Przelany kaktus – jak wygląda? Co zrobić, gdy przelejemy kaktusa?
Kaktusy mają zdolności do magazynowania wody w pędach lub liściach i nie lubią nadmiernego nawadniania. Oznacza to, że trzeba bardzo ostrożnie je podlewać, ponieważ nadmiar wilgoci w glebie może im mocno zaszkodzić. Jak wygląda przelany kaktus? Czy można uratować przelane kaktusy? Jak to zrobić?
Spis treści
- Dlaczego przelanie kaktusów jest dla nich groźne?
- Jak kaktus reaguje na przelanie?
- Co robić z przelanym kaktusem?
- Co lubią kaktusy i jak należy o nie dbać?
Dlaczego przelanie kaktusów jest dla nich groźne?
Zbyt częste podlewanie kaktusów w uprawie doniczkowej, to jeden z podstawowych błędów pielęgnacyjnych, który może prowadzić nawet do zamierania tych roślin. Długotrwałe przelewanie tych roślin lub brak odpływu w donicach powoduje, iż gleba staje się stale wilgotna lub nawet podmokła, a są to warunki, których kaktusy nie tylko nie lubią, ale nie tolerują!
W takim przypadku zaczynają się kłopoty, czyli kaktusy mogą żółknąć, brązowieć, stać się miękkie u podstawy, gdzie pojawiają się ciemne plamy, co jest wynikiem uszkodzenia (gnicia) korzeni. Jeśli nie zareagujemy w porę, może prowadzić to do gnicia i zamierania całych roślin.
Jak kaktus reaguje na przelanie?
Nadmierne podlewanie kaktusów najczęściej objawia się powstawaniem na łodydze (czy pędach) miękkich, ciemniejących, brązowych plam, szczególnie u podstawy roślin. Uszkodzeniu, gniciu i zamieraniu ulegają też korzenie, co można zauważyć dopiero po wyjęciu roślin z doniczki. Początkowo nadmiar wilgoci w glebie może powodować powstawanie nalotu pleśni na ziemi w donicy, zahamowanie wzrostu, utratę naturalnej barwy, żółknięcie, a później brązowienie kaktusów. Może dochodzić też do deformacji kształtu roślin, przechylania się, pękania czy łamania się. Wszystko to mocno osłabia odporność kaktusów i są one bardziej podatne na infekcje grzybowe i ataki szkodników.
Najczęstsze choroby kaktusów. Na co chorują kaktusy i jak je leczyć?
Autor: Konrad Kalbarczyk
Wiele kaktusów można uprawiać w domach
Co robić z przelanym kaktusem?
Po zauważeniu pierwszych objawów, świadczących o przelaniu kaktusa, należy jak najszybciej zaprzestać podlewania na dłuższy czas i być może to pomoże roślinie się zregenerować.
- W bardziej zaawansowanych przypadkach przelania, trzeba usunąć nadmiar wody, osuszyć podłoże i delikatnie wyjąć kaktusa z doniczki, aby sprawdzić stan korzeni. Zwykle zdrowy system korzeniowy składa się z jasnych, jędrnych korzeni, a po przelaniu stają się one ciemne, miękkie z oznakami gnicia.
- Jeśli jeszcze jest taka możliwość, po oczyszczeniu z gleby można ostrym narzędziem odciąć zgniłe fragmenty korzeni, aż do zdrowej tkanki.
- Gnijące, miękkie plamy (miejsca) miejsca na pędzie czy szyjce korzeniowej również można (miarę możliwości) odciąć ostrym nożem i pozostawić zdrową tkankę do wyschnięcia.
- Oczyszczoną roślinę warto ułożyć na kilka dni w przewiewnym miejscu, a następnie posadzić w nowym, odpowiednim, dedykowanym do uprawy sukulentów podłożu i pojemniku z drenażem.
- Po przesadzeniu, oczyszczony kaktus potrzebuje czasu na regenerację, dlatego ponowne podlewanie można rozpocząć co najmniej po upływie około 1-2 tygodni, a później podlewać bardzo ostrożnie, gdy podłoże jest całkowicie suche.
Przeczytaj: Jak podlewać kaktusy doniczkowe? Działaj zgodnie z tymi wskazówkami, a kaktusy będą zdrowo rosły
Co lubią kaktusy i jak należy o nie dbać?
Trzeba pamiętać, że kaktusy pochodzą z ciepłego, suchego klimatu, więc najlepiej rozwijają na jasnym, słonecznym stanowisku i w przepuszczalnej, przewiewnej i żyznej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Największe zapotrzebowanie na wodę mają w czasie wzrostu, czyli wiosną, nieco mniejsze latem, a jesienią i zimą niemal ograniczamy nawadnianie zupełnie (październik-kwiecień). Podlewać należy zawsze z wyczuciem i ostrożnie, dostosowując ilość wody do wielkości doniczki i zwracając uwagę na stan uwilgotnienia gleby. Podłoże w donicy z kaktusem nie powinno być stale wilgotne/mokre, a nawet jeśli okresowo lekko je przesuszymy na pewno im to nie zaszkodzi (szczególnie zimą).
Aby zapewnić im przepuszczalną, odpowiednią glebę, najprościej jest wybrać do uprawy kaktusów specjalne podłoże do kaktusów, które można znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym. Można także samodzielnie przygotować takie podłoże, używając uniwersalnej ziemi ogrodniczej zmieszanej z gruboziarnistym piaskiem, żwirem lub keramzytem.
Nie należy wybierać zbyt dużych donic dla kaktusów, co też może być powodem nadmiaru wilgoci w glebie. Wielskość pojemnika należy dobierać do rozmiarów rośliny i przesadzać w momencie, gdy już wyraźnie się w nim nie mieszczą (zwykle co kilka lat). Donice muszą mieć otwory w dnie i/albo warstwę drenażu na dnie (żwir, keramzyt). Najkorzystniejszym okresem do przesadzania kaktusów jest wczesna wiosna, zanim rozpocznie się kolejny okres wegetacyjny.
Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe, które przynoszą szczęście i bogactwo!