Malinojeżyna - uprawa, cięcie, pielęgnacja i rozmnażanie

2019-09-20 13:14 Maciej Aleksandrowicz

Malinojeżyna to powstały w wyniku hodowli krzew łączący właściwości maliny i jeżyny. Dowiedz się więcej o uprawie, cięciu i pielęgnacji malinojeżyny, a także o sposobach jej rozmnażania. Jakie właściwości i wymagania ma malinojeżyna?

Nieustannie trwają prace nad tworzeniem krzyżówek roślin, łączeniem pożądanych cech gatunków, aby powstałe w ten sposób nowe rośliny oferowały nam coś wyjątkowego – nowe smaki, nowe walory użytkowe lub łatwiejszą uprawę. Okazało się, że świetne efekty może dać połączenie lubianych i cenionych za wartości zdrowotne i smakowe krzewów owocowych – maliny i jeżyny.
W jednym organizmie roślinnym połączono najlepsze cechy zarówno maliny – duże smaczne owoce w kolorze czerwonym lub bordo oraz jeżyny - cenne owoce i rozłożyste, sprężyste pędy. W efekcie powstał krzew, który rodzi duże (nawet do 5 cm długości!), ciemnoczerwone, soczyste i aromatyczne owoce o lekko podłużnym kształcie.

Malinojeżyna to krzew dorastający nawet do kilku metrów wysokości, o długich, wiotkich i rozgałęzionych pędach, najczęściej pokrytych kolcami (choć nie u wszystkich odmian). W odróżnieniu od malin, nie wytwarza rozłogów. Warto także wiedzieć, że krzew ten jest bardzo plenny, owocuje na pędach dwuletnich, a owocowanie trwa zwykle od lipca do połowy sierpnia.

Owoce malinojeżyny mają nieco delikatniejszy smak niż owoce maliny czy jeżyny, ale tak samo jak one mogą być spożywane w stanie surowym. Świetnie nadają się również na różnego rodzaju przetwory: soki, konfitury, dżemy, galaretki, a także nalewki i wina.

Popularne i warte uwagi odmiany hodowlane malinojeżyny to np.:

  • malinojeżyna Tayberry - najpopularniejsza odmiana, bardzo plenna, ciemnoczerwone, soczyste owoce,
  • malinojeżyna  Buckingham Tayberry - bezkolcowa Tayberry,
  • malinojeżyna  Loganberry,
  • malinojeżyna  Boysen.
malinojeżyna
Autor: GettyImages Malinojeżyna owocuje na pędach dwuletnich

Jakie miejsce i glebę wybrać dla malinojeżyny?

Niestety, w odróżnieniu od roślin matecznych, malinojeżyna wymaga nieco lepszych warunków glebowych i starannego doboru stanowiska.

  • Podłoże dla malinojeżyny. Krzewy najlepiej będą rosły i owocowały, jeśli posadzimy je w żyznym i wilgotnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie (pH około 6). Trzeba jednak uważać, aby gleba nie była zbyt ciężka, gliniasta i mokra, ponieważ korzenie malinojeżyny w takich warunkach duszą się i w konsekwencji gniją, powodując zamieranie roślin lub mizerną kondycję. Niekorzystne dla nich jest także podłoże suche, piaszczyste, z niedostatkiem wody – krzewy są bardzo wrażliwe na przesuszenie gleby.
  • Stanowisko dla malinojeżyny. Miejsce do uprawy malinojeżyn powinno być ciepłe i słoneczne, osłonięte od wiatrów. Są to krzewy o umiarkowanej odporności na mróz, dlatego też należy unikać sadzenia ich w zagłębieniach terenu, gdzie gromadzi się zimne powietrze i łatwiej tam o przemarzanie roślin. Z tego względu również, warto krzewy malinojeżyny zabezpieczać przez dużymi zimowymi mrozami.

Zastoisko mrozowe – co to jest zastoisko mrozowe i jak powstaje? >>>

Kiedy i jak sadzić malinojeżynę?

Obecnie malinojeżyna uprawiana jest raczej wyłącznie dla celów amatorskich, dlatego świetnie sprawdzi się w ogrodach przydomowych lub na działkach. Można ją sadzić pojedynczo, w grupach lub nawet w formie owocowego żywopłotu i wtedy warto pamiętać o dobrej rozstawie krzewów – optymalne odstępy między nimi to 1-1,5 m.
Najczęściej sadzi się krzewy malinojeżyny wiosną lub jesienią, zakupione z tzw. gołym korzeniem, natomiast sadzonki ukorzenione, uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon ogrodniczy. Po posadzeniu i udeptaniu ziemi wokół krzewów, obficie je podlewamy i dodatkowo obsypujemy ściółką z kory lub trocin. Ponadto, jeśli sadzimy jesienią, warto usypać wokół krzewów kopczyk ziemi (podobnie jak w przypadku róż), aby zabezpieczyć je przed przemarzaniem.

Jak, kiedy i gdzie sadzić drzewa i krzewy owocowe >>>

Cięcie i pielęgnacja malinojeżyny

Podobnie jak maliny, także malinojeżynę trzeba przycinać i najlepiej zrobić to późnym latem, w sierpniu lub w pierwszej połowie września - po owocowaniu. Zwykle dwuletnie pędy skraca się na wysokość ok. 25 cm od powierzchni gruntu, a starsze lub uszkodzone usuwa się całkowicie. W związku z tym, że krzewy wytwarzają długie, wiotkie pędy, często rozpina się je na palikach, konstrukcjach podtrzymujących pędy lub drutach rozciągniętych pomiędzy krzewami. Ułatwia to zarówno uprawę, zbiór owoców oraz cięcie i inne zabiegi pielęgnacyjne.

Przeczytaj też: Jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe

malinojeżyna
Autor: GettyImages Owoce malinojeżyny są nieco delikatniejsze w smaku niż owoce maliny czy jeżyny

Jak zabezpieczyć malinojeżynę na zimę?

Krzewy malinojeżyn nie są całkowicie odporne na niskie temperatury i lepiej osłaniać je przed mrozem, przed nadejściem zimy. W tym celu najczęściej późną jesienią przygina się pędy do podłoża i okrywa agrowłókniną lub słomą. Krzewy uprawiane w formie kolumnowej okrywa się, jak inne krzewy ogrodowe, np. opatulając je agrowłókninami lub słomianymi matami lub chochołami.

Przeczytaj też: Jeżyna bezkolcowa: jak zabezpieczyć jeżynę bezkolcową przed zimą >>>

Rozmnażanie malinojeżyny

Krzewy nie wytwarzają odrostów korzeniowych, z których często pozyskuje się sadzonki w przypadku innych roślin. Z tego względu, malinojeżynę najczęściej rozmnaża się z tzw. odkładów poziomych – pędy przygina się do ziemi i obsypuje ziemią. Ukorzenione w ten sposób fragmenty pędu można odcinać i sadzić uzyskując w ten sposób nową roślinę.

Można także rozmnażać krzewy przez pozyskiwanie tzw. sadzonek pędowych. Najczęściej robi się to w lecie (zwykle w lipcu), odcinając 20-30-centymetrowe zdrewniałe fragmenty jednorocznych pędów, które po ukorzenieniu w wilgotnym, piaszczystym lub piaszczysto torfowym podłożu także stworzą nowe rośliny.

O autorze
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE