Rozchodnik karpacki - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja

2021-09-14 9:16

Rozchodnik karpacki (rozchodnikowiec karpacki, Sedum telephium) to bylina o atrakcyjnym pokroju, liściach i kwiatostanach. Jest mniej znana od rozchodnika okazałego, jednakże ma podobne zastosowanie. To przepiękna ozdoba m.in. rabat i ogrodów skalnych. Jak uprawiać rozchodnik karpacki?

Rozchodnik karpacki 'Herbstfreude'
Autor: GettyImages Rozchodnik karpacki 'Herbstfreude'

Rozchodnik karpacki, znany też jako rozchodnikowiec karpacki (łac. Hylotelephium telephium) występuje na obszarach górskich środkowej, zachodniej i wschodniej Europy. Porasta miejsca dzikie również w Polsce. W przydomowych ogrodach uprawia się zarówno typowy gatunek, jak i atrakcyjne odmiany, m.in. różniące się barwą liści.

Spis treści

  1. Jak wygląda rozchodnik karpacki?
  2. Wartościowe odmiany rozchodnika karpackiego
  3. Rozchodnik karpacki - najważniejsze wymagania
  4. Uprawa rozchodnika karpackiego – jak robić to właściwie?
  5. Rozchodnik karpacki - zastosowanie w ogrodzie

Jak wygląda rozchodnik karpacki?

Rozchodnik karpacki to bylina osiągająca średnio 40-50 cm wysokości (przy nieco większej szerokości). Ma gęsty pokrój. Sztywne, wzniesione pędy pokryte są grubymi, łopatkowatymi liśćmi o barwie zielonej, zielonoszarej lub purpurowej (w zależności od odmiany). Kwitnie latem, często od sierpnia do września (rzadziej do października). Kwiaty rozchodnika karpackiego są drobne, różowe zebrane w płaskie, baldachowate kwiatostany. Przyciągają motyle i owady zapylające. Rozchodnik karpacki jest gatunkiem miododajnym.

Poznaj: Najpopularniejsze rośliny miododajne do ogrodu i na działkę >>>

Wartościowe odmiany rozchodnika karpackiego

  • rozchodnik karpacki 'Dark Magic' – ma bordowe liście i pędy
  • rozchodnik karpacki 'Matrona' – pędy i liście tej odmiany są purpurowe, nieco ciemniejsze niż u 'Dark Magic'
  • rozchodnik karpacki 'Autumn Joy' – odmiana wytwarza oliwkowe liście, dorasta do 60 cm wysokości.

Rozchodnik karpacki - najważniejsze wymagania

  • Stanowisko dla rozchodnika karpackiego

Rozchodnik karpacki zaleca się uprawiać w miejscach jasnych, słonecznych – wtedy obficie kwitnie, a liście są atrakcyjnie wybarwione (dotyczy odmian o liściach bordowych bądź purpurowych). Znosi bezpośrednie nasłonecznienie, np. wystawę południową.

  • Podłoże dla rozchodnika karpackiego

Ma niewielkie wymagania glebowe. Radzi sobie w podłożu lekkim, słabo zasobnym w składniki pokarmowe, kamienistym. Optymalne są podłoża średnio żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie suche. Nie znosi gleb gliniastych, ciężkich i podmokłych.

  • Mrozoodporność rozchodnika karpackiego

To gatunek mrozoodporny, który dobrze sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. Nie wymaga ochrony przed mrozem.

Poznaj też: Byliny i krzewy ozdobne najbardziej wytrzymałe na mróz >>>

Rozchodnik karpacki
Autor: GettyImages Rozchodnik karpacki

Uprawa rozchodnika karpackiego – jak robić to właściwie?

  • Sadzenie rozchodnika karpackiego. Zabieg zaleca się wykonywać wiosną (np. od kwietnia do maja) lub jesienią (październik do listopada). Średnia odległość sadzenia wynosi 50cm. W dołkach warto umieścić odrobinę kompostu, zwłaszcza przy uprawie w lekkim podłożu.
  • Podlewanie rozchodnika karpackiego. Jest właściwie potrzebne w przypadku młodych roślin, przez kilka tygodni po posadzeniu. Starsze rozchodniki dobrze znoszą niedobór wody. Zaleca się je nawadniać jedynie w czasie długotrwale utrzymujących się susz. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem. Należy unikać przy tym moczenia nadziemnych części.
  • Nawożenie rozchodnika karpackiego. Rozchodnik karpacki jest nieco bardziej wymagający od niskich rozchodników o pokroju płożącym, ale regularne nawożenie nie jest potrzebne. Nadmiar składników pokarmowych w glebie jest wręcz niekorzystny, gdyż rośliny są słabiej wybarwione. Nawożenie można wykonać raz na kilka lat na ubogich glebach. Stosuje się nawozy organiczne lub mineralne potasowo-fosforowe.
  • Rozmnażanie rozchodnika karpackiego. Starsze rośliny łatwo można rozmnożyć przez podział. Zabieg jednocześnie powoduje odmłodzenie rozchodników.l
  • Choroby i szkodniki atakujące rozchodnika karpackiego. Gatunek jest mało podatny na problemy tego typu. Należy jednak unikać uprawy w nadmiernie wilgotnym podłożu, gdyż to prowadzi do występowania chorób grzybowych.

Najczęstsze choroby grzybowe roślin ogrodowych - objawy i zwalczanie >>>

Rozchodnik karpacki 'Xenox'
Autor: GettyImages Rozchodnik karpacki 'Xenox'

Rozchodnik karpacki - zastosowanie w ogrodzie

Rozchodnik karpacki ze względu na zwarty pokrój i niewielką wysokość często służy za roślinę obwódkową. Jest sadzony m.in. wzdłuż nawierzchni i ogrodzeń. W rabatach uprawia się go na pierwszym planie. Tworzy dobre kompozycje m.in. z goździkami, floksami, żagwinem, smagliczką, macierzankami, innymi gatunkami rozchodników i trawami ozdobnymi. Często podłoże obsypuje się żwirem i układa kamienie dla wzmocnienia efektu naturalności.

Ponadto rozchodnik karpacki to cenna roślina skalniakowa. Atrakcyjnie prezentuje się sadzona pojedynczo lub po kilka w różnych miejscach w ogrodzie skalnym. Może być traktowana jako roślina zadarniająca. Rozchodniki karpackie nadają się do uprawy w pojemnikach, np. na balkonach i tarasach. Wtedy wymagają jednak solidnej osłony donic lub przeniesienia do pomieszczenia przed zimą. Gatunek stanowi cenny pożytek pszczeli.

Rozchodnik karpacki jest mniej znany od swojego kuzyna – rozchodnika okazałego, pospolicie uprawianego w ogrodach. Oba gatunki można jednak wykorzystywać zamiennie lub tworzyć kompozycje. Łączy je nie tylko zbliżony wygląd, ale także łatwość uprawy.

Przeczytaj też:

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na skalniaku? >>>

Rojniki do ogrodu i doniczek - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Jesienne prace w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.