Nasturcja pnąca - kiedy siać i dlaczego warto mieć ją w ogrodzie?

2024-07-23 10:01

Nasturcja pnąca, znana też jako nasturcja większa, to jedna z bardzo popularnych roślin jednorocznych. Nasturcja nie tylko jest rośliną ozdobną, ale także jest jadalna i chroni inne rośliny przed ślimakami i mszycami. Co jeszcze warto wiedzieć o nasturcji pnącej? Jak uprawiać nasturcję w ogrodzie i na balkonie?

Spis treści

  1. Jak wygląda nasturcja pnąca?
  2. Jakie wymagania ma nasturcja?
  3. Kiedy i jak siać nasturcję?
  4. Jak długo kiełkuje nasturcja?
  5. Jak dbać o nasturcję pnącą?
  6. Nasturcja pnąca w galerii zdjęć
  7. Kiedy zbierać i jak przechować nasiona nasturcji?
  8. Nasturcja - zastosowanie w ogrodzie i na balkonie
  9. Zastosowanie nasturcji w kuchni
  10. Nasturcja odstrasza ślimaki i wabi mszyce

Jak wygląda nasturcja pnąca?

Nasturcja pnąca, znana także jako nasturcja większa (łac. Tropaeolum majus) ma pokrój pnący i osiąga zazwyczaj 20-30 cm wysokości. Ma charakterystyczne tarczowate liście i grzbieciste kwiaty. Kwitnie od czerwca nawet do późnej jesieni. Najczęściej uprawiane są odmiany nasturcji o kwiatach pomarańczowych, ale na rynku można znaleźć także okazy kwitnące na żółto, czerwono-żółto a nawet brązowo.

Jakie wymagania ma nasturcja?

Nasturcję najlepiej uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych. Preferuje podłoża gliniasto-piaszczyste, średnio żyzne. W zbyt zasobnej glebie może wytwarzać mniej kwiatów na korzyść części zielonych. Gatunek rozmnaża się z nasion – zaleca się je wysiewać od drugiej połowy kwietnia. Prawidłowa odległość między roślinami wynosi 15-20 cm. Trzeba dobrze przemyśleć miejsce uprawy nasturcji, gdyż roślina nie powinna być później przesadzana.

Kiedy i jak siać nasturcję?

Nasiona nasturcji wysiewa się wprost do gruntu w ogrodzie albo w pomieszczeniach do doniczek (w celu uzyskania rozsady). Ten drugi sposób przyspiesza termin kwitnienia. Nasturcja wysiana wprost do gruntu w maju, zakwitnie dopiero w okolicach lipca. W marcu wysiewamy nasiona nasturcji w pomieszczeniu, do małych doniczek - mogą być plastikowe, torfowe, multiplaty, a nawet kubeczki po jogurtach (należy pamiętać o zrobieniu dziurek w dnie!).

Nasiona nasturcji wysiewa się do pojemnika po jednym lub po kilka (ale potem należy pozostawić tylko jedną, najsilniejszą siewkę, a resztę usunąć). W ogrodzie taka rozsadę sadzimy po 15. maja, gdy roślinom nie będą zagrażać już wiosenne przymrozki. Przesadzamy do gruntu z całą zawartością podłoża z doniczki, ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni (nasturcja nie lubi przesadzania). Pamiętać należy o tym żeby sadząc rośliny na miejsce docelowe wykopać większy dołek, do którego należy wsypać takie samo, żyzne podłoże, w jakim rosły w doniczkach. Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu przez kilka pierwszych tygodni, aby rośliny minimalnie odczuły zmianę środowiska. Taki rośliny powinny zakwitnąć w czerwcu.

Bezpośrednio do gruntu wysiewamy nasiona nasturcji w połowie maja. Odległość między roślinami powinna wynosić 15-20 cm - w takiej rozstawie przygotowujemy dołki, wypełniając je świeżym podłożem. Do każdego dołka wysiewamy po 2-3 nasiona. Pamiętamy o regularnym podlewaniu. Po wzejściu siewek wybieramy silniejszą.

Jak długo kiełkuje nasturcja?

Wysiane w kwietniu/maju nasiona nasturcji kiełkują średnio po 14-20 dniach w temperaturze około 18-20 st.C.

Jak dbać o nasturcję pnącą?

Podczas sezonu należy dbać o regularne podlewanie nasturcji, ponieważ roślina źle znosi suszę. Nasturcję można nawozić – od wiosny do końca lata – dawki nawozów powinny być jednak rozcieńczone. Ważna jest także profilaktyka ochrony przed szkodnikami (można wykorzystywać ekologiczne gnojówki z pokrzyw). Dużym zagrożeniem są w szczególności mszyce. Nasturcja większa jest także wrażliwa na przymrozki.

Nasturcja pnąca w galerii zdjęć

Kiedy zbierać i jak przechować nasiona nasturcji?

Dojrzałe nasiona nasturcji zbiera się w sierpniu i wrześniu. Następnie należy je dosuszyć w przewiewnym miejscu i wyłuskać nasiona. Oczyszczone nasiona przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej w papierowych torebkach.

Nasturcja - zastosowanie w ogrodzie i na balkonie

Nasturcję można wykorzystywać jako roślinę rabatową oraz roślinę pojemnikową (na balkony i tarasy - tutaj najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach). Dobrze wygląda w szczególności w ogrodach urządzanych w stylu wiejskim. Można ją prowadzić na kratownicach, przy pergolach.

Zastosowanie nasturcji w kuchni

Kwiaty nasturcji są jadalne – dodaje się je do potraw i ciast. Często służą jako ozdoba dań. Mają lekko pikantny smak. Można sporządzać z nich także ocet kwiatowy. Jadalne są też liście nasturcji, których używa się do sałatek i jako zielony dodatek do kanapek. Owoce nasturcji można wykorzystać w jako przekąskę, która przypomina kapary. 

Nasturcja odstrasza ślimaki i wabi mszyce

Nasturcja pnąca pełni w ogrodzie rolę rośliny odstraszającej ślimaki, ponieważ nie lubią one zapachu kwiatów nasturcji i gorzkiego smaku jej liści.

Czasem roślinę sadzi się w pobliżu warzywnika, aby służyła jako pułapka na mszyce.

#MuratorOgroduje: Jak w łatwy sposób wysiać nasiona warzyw, kwiatów oraz ziół?

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają