Jak prawidłowo przycinać jeżynę bezkolcową? Praktyczne porady na jesień!

2024-09-12 13:22

Uprawa jeżyny bezkolcowej nie jest trudna, ale jeśli nie będziemy jej odpowiednio pielęgnować, zacznie chorować, słabo owocować, przemarzać lub nadmiernie się rozrastać. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie jeżyny bezkolcowej. Podpowiadamy kiedy i jak przycinać jeżynę bezkolcową.

Spis treści

  1. Jak wygląda jeżyna bezkolcowa?
  2. Na jakich pędach owocuje jeżyna?
  3. Jak pielęgnować krzewy jeżyny?
  4. Cięcie jeżyn jednorocznych
  5. Jak ciąć odmiany jeżyny owocujące na pędach tegorocznych?
  6. Jak ciąć odmiany jeżyny owocujące na pędach dwuletnich?

Jeżyna jest bardzo szybko rosnącym krzewem lub wieloletnią rośliną zielną, która w naturze zasiedla najczęściej świetliste lasy i widne polany. W uprawie czystego gatunku się jednak nie spotyka, gdyż znacznie większe walory użytkowe mają wyprowadzone od niego mieszańce, takie jak np. jeżyna bezkolcowa, która ma wiele odmian o wartościowych, dużych, smacznych owocach.

Jak wygląda jeżyna bezkolcowa?

Jeżyna bezkolcowa rośnie bardzo szybko, tworząc w sezonie bardzo długie, nawet 2-3 metrowe (czasem nawet dłuższe), pozbawione kolców pędy, łukowato przewieszające się na zewnątrz. Ma też tendencję do tworzenia licznych odrostów korzeniowych, a także ukorzeniania się pędów, które pokładają się na ziemi lub jej dotykają, np. wierzchołkiem.

Na jakich pędach owocuje jeżyna?

Jeżyna bezkolcowa zwykle owocuje na pędach dwuletnich, ale można tez spotkać odmiany owocujące na pędach tegorocznych (np. 'Reuben', 'PRIME-ARK 45'), dlatego przy zakupie sadzonek trzeba dowiedzieć się, z jaką odmianą mamy do czynienia, bo będzie miało to wpływ na dalszą uprawę roślin, w tym cięcie jeżyny.

Jak pielęgnować krzewy jeżyny?

Jeżyny lubią ciepło, dlatego najlepiej czują się na osłoniętych od wiatru, słonecznych stanowiskach oraz żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych. ciepłych glebach. W takich miejscach doskonale owocują, ale też mocno się rozrastają i zagęszczają, dlatego wymagają systematycznego cięcia. Pozostawione bez przycinania, w krótkim czasie stworzą gęste zarośla i zaczynają wydawać, nieliczne, małe, niezbyt smaczne owoce. Mogą też częściej chorować i szybciej przemarzać zimą, tym bardziej, że z natury nie są szczególnie mrozoodporne.

Cięcie jeżyn jednorocznych

Jeżyny bezkolcowe przycina się jednak w różny sposób, zależnie od tego, czy owocują na pędach tegorocznych czy dwuletnich. Wszystkie krzewy zaraz po posadzeniu (zwykle jesienią) skraca się na wys. ok. 30 cm., dzięki czemu wzmocnią się i lepiej rozkrzewią.

Regularne ciecie roślin rozpoczyna się w pierwszym roku po posadzeniu, dostosowując technikę i termin zabiegu do typu uprawianej odmiany.

  • Jeżyny owocujące na pędach jednorocznych, przycina się po owocowaniu, usuwając z krzewu tuż przy ziemi wszystkie pędy, na których rozwinęły się owoce.
  • Z kolei jeżynom owocującym na pędach dwuletnich skraca się wiosną zbyt długie pędy na długość ok. 1,5 m., co pobudza je do lepszego rozkrzewienia (na tych pędach w następnym roku zawiążą się owoce).

W kolejnych latach jeżyny przycina się już regularnie każdego roku, także dostosowując sposób cięcia do typu uprawianej odmiany.

Jak ciąć odmiany jeżyny owocujące na pędach tegorocznych?

W przypadku odmian owocujących na pędach tegorocznych, w sezonie wystarczy zwykle jeden zabieg, który polega na usunięciu z krzewu tuż przy ziemi po owocowaniu wszystkich pędów, na których były owoce (podobnie jak w przypadku malin owocujących na pędach tegorocznych).

Jak ciąć odmiany jeżyny owocujące na pędach dwuletnich?

Z kolei jeżyny owocujące na pędach dwuletnich tnie się zwykle dwa razy w roku.

  • Wczesną wiosną usuwa się z nich tuż przy ziemi wszystkie pędy, na których w poprzednim sezonie były owoce (zabieg można też wykonać jesienią, po owocowaniu), a także pędy słabe, cienkie, zdeformowane, krzyżujące się ze sobą, pokładające się na ziemi, chore i połamane, zostawiając na roślinie 4-6 najsilniejszych pędów. Dzięki temu krzew będzie miał lepsze warunki do rozwoju i będzie lepiej doświetlony. W tym czasie warto też skrócić wyrastające na pędach głównych przyrosty boczne do 30-40 cm (na nich także zawiążą się owoce), bo jeśli będą za długie, niepotrzebnie zagęszczą krzew, co źle wpłynie na jakość plonów. Pozostawione na krzewie pędy należy też przywiązywać do podpór, rusztowań lub stelaży, bo kiedy tylko zetkną się z podłożem (np. wierzchołkiem), szybko zaczną się ukorzeniać, co nie tylko spowoduje nadmierne zagęszczenie się krzewu, ale też wpłynie negatywnie na jakość owoców. Możemy pozwolić pokładać się pędom tylko wtedy, kiedy zamierzamy rozmnożyć krzew przez odkłady poziome, gdyż jeżyna bezkolcowa do tego celu nadaje się znakomicie.
  • Latem jeżynę owocującą na pędach dwuletnich przycina się po raz drugi, skracając jej zbyt długie pędy do 1,5-1,7 m. długości, co zapobiegnie pokładaniu się ich końców na ziemi. W tym czasie można też wyciąć nadmiar pędów tegorocznych, które niepotrzebnie zagęszczają krzew.

A może skusisz się na uprawę innych krzewów owocowych w ogrodzie? Sprawdź:

Jeżyna bezkolcowa
Autor: GettyImages Owoce jeżyny bezkolcowej zbieramy całkowicie dojrzałe (w końcu lata i na początku jesieni)

Leśne smaki - co wiesz o jeżynach?

Pytanie 1 z 9
Jaki inny owoc jeżyny przypominają kształtem?
#MuratorOgroduje: Nawadnianie kropelkowe w ogrodzie
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają