Jak przezimować chryzantemy doniczkowe? Jak przechować chryzantemy przez zimę?

2024-11-19 9:27

Zimowanie chryzantem doniczkowych, chociażby tych z cmentarza jest możliwe. Szkoda wyrzucać tak dekoracyjne kwiaty. Jak przezimować chryzantemy doniczkowe? Jak przechować chryzantemę na następny rok? Czy można to zrobić w gruncie? Jaki jest na to sposób? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Co zrobić z chryzantemami w doniczkach na zimę?
  2. Jakie chryzantemy można przezimować w ogrodzie?
  3. Jak przezimować chryzantemy doniczkowe, np. te z cmentarza?
  4. Jak dbać o chryzantemy posadzone w ogrodzie?

Listopad to miesiąc chryzantem, zwłaszcza tych doniczkowych. Królują na cmentarzach po Wszystkich Świętych, ale też dekorujemy nimi tarasy, ustawiamy przed wejściem do domu. Co zrobić z chryzantemami w doniczkach, które nadal kwitną i mają zielone liście oraz zdrowe pędy? Szkoda je wyrzucić, bo przecież ciągle są żywe. Pozostawienie ich na zewnątrz też nie jest dobrym pomysłem, bo gdy tylko nadejdą mrozy z pewnością przemarzną. Co zatem z nimi zrobić? Czy można je przezimować?

Co zrobić z chryzantemami w doniczkach na zimę?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zabranie kwiatów doniczkowych do domu i dalsza ich uprawa na balkonie lub w ogródku. Wprawdzie nie wszystkie będą się do tego nadawały, ale kilka z nich powinno poradzić sobie w ogrodzie doskonale i pozostać z nami przez kolejne lata, każdego roku zdobiąc rabaty. Należą do nich niektóre chryzantemy (złocienie) - ze względu na niezwykłą urodę, w wielu krajach uznawane za jedne z piękniejszych kwiatów jesieni i traktowane nawet jako symbol zdrowia, długowieczności i dobrobytu. Dlatego warto spojrzeć na nie łaskawszym okiem i potraktować bardziej życzliwie.

Jakie chryzantemy można przezimować w ogrodzie?

Do dalszej uprawy w ogródku będą nadawały się jedynie odmiany i gatunki chryzantem, które potrafią przetrwać niskie temperatury. Bo chociaż chryzantemy z natury są bylinami, większość tych sprzedawanych jesienią w donicach, nie przetrwa zimy w naszym klimacie.

W ogrodzie poradzą sobie przede wszystkim odmiany zaliczane do chryzantem drobnokwiatowych i średniokwiatowych, np. ‘Solar’, ‘White’, ‘Barbarossa’, ‘White Green’, ‘Pipi’, ‘Carot’, ‘Pink Lady’, ‘Walden’, ‘Purpurea’, ‘Saloon Pink’, ‘Stiven’  oraz kilka odmian chryzantem wielkokwiatowych, np. ‘Ecru’, ‘Madonna’, ‘Golden Peach’.

Chryzantemy mrozoodporne nie są szczególnie popularne wśród roślin oferowanych na straganach przed świętem zmarłych, gdyż ich uroda nie jest tak spektakularna, jak uroda ich delikatniejszych, ale znacznie bardziej okazałych kuzynek - odmian o wielkich, gęstych, pomponowych kwiatostanach. Poza tym zwykle trudno jest ustalić, z jaką odmianą mamy do czynienia.

Jak przezimować chryzantemy doniczkowe, np. te z cmentarza?

Należy pamiętać, że chociaż chryzantemy są dostatecznie mrozoodporne, aby przetrwać zimę w ogrodzie, muszą być posadzone w odpowiednim terminie. Nie sadźmy ich w listopadzie do gruntu, gdyż wtedy jest już na to trochę za późno. Rośliny mogą nie zdążyć zaaklimatyzować się w nowym miejscu przed zimą i podczas mrozów przemarzną. Lepiej przechowajmy je w chłodnym pomieszczeniu do wiosny i dopiero wtedy posadźmy w ogrodzie.

Jeśli chryzantema przyniesiona przez nas na cmentarz wygląda zdrowo i ma się całkiem dobrze, po święcie zmarłych możemy zabrać ją do domu i umieścić na okres zimy w widnym, ale chłodnym pomieszczeniu (ok. 5°C np. w piwnicy, na werandzie), ograniczając w tym czasie jej podlewanie do absolutnego minimum. Wiosną przesadźmy ją do nowej doniczki i wystawmy do ogrodu lub na balkon, albo posadźmy wprost do gruntu. Jeśli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, jesienią znów zakwitnie, stając się jedną z najpiękniejszych dekoracji ogrodu lub balkonu.

Przeczytaj też: Chryzantemy w ogrodzie - jak uprawiać te jesienne kwiaty, by pięknie kwitły co roku?

Jak dbać o chryzantemy posadzone w ogrodzie?

Aby cieszyć się urodą chryzantem w ogrodzie, posadźmy je w żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże na ciepłym, słonecznym i zacisznym stanowisku.

Latem, w czasie upałów i przedłużających się okresów suszy, systematycznie, ale umiarkowanie je podlewajmy, gdyż na przesuszenie natychmiast reagują więdnięciem, a na zalanie gniciem korzeni (chryzantema wytwarza płytki system korzeniowy). W okresie wegetacji dokarmiajmy je też wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących lub nawozami naturalnymi (np. kompostem, biohumusem).

Przed zimą (po kwitnieniu) chryzantemy uprawiane w gruncie przytnijmy na wys. około 15 cm i zabezpieczmy przed chłodem grubą warstwą ściółki lub gałązkami stroiszu, natomiast chryzantemy uprawiane w doniczkach, ponownie przenieśmy do chłodnego pomieszczenia na zimowisko.

Pamiętajmy jednak, że chryzantemy to zwykle byliny krótkowieczne, które już po kilku latach uprawy zaczynają tracić walory ozdobne. Dlatego też jeśli zauważymy, że nasza roślina traci urodę, musimy ją odmłodzić, dzieląc rozrośnięte egzemplarze lub pobierając z nich sadzonki pędowe.

Przeczytaj też: Odmładzamy byliny - jak często odmładzać byliny? Jak i kiedy to robić?

Wiązanka z chryzantemami na grób na Dzień Wszystkich Świętych
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają