Wiosenny wysiew pnączy jednorocznych. Kiedy siać jednoroczne pnącza

2014-03-12 13:25

Pnącza jednoroczne charakteryzuje szybki wzrost i obfite kwitnienie. Podpowiadamy kiedy wysiewać pnącza jednoroczne do gruntu. Wiosna w ogrodzie: wysiew pnączy jednorocznych.

Pnącza jednoroczne znakomicie nadają się na sezonowe osłony, bo szybko rosną, mają gęste ulistnienie, a do tego obficie kwitną. Sadząc pnącza jednoroczne w ogrodzie, na balkonie czy tarasie musimy zadbać o przygotowanie odpowiednich podpór, po których rośliny będą się pięły.

Kiedy wysiewać pnącza jednoroczne do gruntu

  • Najwcześniej – na przełomie marca i kwietnia wysiewa się do gruntu nasiona groszku pachnącego (łac. Lathyrus odoratus) i powoju trójbarwnego (Convolvulus tricolor).
  • Nieco później – w kwietniu – siejemy nasiona chmielu japońskiego (Humulus japonicus), wilca purpurowego (Ipomea purpurea) i wilca trójbarwnego (Ipomea tricolor).
  • W maju siać należy nasiona gatunków wrażliwych na przymrozki, takich jak: fasola wilekokwiatowa (Phaseolus coccineus), nasturcja większa (Tropaeolum majus), dynia zwyczajna (Cucurbita pepo).
  • Nasturcje wysiewamy dopiero po 15. maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.Dla niektórych gatunków pnączy jednorocznych lepiej sadzić rozsadę wcześniej przygotowana w domu bądź gotową – zakupioną przed sadzeniem w sklepie ogrodniczym. Do takich pnączy jednorocznych należą na przykład: kobea pnąca (Cobaea scandens), tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata), wilec klapowany (Ipomea lobata).

Jak wysiewać pnącza jednoroczne

Nasiona pnączy jednorocznych wysiewamy punktowo albo gniazdowo co kilka lub kilkanaście cm w zależności od gatunku rośliny.

Jak przygotować rozsadę roślin
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE