Sadzenie drzew i krzewów owocowych - jak i kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe

2022-04-08 7:28
Sadzenie drzew owocowych
Autor: GettyImages Miejsce, na którym chcemy posadzić drzewa owocowe i krzewy owocowe powinno być dobrze oświetlone, bo od tego zależy jakość owoców

Drzewa i krzewy owocowe sadzimy w ogrodzie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Kiedy  sadzić drzewa owocowe i krzewy owocowe i jak prawidłowo to robić? Sadzenie drzew i krzewów owocowych: poradnik.

Chcesz mieć w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe? Zanim kupisz drzewka owocowe, przeczytaj nasz poradnik kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych - wybór miejsca

  • Sadzenie drzew i krzewów owocowych - stanowisko

Miejsce, na którym chcemy posadzić drzewa owocowe i krzewy owocowe powinno być dobrze oświetlone, bo od tego zależy jakość owoców; uprawiane na słońcu są lepiej wybarwione i smaczniejsze.

Drzew i krzewów nie należy sadzić w zagłębieniach terenu, bo powstają w nich tak zwane zastoiska mrozowe (zimne powietrze spływa do położonego najniżej punktu terenu). Wiosną w takich miejscach przymrozki mogą uszkadzać kwiaty. Szczególną rozwagę trzeba zachować przy wyborze stanowiska dla brzoskwiń i nektaryn, moreli i winorośli. Są to gatunki ciepłolubne, które najlepiej rosną i owocują w zacisznych miejscach, na przykład osłoniętych ścianą żywopłotu, lub przy południowej ścianie budynku.

  • Sadzenie drzew i krzewów owocowych - podłoże

Ziemia dla drzew i krzewów owocowych powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy i dostatecznie wilgotna, ale nie podmokła. Do uprawy drzew owocowych nie nadają się gleby ciężkie i zbite, z wysokim poziomem wód gruntowych (powyżej 1,5 m). W takich glebach lepiej sadzić krzewy owocowe. Na takim podłożu szczególnie źle czują się orzech włoski, czereśnia i grusza. Drzewa rosnące w zbyt mokrej glebie są bardziej wrażliwe na mróz.

Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe

Drzewa owocowe bywają sprzedawane z odkrytymi korzeniami lub w pojemnikach, a krzewy zwykle w pojemnikach.

  • Rośliny z odkrytymi korzeniami sadzi się w okresie spoczynku – wczesną wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (listopad).
  • Wiosną lepiej sadzić drzewa wrażliwe na mróz (brzoskwinie, morele).
  • Rośliny uprawiane w donicach można sadzić przez cały sezon, choć też lepiej to robić wiosną. Jedynie truskawki sadzi się w sierpniu.

Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

Drzewa i krzewy owocowe umieszcza się w dołkach wypełnionych żyznym podłożem (ziemię ogrodową dobrze jest wymieszać pół na pół z kompostem). Jeżeli gleba w ogrodzie jest dobra, wystarczą dołki głębokości 50-60 cm i szerokości 60 cm, jeśli jest jałowa, lepiej zrobić szersze – średnicy 1 m.

Przed sadzeniem drzew i krzewów owocowych trzeba przyciąć zbyt długie i uszkodzone korzenie (dotyczy to tylko tych sprzedawanych z odkrytym systemem korzeniowym). Po ich przysypaniu żyznym podłożem ziemię należy udeptać, tak by wokół rośliny powstało niewielkie zagłębienie i solidnie podlać.

Drzewa wysokopienne sadzi się co 6-8 m, średnie co 3-4 m, a karłowe co 2-3 m. Krzewy powinny rosnąć 1-2 m jeden od drugiego, truskawki i żurawiny co 30 cm, a poziomki co 20 cm.

Przeczytaj też:

Sadzenie truskawek. Kiedy i jak sadzić truskawki w ogrodzie >>>

Najważniejsze błędy popełniane przy sadzeniu drzew – tego nie wolno robić sadząc drzewo! >>>

Sadzenie krzewów i drzew z odkrytymi korzeniami
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE