Nolina wygięta, czyli stopa słonia - jak dbać o nolinę, żeby zachwycała zielonym pióropuszem liści?
Nolina wygięta, inaczej bokarnea wygięta (Beaucarnea recurvata), potocznie nazywana nogą słonia, to egzotyczna roślina, która w Polsce uprawiana jest wyłącznie w pomieszczeniach. Ma charakterystyczny, oryginalny wygląd i jest łatwa do rozpoznania. Jak uprawiać nolinę w domu?
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Nolina tworzy gruby pękaty pień, na szczycie którego znajduje się pióropusz liści
Spis treści
- Nolina wygięta - jak wygląda?
- Czy nolina lubi słońce?
- Temperatura dla noliny
- Jakie podłoże dla noliny?
- Jaka doniczka do noliny?
- Jak dbać o nolinę?
- Sadzenie i przesadzanie noliny
Nolina wygięta - jak wygląda?
Nolina wygięta (Beaucarnea recurvata), znana też jako bokarnea wygięta, to roślina należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Pochodzi z Meksyku, ale jest uprawiana w wielu rejonach świata. To efektowny gatunek, który w krajach o cieplejszym klimacie pełni podobną rolę co u nas jukka karolińska. W Polsce nolinę spotyka się jedynie w mieszkaniach i ogrodach zimowych. Nie przetrwa mroźnych zim. Ma efektowny wygląd – tworzy gruby pękaty pień rozszerzający się u dołu (magazyn wody). Na jego szczycie znajduje się kępa „dracenowatych” liści, przypominających pióropusz. Zwykle dorasta do 70-120 cm wysokości. Może osiągać potężniejsze rozmiary, ale dopiero po wielu, nawet kilkudziesięciu latach. Wzrost jest wolny.
Czy nolina lubi słońce?
Nolina lubi miejsca słoneczne, dobrze oświetlone. Niskie rośliny z powodzeniem można trzymać na parapecie wystawy zachodniej, wschodniej lub południowej. W ostatnim przypadku w czasie upałów zaleca się ją osłaniać, np. używając kartki papieru. Większe egzemplarze powinno się ustawiać blisko okna. Przez lato nolinę można trzymać na balkonie, tarasie w ogrodzie. Powinno się wybierać stanowiska zaciszne (w domu wolne od przeciągu, w ogrodzie od silnych wiatrów).
Temperatura dla noliny
Nolina toleruje szeroki zakres „temperatur pokojowych”. Dotyczy to również zimy. Jednakże przejście w zimowy stan spoczynku (9-13 stopni Celsjusza) wpłynie pozytywnie na kondycję rośliny.
Jakie podłoże dla noliny?
Podłoże do uprawy noliny powinno być żyzne, przepuszczalne o odczynie kwaśnym do lekko zasadowego. Optymalne pH oscyluje w granicach 6,5. Do sadzenia można użyć podłoża do jukk i dracen lub uniwersalnej ziemi wymieszanej z piaskiem (np. w proporcji 3:1).
Jaka doniczka do noliny?
Donice dla noliny nie muszą być wysokie. Często noliny umieszcza się w niskich, ale szerokich pojemnikach przypominających misy. Na dnie trzeba usypać przynajmniej kilkucentymetrową warstwę drenażu.
Przeczytaj też:
Zaletą noliny jest także odporność na zanieczyszczenia powietrza, np. dym tytoniowy czy wyziewy z kuchenek gazowych.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Nolina tworzy gruby pękaty pień, na szczycie którego znajduje się pióropusz liści
Jak dbać o nolinę?
Nolina jest bardzo łatwa w uprawie i raczej nie sprawia żadnych problemów. W dodatku jest mało podatna na szkodniki. Rzadko zdarza się, że jest atakowana przez tarczniki, miseczniki i przędziorki.
Większe zagrożenie zachodzi w warunkach zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Natomiast główny powód występowania u niej chorób to przelewanie. Dlatego nolinę należy podlewać ostrożnie. Podłoże przed kolejnym zabiegiem powinno dobrze przeschnąć. Trzeba pamiętać, że roślina gromadzi zasoby w pniu. Warto co pewien czas pozwolić jej skorzystać z tego „mechanizmu”. Zimą podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum, wykonuje się je nawet raz na kilka tygodni.
Nawożenie noliny stosuje się rzadko. Zwykle wystarczy co 3-4 tygodnie od wiosny do lata. Ważne, aby dawki nawozów były małe. Aby ograniczyć ryzyko przenawożenia, można używać „delikatnych” nawozów dla kaktusów i sukulentów, bądź storczyków. Stosuje się nawozy o niskiej zawartości azotu. Roślina rzadko wymaga cięcia (trzeba kilkunastu lat, by rozrosła się), natomiast dobrze reaguje na zabieg. Szybko regeneruje się. Zimą warto zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza. Można używać nawilżaczy, umieszczać na grzejnikach mokre ręczniki lub nalać do podstawki wodę, ułożyć płaskie kamienie, a na nich umieścić donicę.
Przeczytaj też:
- Kwiaty domowe zielone liściaste - rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach
- Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych - to dlatego rośliny marnieją albo nie kwitną!
Sadzenie i przesadzanie noliny
Nolina ma dobrze rozbudowany, ale płytki system korzeniowy. W dodatku korzenie są delikatne. Dlatego trzeba uważać na nie podczas sadzenia. Nolinę zwykle przesadza się co 2-3 lata, rzadziej u starszych egzemplarzy. Kolejna donica powinna być nieznacznie szersza od poprzedniej. Głębokość sadzenia pozostaje taka sama.
Noliny można rozmnażać w warunkach domowych. Najłatwiejszy sposób to odrywanie odrostów korzeniowych lub łodygowych. Ponadto można przyciąć sadzonki wierzchołkowe. Umieszcza się je w ukorzeniaczu, a później w pojemniku z wilgotnym piachem.
Nolina wygięta to gatunek, który pasuje do pomieszczeń niezależnie od stylu urządzania. Zwraca na siebie uwagę oryginalnym wyglądem. Wprowadza powiew egzotyki. Starsze rośliny zajmują sporo miejsca i zaleca się aranżować je w przestronnych wnętrzach, np. w dużym salonie. Ponadto roślina jest na tyle wytrzymała, że można ją nawet uprawiać w kuchni. Przez lato udekoruje balkon, taras lub ogród. Wybacza grzechy zapominalstwa, ale nie lubi nadgorliwości.
Nie przegap: