Jak zabezpieczyć jeżynę bezkolcową przed zimą

2013-10-22 14:19
Jeżyna bezkolcowa
Autor: GettyImages Jeżynę bezkolcową należy jesienią zabezpieczyć przed mrozem

Jeżyna bezkolcowa to krzew owocowy chętnie sadzony w przydomowych ogrodach. Dla zabezpieczenia przed mrozem pędy jeżyny bezkolcowej powinny być okrywane na zimę. Jak zabezpieczyć jeżynę bezkolcową przed zimą.

Jeżyna bezkolcowa (łac. Rubus fruticosus) jest krzyżówką dzikich odmian jeżyn. Jak sama nazwa wskazuje jej pędy nie posiadają kolców, co czyni jej uprawę w ogrodzie łatwiejszą.Jeżyna bezkolcowa jest chętnie sadzona w ogrodach ze względu na smaczne i zdrowe owoce, które regulują przemianę materii, działają bakteriobójczo, antybiotycznie, wykrztuśnie, moczopędnie i oczyszczająco.

Jeżyna - właściwości i zastosowanie surowców z jeżyny, przetwory z owoców jeżyny

Jeżynę bezkolcową uprawia się w miejscach osłoniętych i ciepłych w glebie o odczynie obojętnym bądź słabo kwaśnym. Pędy jeżyny rozciąga się na specjalnie przygotowanych konstrukcjach – podporach.

Zabezpieczenie jeżyny bezkolcowej przed zimą

Jeżyna bezkolcowa wymaga zabezpieczenia przed mrozem. Późną jesienią (najlepiej w listopadzie) należy pędy jeżyny odwiązać od podpór, przy których krzew rósł. Pędy należy częściowo skrócić, a następnie delikatnie przygiąć (aby nie złamać) i ułożyć je na powierzchni ziemi albo we wcześniej przygotowanym płytkim rowku (o głębokości około 15 cm) i przysypać warstwą ziemi. Zamiast przysypania ziemia można pędy jeżyny okryć słomianą matą, ewentualnie agrowłókniną.

Wiosną zabezpieczenia zdejmujemy, a pędy rozciągamy na podporze.

Zakładanie przydomowego sadu jesienią: przygotowanie gleby, sadzenie drzew i krzewów >>>

Leśne smaki - co wiesz o jeżynach?

Pytanie 1 z 9
Jaki inny owoc jeżyny przypominają kształtem?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE