Jak rozmnażać grubosza? Poznaj łatwe sposoby rozmnażania grubosza z łodygi i z liści
Grubosz, nazywany potocznie drzewkiem szczęścia, jest popularnym domowym sukulentem o wielu zaletach. Uwagę zwracają jego dekoracyjne, mięsiste liście, a jednocześnie bardzo prosta uprawa i minimalne wymagania. Jakby tego było mało, z jednej rośliny w łatwy sposób można uzyskać kolejne sadzonki. Jak łatwo rozmnożyć drzewko szczęścia w domu? Podpowiadamy!
Spis treści
- Łatwe rozmnażanie grubosza przez sadzonki pędowe
- Rozmnażanie grubosza z liści
- Jak pielęgnować ukorzenione sadzonki grubosza?
- Okres spoczynku dla grubosza
Grubosz owalny, znany powszechnie jako drzewko szczęścia, wyróżnia się bardzo łatwym ukorzenianiem i przyjmowaniem się, co zachęca do jego rozmnażania, które będzie proste dla każdego, nawet początkującego ogrodnika. Dzięki prostym metodom rozmnażania i dość szybkiemu ukorzenianiu, łatwo możemy samodzielnie uzyskać z jednego nawet kilka egzemplarzy grubosza i wzbogacić swoją roślinną kolekcję.
Łatwe rozmnażanie grubosza przez sadzonki pędowe
Starsze okazy grubosza czasami aż „proszą się” o rozmnożenie, ponieważ na ich pędach wyrastają drobne korzonki przybyszowe. Wystarczy ostrym nożem odciąć fragment pędu z korzeniami i po prostu posadzić w nowej doniczce z podłożem i w ten sposób uzyskać kolejną roślinę. Wcześniej warto na kilka (kilkanaście) dni umieścić odcięty pęd w szklance z wodą, by korzenie bardziej się rozwinęły.
Podobnie możemy postąpić, jeśli odłamie się fragment pędu lub roślina jest już zbyt duża. Można wówczas odciąć nawet kilka fragmentów pędów, które będą nowymi sadzonkami.
Odcinek pędu grubosza wybrany na sadzonkę powinien mieć co najmniej kilka liści i nie musi być zbyt długi – wystarczy 5-10 cm. Odcięte sadzonki można najpierw odłożyć na kilka dni, by rana po cięciu nieco zaschła. Następnie sadzimy sadzonkę w donicy z przygotowanym świeżym podłożem (np. do sukulentów lub roślin doniczkowych) po wcześniejszym zanurzeniu jej końcówki w ukorzeniaczu (co może nieco przyspieszyć wytwarzanie korzeni). Zazwyczaj sadzonce wystarczy kontakt z lekko wilgotną glebą, by wykształcić korzenie, dlatego z regularnym podlewaniem lepiej wstrzymać się, aż uzyskamy ukorzenioną nową roślinę (po około dwóch tygodniach). Warto pamiętać, żeby nowo posadzoną sadzonkę ustawić w jasnym miejscu, ponieważ liście grubosza potrzebują światła, aby właściwie przebiegał proces fotosyntezy.
Poznaj inne sposoby rozmnażania roślin doniczkowych.
Rozmnażanie grubosza z liści
Innym sposobem na uzyskanie, nowej, młodej sadzonki grubosza jest pozyskanie sadzonki z liścia.
- Wystarczy wybrać i oderwać (lub odciąć) jeden lub kilka ładnych, dorodnych liści i odłożyć je na kilka dni, np. na serwetce lub ręczniku, by lekko zabliźniła się rana.
- Kolejnym krokiem jest ułożenie liścia (liści) na powierzchni zwilżonego podłoża do sukulentów (lub tylko płytkie ich umieszczenie w podłożu) w donicy ustawionej w jasnym miejscu. Wystarczy, by miały one kontakt z glebą, co będzie prowokowało wykształcenie się u podstawy liścia młodego pędu z korzeniami.
- Po ich wyrośnięciu, co zajmie kilka tygodni, można je oddzielić i posadzić w donicy jako nowe rośliny.
Rozmnażając grubosza w ten sposób, należy dbać o to, by powierzchnia gleby była stale lekko wilgotna.
Autor: GettyImages
Grubosz jajowaty
Jak pielęgnować ukorzenione sadzonki grubosza?
Gdy sadzonka grubosza już się ukorzeni i zostanie posadzona w nowej doniczce, uzyskujemy nowe rośliny, które najlepiej ustawić na słonecznym, jasnym parapecie.
Podobne jak rozmnażanie, także uprawa i pielęgnacja drzewka szczęścia jest bardzo prosta. Przede wszystkim należy pamiętać, że grubosz potrzebuje jasnego, słonecznego stanowiska, ale nie należy go ustawiać latem w bezpośrednim słońcu. Optymalna temperatura dla rozwoju grubosza, to około 20°C.
Kluczowe dla udanej uprawy grubosza jest właściwe, przepuszczalne podłoże i odpowiednie, rozsądne nawadnianie. Trzeba pamiętać, że jak każdy sukulent, także grubosz potrafi magazynować wodę w swoich mięsistych liściach oraz pędach i nie lubi namiaru wilgoci w podłożu, co może prowadzić do chorób, osłabienia, łamania się pędów i zamierania (gnicia) roślin. Warto więc posadzić rośliny w specjalnym podłożu do sukulentów lub uniwersalnym substracie zmieszanym np. z piaskiem. Niekorzystny zastój wody w donicach może być wynikiem nie tylko zbitego podłoża, ale też zbyt częstego podlewania oraz braku otworów odpływowych w donicy (lub przynajmniej warstwy drenażowej na jej dnie). Warstwę drenażową na dnie donic można utworzyć z keramzytu lub drobnego żwiru. Trzeba bezwzględnie pamiętać, aby nie podlewać drzewka szczęścia zbyt często. Najlepiej stosować metodę, aby podczas intensywnego wzrostu roślin (wiosna-lato) podlewać obficie, ale w odstępie co najmniej tygodnia lub dwóch – dopiero, gdy wyraźnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Sukulenty w doniczce – rośliny wyjątkowe. Co warto o nich wiedzieć i jak o nie dbać?
Okres spoczynku dla grubosza
Grubosz potrzebuje okresu spoczynku w okresie jesienno-zimowym i wówczas należy ograniczyć podlewanie do minimum. Z tego względu najlepiej rozmnażać rośliny wiosną lub w trakcie sezonu wegetacyjnego. Oczywiście w sytuacjach awaryjnych (np. złamanie pędu) można ukorzeniać sadzonki także w ciągu całego roku.