Skorzonera - czarny korzeń w ogrodzie. Sprawdź, jak go pielęgnować i zbierać!
Skorzonera to warzywo korzeniowe rzadko u nas uprawiane, znane też jako wężymord, czarny korzeń, czarne korzonki. Jak uprawiać skorzonerę w ogrodzie warzywnym? Kiedy wykopywać skorzonerę?
Autor: GettyImages
Skorzonera
Spis treści
- Uprawa skorzonery - jakie stanowisko i podłoże?
- Kiedy najlepiej siać skorzonerę?
- Jak długo wschodzi skorzonera?
- Jak pielęgnować skorzonerę?
- Kiedy wykopywać skorzonerę?
- Gdzie kupić skorzonerę?
Skorzonera (łac. Scorzonera hispanica) to mało popularne u nas warzywo. Niektórzy nazywają ją zimowymi szparagami. Roślina pochodzi z południowej i środkowej Europy oraz części Azji (Syberia Zachodnia, Kaukaz, Zakaukazie, Dagestan).
Uprawa skorzonery w Polsce nie jest zbyt popularna, a szkoda, bo jej jadalny długi korzeń spichrzowy o brunatnej bądź prawie czarnej skórce, którego biały miąższ przypomina smakiem szparagi jest lekkostrawny i zawiera sole mineralne (sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, chlor), karoten, witaminy: E, B1, B2, C i kwas nikotynowy.
Uprawa skorzonery - jakie stanowisko i podłoże?
- Skorzonera uprawa: podłoże
Wężymord najlepiej rośnie na glebach żyznych i bogatych w próchnicę, piaszczysto-gliniastych, głęboko uprawiona, pulchna (na ziemiach zbitych i kamienistych roślina wytwarza zniekształcone korzenie), o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym, ale jest wrażliwa na wapnowanie i jeśli jest to konieczne zabieg ten należy przeprowadzić jesienią.
Wężymord (czarny korzeń) charakteryzuje się długim okresem wegetacji (200–230 dni), dlatego uprawia się go na glebach, które wiosną szybko obsychają i nagrzewają się.
- Skorzonera uprawa: stanowisko
Skorzonera wymaga stanowiska słonecznego. Uprawia się ją w drugim roku po oborniku. Nie należy uprawiać skorzonery w tym samym miejscu po fasoli, grochu, bobie, marchwi, pomidorach, selerach, warzywach kapustnych i szpinaku.
Przed siewem glebę na grządkach przeznaczonych pod uprawę skorzonery należy zasilić nawozami mineralnymi, a podczas wegetacji dodatkowo nawozić pogłównie.
Przeczytaj też:
Autor: GettyImages
Skorzonera
Kiedy najlepiej siać skorzonerę?
Nasiona skorzonery wysiewa się bezpośrednio do gruntu od połowy marca do początku kwietnia, pamiętając o tym, że przedłużające się wiosenne chłody powodują wybijanie rośliny w pędy kwiatostanowe (jest to tzw. pośpiechowatość skorzonery), a opóźnianie siewu spowoduje, że plon korzeni będzie niski i złej jakości. Na słabych glebach skorzonerę można wysiać w sierpniu – zbiór czarnych korzeni będzie możliwy w następnym roku.
Jak długo wschodzi skorzonera?
Skorzonerę wysiewa się w rzędy co 30 cm, w rzędzie co 2–3 cm, na głębokość 2–3 cm. Skorzonera kiełkuje po 2–3 tygodniach, po wykiełkowaniu rośliny należy przerwać, pozostawiając siewki co 5–6 cm w rzędzie.
Jak pielęgnować skorzonerę?
W czasie kiełkowania i późniejszej wegetacji zagony ze skorzonerą należy systematycznie odchwaszczać i spulchniać. Podczas rozwoju korzeni (czerwiec–sierpień) należy zapewnić stałą wilgotność gleby – skorzonerę podlewa się obficie, tak aby woda dotarła na głębokość przynajmniej kilkunastu centymetrów.
Kiedy wykopywać skorzonerę?
Korzenie skorzonery zbiera się od połowy do końca października, ale można je także wykopywać później, ponieważ są odporne na przemarzanie (skorzonera dobrze znosi niskie temperatury i może nawet zimować w gruncie). Jednak ze względu na łamliwość czarnych korzeni, nie należy ich wykopywać, gdy gleba jest przemarznięta i zaskorupiona, ponieważ korzenie źle się wtedy przechowują. Natomiast przedwczesny zbiór skorzonery negatywnie wpływa na smak plonu. Po wykopaniu skorzonery usuwa się liście, a czarne korzenie można przechowywać ułożone pionowo w skrzynkach z wilgotnym piaskiem.
Gdzie kupić skorzonerę?
Skorzonera rzadko jest oferowana w zwykłych warzywniakach, choć można ją czasem spotkać. Łatwiej kupić czarny korzeń w sklepach oferujących żywność ekologiczną. Można ją też zamówić w niektórych sklepach internetowych.
Przeczytaj też: