone powietrze powoduje u pnącza obsychanie końcówek liści i utratę walorów ozdobnych. Z tego względu scindapsus powinien być często zraszany mgiełką wodną (duże krople ze zwykłego spryskiwacza powodują brzydkie plamy na liściach), a w jego pobliżu powinien zostać ustawiony nawilżacz powietrza.

Pnącze przez cały rok oczekuje też wysokiej temperatury (20-24°C), która jedynie zimą może być nieco niższa (18-20°C), mimo iż roślina nie wymaga okresu spoczynku. Scindapsus oczekuje też dość żyznego, przepuszczalnego, stale lekko wilgotnego podłoża.

Scindapsus - pielęgnacja. Czego scindapsus nie lubi?

Choć scindapsus nie toleruje suszy, jest też bardzo wrażliwy na zalanie (liście przelanej rośliny szybko więdną), dlatego powinien być podlewany często, ale umiarkowanie. Woda nie może zalegać na podstawce, a wierzchnia warstwa ziemi przed kolejnym podlaniem musi lekko przeschnąć.

Wiosną roślinę można przesadzić do nowej doniczki, ale nie częściej niż raz na 2-3 lata. W tym czasie można też przyciąć jej pędy, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i zyska ładniejszy pokrój.

Scindapsus jest dość wrażliwy na błędy uprawowe, na które reaguje więdnięciem lub zrzucaniem liści. Nie lubi zimnych przeciągów, zalania, suszy, ostrego słońca, cienistego stanowiska i suchego powietrza. Jego aksamitnych liści nie wolno też nabłyszczać, a jedynie delikatnie przecierać szmatką lub czyścić z kurzu miękkim pędzelkiem.

Roślina bardzo łatwo daje się natomiast rozmnażać, gdyż jej sadzonki pędowe, najlepiej z korzeniem powietrznym, dobrze ukorzeniają się zarówno w zwykłej wodzie, jak i wilgotnym podłożu. Mogą być też pobierane z pędów przez cały rok. Należy jednak robić to w rękawiczkach, gdyż sok rośliny może podrażnić skórę i wywoływać uczulenia.

Jak eksponować scindapsus w domu

Jeśli zapewnimy scindapsusowi odpowiednie warunki, może być piękną ozdobą każdego wnętrza. Jego pokryte dużymi, pstrymi liśćmi pędy, wspaniale prezentują się owinięte wokół grubego palika z mchem, ale znakomicie wyglądają też rozpięte na ozdobnych kratkach. Roślina ustawiona w doniczce na półce lub komodzie bądź umieszczona pod sufitem w wiszącym koszu, będzie zwieszać swoje pędy w dół, tworząc niezwykłą kaskadę pstrych liści. Ze względu na dość wysokie wymagania względem wilgotności powietrza, scindapsus doskonale będzie się też czuł w widnych, wilgotnych łazienkach, oknach kwiatowych i dużych ogródkach szklanych.

Przeczytaj też:

warto wiedzieć
Epipremnum złociste

Autor: GettyImages

Epipremnum bardzo często prowadzone jest na palikach

Wprawdzie do rodzaju Scindapsus był dawniej zaliczany także jeszcze jeden bardzo popularny w uprawie gatunek, scindapsus złoty, mniej wymagający i znacznie łatwiejszy w uprawie, który jednak obecnie został przeniesiony do rodzaju Epipremnum jako epipremnum złociste (roślina wcześniej miała też kilka innych nazw, a oba rodzaje, do których należała, były traktowane jak synonimy, co utrudniało znalezienie rzetelnych informacji na temat uprawy obu gatunków, mających bardzo różne wymagania). Epipremnum uprawiane jest w mieszkaniach znacznie częściej niż scindapsus pstry, bo łatwiej o nie zadbać.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.