Rozchodnik karpacki - wymagania, sadzenie, rozmnażanie, pielęgnacja

2021-09-14 9:16
Rozchodnik karpacki 'Herbstfreude'
Autor: GettyImages Rozchodnik karpacki 'Herbstfreude'

Rozchodnik, rozchodnikowiec karpacki (Sedum telephium) to bylina o atrakcyjnym pokroju, liściach i kwiatostanach. Jest mniej znana od rozchodnikowca okazałego, jednakże ma podobne zastosowanie. To przepiękna ozdoba m.in. rabat i ogrodów skalnych. Jak ją uprawiać?

Rozchodnik karpacki, znany też jako rozchodnikowiec karpacki (łac. Hylotelephium telephium) występuje na obszarach górskich środkowej, zachodniej i wschodniej Europy. Porasta miejsca dzikie również w Polsce. W przydomowych ogrodach uprawia się zarówno typowy gatunek, jak i atrakcyjne odmiany, m.in. różniące się barwą liści.

Spis treści

 1. Jak wygląda rozchodnik karpacki?
 2. Wartościowe odmiany rozchodnika karpackiego
 3. Rozchodnik karpacki - najważniejsze wymagania
 4. Uprawa rozchodnika karpackiego – jak robić to właściwie?
 5. Zastosowanie rozchodnika karpackiego w ogrodzie

Jak wygląda rozchodnik karpacki?

Rozchodnik karpacki to bylina osiągająca średnio 40-50 cm wysokości (przy nieco większej szerokości). Ma gęsty pokrój. Sztywne, wzniesione pędy pokryte są grubymi, łopatkowatymi liśćmi o barwie zielonej, zielonoszarej lub purpurowej (w zależności od odmiany). Kwitnie latem, często od sierpnia do września (rzadziej do października). Kwiaty rozchodnika karpackiego są drobne, różowe zebrane w płaskie, baldachowate kwiatostany. Przyciągają motyle i owady zapylające. Rozchodnik karpacki jest gatunkiem miododajnym.

Poznaj: Najpopularniejsze rośliny miododajne do ogrodu i na działkę >>>

Wartościowe odmiany rozchodnika karpackiego

 • 'Dark Magic' – ma bordowe liście i pędy
 • 'Matrona' – pędy i liście tej odmiany są purpurowe, nieco ciemniejsze niż u 'Dark Magic'
 • 'Autumn Joy' – odmiana wytwarza oliwkowe liście, dorasta do 60 cm wysokości.

Rozchodnik karpacki - najważniejsze wymagania

 • Stanowisko dla rozchodnika karpackiego

Rozchodnik karpacki zaleca się uprawiać w miejscach jasnych, słonecznych – wtedy obficie kwitnie, a liście są atrakcyjnie wybarwione (dotyczy odmian o liściach bordowych bądź purpurowych). Znosi bezpośrednie nasłonecznienie, np. wystawę południową.

 • Podłoże dla rozchodnika karpackiego

Ma niewielkie wymagania glebowe. Radzi sobie w podłożu lekkim, słabo zasobnym w składniki pokarmowe, kamienistym. Optymalne są podłoża średnio żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie suche. Nie znosi gleb gliniastych, ciężkich i podmokłych.

 • Mrozoodporność rozchodnika karpackiego

To gatunek mrozoodporny, który dobrze sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. Nie wymaga ochrony przed mrozem.

Poznaj też: Byliny i krzewy ozdobne najbardziej wytrzymałe na mróz >>>

Rozchodnik karpacki
Autor: GettyImages

Uprawa rozchodnika karpackiego – jak robić to właściwie?

 • Sadzenie rozchodnika karpackiego. Zabieg zaleca się wykonywać wiosną (np. od kwietnia do maja) lub jesienią (październik do listopada). Średnia odległość sadzenia wynosi 50cm. W dołkach warto umieścić odrobinę kompostu, zwłaszcza przy uprawie w lekkim podłożu.
 • Podlewanie rozchodnika karpackiego. Jest właściwie potrzebne w przypadku młodych roślin, przez kilka tygodni po posadzeniu. Starsze rozchodniki dobrze znoszą niedobór wody. Zaleca się je nawadniać jedynie w czasie długotrwale utrzymujących się susz. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem. Należy unikać przy tym moczenia nadziemnych części.
 • Nawożenie rozchodnika karpackiego. Rozchodnik karpacki jest nieco bardziej wymagający od niskich rozchodników o pokroju płożącym, ale regularne nawożenie nie jest potrzebne. Nadmiar składników pokarmowych w glebie jest wręcz niekorzystny, gdyż rośliny są słabiej wybarwione. Nawożenie można wykonać raz na kilka lat na ubogich glebach. Stosuje się nawozy organiczne lub mineralne potasowo-fosforowe.
 • Rozmnażanie rozchodnika karpackiego. Starsze rośliny łatwo można rozmnożyć przez podział. Zabieg jednocześnie powoduje odmłodzenie rozchodników.l
 • Choroby i szkodniki atakujące rozchodnika karpackiego. Gatunek jest mało podatny na problemy tego typu. Należy jednak unikać uprawy w nadmiernie wilgotnym podłożu, gdyż to prowadzi do występowania chorób grzybowych.

Najczęstsze choroby grzybowe roślin ogrodowych - objawy i zwalczanie >>>

Rozchodnik karpacki 'Xenox'
Autor: GettyImages Rozchodnik karpacki 'Xenox'

Zastosowanie rozchodnika karpackiego w ogrodzie

Rozchodnik karpacki ze względu na zwarty pokrój i niewielką wysokość często służy za roślinę obwódkową. Jest sadzony m.in. wzdłuż nawierzchni i ogrodzeń. W rabatach uprawia się go na pierwszym planie. Tworzy dobre kompozycje m.in. z goździkami, floksami, żagwinem, smagliczką, macierzankami, innymi gatunkami rozchodników i trawami ozdobnymi. Często podłoże obsypuje się żwirem i układa kamienie dla wzmocnienia efektu naturalności.

Ponadto rozchodnik karpacki to cenna roślina skalniakowa. Atrakcyjnie prezentuje się sadzona pojedynczo lub po kilka w różnych miejscach w ogrodzie skalnym. Może być traktowana jako roślina zadarniająca. Rozchodniki karpackie nadają się do uprawy w pojemnikach, np. na balkonach i tarasach. Wtedy wymagają jednak solidnej osłony donic lub przeniesienia do pomieszczenia przed zimą. Gatunek stanowi cenny pożytek pszczeli.

Rozchodnik karpacki jest mniej znany od swojego kuzyna – rozchodnika okazałego, pospolicie uprawianego w ogrodach. Oba gatunki można jednak wykorzystywać zamiennie lub tworzyć kompozycje. Łączy je nie tylko zbliżony wygląd, ale także łatwość uprawy.

Przeczytaj też:

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na skalniaku? >>>

Rojniki do ogrodu i doniczek - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Jesienne prace w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE