Odętka wirginijska kwitnie całe lato! Poznaj tajniki uprawy odętki wirginijskiej

2024-08-22 9:51

Odętka wirginijska to długo kwitnąca bylina o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatostanach. Poznaj wymagania i zastosowanie odętki wirginijskiej i dowiedz się, jak ją pielęgnować. Jak uprawiać odętkę wirginijska w ogrodzie?

Spis treści

  1. Jak wygląda odętka wirginijska?
  2. Odmiany odętki wirginijskiej
  3. Odętka wirginijska w galerii zdjęć
  4. Wymagania odętki wirginijskiej
  5. Jak dbać o odętkę wirginijską?
  6. Odętka wirginijska - roślina ekspansywna
  7. Gdzie sadzić odetkę? Z czym ją łączyć na rabacie?

Byliny należą do najcenniejszych roślin w ogrodzie, szczególnie te gatunki, które długo i obficie kwitną. Zalicza się do nich między innymi odętka wirginijska (łac. Physostegia virginiana), która potrafi pięknie i obficie kwitnąć przez całe lato (od czerwca do sierpnia).

Jak wygląda odętka wirginijska?

Odętka wirginijska pochodzi z północnej Ameryki, gdzie chętnie zasiedla tereny wilgotne, podmokłe i bagniste. Dorasta do 70–100 cm wysokości i w sezonie wegetacyjnym z podziemnego kłącza rozwija sztywne, zielone, mocne, kanciaste, w górnej części słabo rozgałęzione łodygi, pokryte licznymi, wąskimi, lancetowatymi, ząbkowanymi na brzegach, nagimi, zielonymi liśćmi, ułożonymi na pędzie naprzeciwległymi parami (liście u góry pędu siedzące, u dołu osadzone na krótkich ogonkach). Łodygi tworzą ponad ziemią gęstą kępę, gdyż roślina mocno rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów.

Latem na szczytach pędów odętki rozwijają niewielkie, rurkowate, dwuwargowe (górna warga mniejsza, dolna szersza z trzema ząbkami), barwne, nieco spłaszczone kwiaty, zebrane w gęsty, długi, wzniesiony, kłosowy, strzelisty kwiatostan. Kwiaty odętki ułożone są w kwiatostanie bardzo regularnie, gdyż wyrastają jedne nad drugimi po cztery w okółkach (każdy z kwiatów skierowany jest w inna stronę), układających się piramidalnie w górę pędu.

Odmiany odętki wirginijskiej

Kwiaty u gatunku są jasnoróżowe, ale u odmian mogą mieć też inne barwy:

  • białe: 'Summer Snow' i 'Alba' wys. 70-80 cm, 'Cristal Peak White' wys. 30-40 cm, kwiaty śnieżnobiałe, bez przebarwień, odmiana zwarta i samoczyszcząca się z przekwitłych kwiatów,
  • w różnych odcieniach koloru różowego i fioletowego: 'Vivid' kwiaty ciemnoróżowe, wys. 50-60 cm, 'Rosea' kwiaty różowe, wys. ok. 70 cm, 'Bouquet Rose' kwiaty jasnoróżowe, wys. ok. 70 cm, 'Autumn Carnival' kwiaty intensywnie różowe, wys. ok. 40 cm.

Dostępne są też odmiany odętki o ozdobnych liściach, np. 'Variegata' o zielonych liściach z szerokim, jasnym, nieregularnym obrzeżem i jasnoróżowych kwiatach, wys. 80-90 cm.

Przeczytaj też:

Odętka wirginijska w galerii zdjęć

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany

Wymagania odętki wirginijskiej

Odętka wirginijska to jednak nie tylko efektowna, ale też łatwa w uprawie i mało wymagająca bylina. Oczekuje przede wszystkim półcienistego lub słonecznego stanowiska i dość żyznej, lekko wilgotnej gleby. Roślina poradzi sobie na słabszych podłożach (będzie wtedy mniej ekspansywna), ale z nie zniesie suszy, gdyż z natury preferuje miejsca wilgotne. Na glebach zbyt suchych traci na urodzie, gdyż od dołu pędu jej liście zaczynają żółknąć i opadać, a kwiaty stają się mniejsze, krótsze i szybciej przekwitają.

Jak dbać o odętkę wirginijską?

Odętka nie oczekuje natomiast żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, nawożenia ani zimowego okrycia, gdyż jest zwykle dostatecznie mrozoodporna. Latem warto jedynie usuwać przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu będzie dłużej kwitła i pozostanie atrakcyjna przez cały sezon. Wszystkie pędy warto też ściąć tuż nad ziemią późną jesienią lub wczesną wiosną następnego roku, dzięki czemu po sezonie nie będą szpeciły rabaty i pozostawią wolne miejsce dla nowych pędów.

Mimo iż odętka na jednym stanowisku może pozostać wiele lat, co 3-4 lata warto odmładzać roślinę, dzięki czemu zachowa bardziej zwartą formę.

Odętka wirginijska - roślina ekspansywna

Niestety, mimo całej swojej urody i niewielkich wymagań uprawowych, odętka ma też ciemną stronę natury. Na dobrych stanowiskach za pomocą podziemnych rozłogów bardzo szybko rozrasta się w duże kępy, w krótkim czasie kolonizując najbliższą okolicę, dlatego musi być pod stalą kontrolą. Jeśli chcemy ograniczyć ekspansję rośliny, możemy uprawiać ją w zadołowanych, dużych donicach bez dna lub zastosować wokół jej stanowiska bariery korzeniowe. Każdego roku wiosną, warto też usuwać nadmiar rozrośniętych pędów.

Dla odętki dobrze jest od razu wybrać docelowe stanowisko, gdyż później trudno będzie ją całkowicie przenieść w nowe miejsce, bo z każdego kawałka kłącza, pozostawionego w ziemi, wyrośnie nowa roślina i przez kilka lat nie będzie można się jej pozbyć z dotychczas zajmowanego stanowiska.

Ekspansywność odętki ma też jednak pewną niewielka zaletę, gdyż dzięki intensywnie rozrastającym się rozłogom, odętkę bardzo łatwo można rozmnożyć przez podział lub przez sadzonki korzeniowe. Roślinę wprawdzie rozmnażać też przez wysiew nasion (na dobrych stanowiskach może dawać też niewielki samosiew), ale jest to sposób znacznie mniej wygodny i efektywny niż podział.

Gdzie sadzić odetkę? Z czym ją łączyć na rabacie?

Odętka wirginijska w ogrodzie może mieć wiele zastosowań. Ze względu na swoją ekspansywność, najlepiej prezentuje się w dużych ogrodach, ale jeśli będzie uprawiana w pojemnikach, ograniczających jej wzrost, sprawdzi się też na niewielkich, przydomowych działkach.

Na rabatach dobrze komponuje się z rudbekiami, liliowcami, pysznogłówkami, floksami wiechowatymi, dzielżanami, kłosowcami i jeżówkami. 

Może być też traktowana jako roślina okrywowa, wykorzystywana do osłaniania dużych, pustych przestrzeni w ogrodzie, gdyż za pomocą podziemnych rozłogów z czasem rozrasta się w duże kępy i tworzy rozległe łany. Roślina ładnie wygląda też jako okazała kępa na tle ogrodzenia, trawnika i ściany domu lub nad brzegiem zbiornika wodnego (oczka lub stawu).

Kwiaty odętki nadają się też do cięcia, gdyż w wazonie długo zachowują świeżość.

Odętka wirginijska
Autor: GettyImages Kwiaty odętki w zależności od odmiany, mogą mieć rozmaite odcienie różu

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają