Salsefia (kozibród porolistny) - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie salsefii

2020-11-26 12:40

Salsefia, choć nie jest zaliczana do grupy znanych powszechnie warzyw korzeniowych (marchew, burak, pietruszka, seler), to z pewnością zasługuje na zainteresowanie i szersze zastosowanie w naszej kuchni. Jak uprawiać salsefię w ogrodzie. Zastosowanie salsefii.

Salsefia
Autor: GettyImages Salsefia to roślina o jadalnym korzeniu

Spośród warzyw o jadalnych korzeniach uprawiamy i spożywamy najczęściej popularną marchewkę, pietruszkę, seler, czy buraki. Jednak nie mniej zdrowe i smaczne są inne warzywa, których korzenie uznawane się od wieków za smaczne i zdrowe. Należy do nich salsefia, która dzięki jadalnemu korzeniowi, podobnemu do pietruszki znana była już od starożytności. Jak uprawiać salsefię i jakie ma właściwości?

Salsefia (łac. Tragopogon porrifolius) należy do botanicznej rodziny astrowatych (Asteraceae), która raczej kojarzy się z roślinami ozdobnymi. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie była znana jako roślina jadalna i spożywana już przez starożytnych Greków i Rzymian - za pośrednictwem legionów rzymskich zawędrowała do Europy Środkowej. Największą popularność w Europie zdobyła w XV i XVI wieku, kiedy to zaczęto ją uprawiać - doceniono ją jako bardzo wartościowe pod względem smakowym i odżywczym warzywo.

Przeczytaj też:

Salsefia
Autor: GettyImages Kwiat salsefii

Salsefia - opis rośliny i jej właściwości

Często jest porównywana z podobnym do niej innym mniej znanym warzywem - skorzonerą, od której jednak różni się smakiem i kolorem skórki. U salsefii do spożycia przeznacza się żółtawy lub szarawy, stożkowy korzeń długości od 15 do 30 cm i średnicy od 2 do 3,5 cm, o białym miąższu w smaku przypominającym pietruszkę z nutą orzecha.

Kwiaty salsefii są fioletowo-niebieskie i zebrane w koszyczkach, a owocami są niełupki. Oprócz korzenia jadalne są także młode liście. Salsefia, nazywana także kozibrodem porolistnym lub owsianymi korzonkami ma także wiele drobnych, pojedynczych włosków i jest nieco dłuższa niż brązowoczarny korzeń skorzonery.

warto wiedzieć

Salsefia zawiera witaminę C oraz witaminy z grupy B, a także jest źródłem złożonych węglowodanów. Wyróżnia się także niską zawartością niekorzystnego dla zdrowia sodu, a sporą zawartością potasu, żelaza i miedzi. Spożywanie salsefii jest zalecane dla osób, które zmagają się z problemami żołądkowymi, jelitowymi lub mają osłabioną wątrobę.

Jak uprawiać salsefię?

Jest rośliną dwuletnią, uprawianą z siewu - jej nasiona wysiewa się wiosną (w połowie kwietnia) – najlepiej na glebach wzbogaconych w poprzednim sezonie obornikiem lub kompostem. Dosyć dobrze dostosowuje się do warunków siedliskowych, ale preferuje słoneczne stanowisko oraz umiarkowanie wilgotne podłoże o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego (pH 6,5 -7,5).

W czasie wzrostu salsefia potrzebuje temperatury 15-20 st. C. Nie należy wysiewać jej na grządkach, na których uprawiane były w poprzednim roku warzywa kapustne i korzeniowe.

Główne zabiegi pielęgnacyjne w uprawie salsefii to przede wszystkim regularne spulchnianie gleby oraz podlewanie rośliny - zwłaszcza w okresie wschodów i latem. Jednak niewskazane jest przelewanie rośliny, ponieważ salsefia źle znosi stale nadmiernie wilgotną glebę. Jej zaletą jest duża tolerancja na okresowe susze. Ważne jest także zasilanie, dlatego warto nawozić salsefię fosforem i potasem w okresie jesiennym oraz azotem – najlepiej w dwóch dawkach (przed siewem nasion oraz około 3-4 tygodnie po wschodach).

Zbiór korzeni salsefii przypada na okres od października do końca listopada. Mogą one pozostać w gruncie w temperaturze 0-1 st. C. Późną jesienią najlepiej wykopać niezebrane korzenie i na okres zimy przechować, np. w piwnicy. Można pozostawić salsefie w gruncie, ale wtedy konieczne będzie okrycie gleby przed zimą. Pozostawienie w gruncie nie jest jednak zalecane - wykopanie i przechowanie rośliny, najlepiej uchroni korzeń przed przemarznięciem.

Salsefia
Autor: GettyImages Salsefia często jest porównywana z podobnym do niej warzywem - skorzonerą

Zastosowanie salsefii

Jako roślina warzywna jest stosowana głównie do przyrządzania rożnego rodzaju sałatek (krojona na surowo) lub może być gotowana i dodawana do zup lub innych potraw. Dla zachowania jasnej barwy korzenia, zaleca się po obraniu ze skórki zanurzyć go w wodzie z sokiem z cytryny lub octem. W tym samym celu, korzeń salsefii często przyrządzany jest z dodatkiem mleka lub śmietany – świetnie nadaje się także do połączenia z czosnkiem, pietruszką i masłem.

Warzywa w doniczkach. Uprawa cebuli i uprawa pietruszki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.