Jak, kiedy i gdzie sadzić drzewa i krzewy owocowe

2013-06-14 18:32 Elżbieta Borkowska- Gorączko

Jak sadzić drzewka owocowe, kiedy sadzić krzewy i drzewa owocowe: poradnik. Drzewa owocowe i krzewy sadzimy w ogrodzie w miejscu dobrze oświetlonym. Radzimy gdzie posadzić drzewa i krzewy owocowe. Kiedy  sadzić drzewa owocowe i krzewy owocowe. Jak prawidłowo sadzić drzewa i krzewy owocowe.

Chcesz mieć w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe? Zanim kupisz drzewka owocowe, przeczytaj nasz poradnik jak sadzić drzewka owocowe i krzewy.

Drzewa i krzewy owocowe: gdzie posadzić w ogrodzie

Gdzie sadzić drzewa owocowe: stanowisko. Miejsce, na którym chcemy posadzić drzewa owocowe i krzewy owocowe powinno być dobrze oświetlone, bo od tego zależy jakość owoców; uprawiane na słońcu są lepiej wybarwione i smaczniejsze. Drzew i krzewów nie należy sadzić w zagłębieniach terenu, bo powstają w nich tak zwane zastoiska mrozowe (zimne powietrze spływa do położonego najniżej punktu terenu). Wiosną w takich miejscach przymrozki mogą uszkadzać kwiaty. Szczególną rozwagę trzeba zachować przy wyborze stanowiska dla brzoskwiń, nektaryn, moreli i winorośli. Są to gatunki ciepłolubne, które najlepiej rosną i owocują w zacisznych miejscach, na przykład osłoniętych ścianą żywopłotu, lub przypołudniowej ścianie budynku. Ziemia powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy i dostatecznie wilgotna, ale nie podmokła.
Do uprawy drzew owocowych nie nadają się gleby ciężkie i zbite, z wysokim poziomem wód gruntowych (powyżej 1,5 m). W takich glebach lepiej sadzić krzewy owocowe. Na takim podłożu szczególnie źle czują się orzech włoski, czereśnia i grusza. Drzewa rosnące w zbyt mokrej glebie są bardziej wrażliwe na mróz.

Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe

Kiedy sadzić drzewka owocowe: drzewa owocowe bywają sprzedawane z odkrytymi korzeniami lub w pojemnikach, a krzewy zwykle w pojemnikach. Rośliny z odkrytymi korzeniami sadzi się w okresie spoczynku – wczesną wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (listopad). Wiosną lepiej sadzić drzewa wrażliwe na mróz (brzoskwinie, morele). Rośliny uprawiane w donicach można sadzić przez cały sezon, choć też lepiej to robić wiosną. Jedynie truskawki sadzi się w sierpniu.

Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

Drzewa i krzewy owocowe umieszcza się w dołkach wypełnionych żyznym podłożem (ziemię ogrodową dobrze jest wymieszać pół na pół z kompostem). Jeżeli gleba w ogrodzie jest dobra, wystarczą dołki głębokości 50-60 cm i szerokości 60 cm, jeśli jest jałowa, lepiej zrobić szersze – średnicy 1 m. Przed posadzeniem roślin trzeba przyciąć zbyt długie i uszkodzone korzenie (dotyczy to tylko tych sprzedawanych z odkrytym systemem korzeniowym). Po ich przysypaniu żyznym podłożem ziemię należy udeptać, tak by wokół rośliny powstało niewielkie zagłębienie i  solidnie podlać. Drzewa wysokopienne sadzi się co 6--8 m, średnie co 3-4 m, a karłowe co 2-3 m. Krzewy powinny rosnąć 1-2 m jeden od drugiego, truskawki i żurawiny co 30 cm, a poziomki co 20 cm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
anna100
|

Ja najbardziej lubię jabłonie i takie też drzewka owocowe zamówiłem do
swojego ogrodu. Wiem, że nie są zbyt wymagające zarówno jeśli chodzi o
ziemię jak i pielęgnację więc mam nadzieję, że za kilka lat zbiorę
pierwsze swoje plony ;)