Goździk ogrodowy wieloletni - jak uprawiać, jakie ma odmiany?

2023-03-23 12:43

Goździk ogrodowy, wieloletni, to jedna z popularniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Goździka ogrodowego sadzi się zarówno na bylinowych rabatach, jak i w pojemnikach. Długi okres kwitnienia, wielobarwne kwiaty i dość łatwa uprawa to największe zalety goździków ogrodowych. Jak uprawiać goździki ogrodowe?

Goździk ogrodowy
Autor: GettyImages Goździk ogrodowy wieloletni to jedna z popularniejszych roślin w ogrodach

Spis treści

  1. Jak wygląda goździk ogrodowy wieloletni?
  2. Goździk ogrodowy - wymagania
  3. Kiedy siać i sadzić goździk ogrodowy?
  4. Jak uprawiać goździk ogrodowy?
  5. Gdzie sadzić goździki ogrodowe?
  6. Popularne odmiany goździka ogrodowego wieloletniego

Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus) i jego odmiany wywodzą z południa Europy (Dalmacja), gdzie są roślinami bylinowymi (wieloletnimi). W naszym kraju goździk ogrodowy jest zwykle uprawiany jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Jego największym walorem są pachnące kwiaty, o charakterystycznych, ząbkowanych płatkach, które mogą osiągać średnicę od kliku do ponad 10 cm (w zależności od odmiany).

Jak wygląda goździk ogrodowy wieloletni?

Najbardziej popularne i poszukiwane są odmiany goździka ogrodowego o kwiatach pełnych, ale spotkamy także okazy o kwiatach półpełnych i najczęściej - pojedynczych. Rośliny dorastają do wysokości od 30 do nawet 80 cm i na szczytach pędów (łodyg) tworzy się zwykle 1 lub 2 (czasem więcej) kwiaty. Łodygi są mocno ulistnione (liście są szeroko-lancetowate), a rośliny z czasem twarzą, niskie, luźne i dekoracyjne kępki w kolorze sinozielonym (srebrzystym). Kwiaty mają zwykle kolor czerwony, różowy (w wielu odcieniach) oraz biały, kwitną od maja do września i i mają typowy dla goździków, silny, korzenny zapach.

Goździk ogrodowy - wymagania

  • Podłoże dla goździka ogrodowego

Najlepsza do uprawy goździków ogrodowych będzie wilgotna, żyzna (gliniasto-piaszczysta) gleba o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

  • Stanowisko dla goździka ogrodowego

Rośliny najlepiej będą kwitły na stanowisku słonecznym, ale dadzą sobie rade także w lekkim cieniu lub nawet w cieniu.

Kiedy siać i sadzić goździk ogrodowy?

Goździki zwykle uprawia się z siewu, a produkcja rozsady trwa ponad 2 miesiące - nasiona wysiewa się w marcu w szklarni o temperaturze 18-20 st.C. Na miejsce stałe rośliny sadzi się w połowie maja, zwykle w odstępach 25-30 cm. Można także rozmnażać goździki przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu (lub do inspektu) w okresie od połowy maja do połowy czerwca i posadzić na miejsce stałe jesienią lub następnej wiosny.

Nie każdy jednak musi mieć czas i ochotę na produkcję własnej rozsady, dlatego najprościej jest kupić ukorzenione w doniczkach, młode sadzonki goździków, które można po prostu posadzić w ogrodzie lub do doniczek, skrzynek itp.

Jak uprawiać goździk ogrodowy?

Warto pamiętać, aby na zimę przykryć sadzonki stroiszem (gałązkami drzew iglastych) lub słomą, w taki sposób, aby ich nie przygniatać. Aby uzyskać obfite kwitnienie, niezbędne jest regularne podlewanie (gdy gleba wokół roślin wyraźnie przeschnie), szczególnie w czasie gorącego lata i zasilanie roślin.

W maju i czerwcu można zasilić goździki w ogrodzie roztworem saletry amonowej (2g na 1 litr wody) lub zastosować dostępne w sprzedaży rozpuszczalne w wodzie wieloskładnikowe nawozy mineralne do roślin kwitnących.

Nie należy podlewać roślin zbyt obficie, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Najpospolitszą z nich jest szara pleśń, której objawem jest powstający na liściach i kwiatach szary nalot, w krótkim czasie obejmujący nawet całą roślinę. W przypadku zauważenia pierwszych objawów najlepiej wykonać oprysk jednym z dostępnych środków ochrony.

Gdzie sadzić goździki ogrodowe?

Goździk ogrodowy świetnie nadaje się na bylinowe rabaty mieszane, a także do nasadzeń i kompozycji w ogrodach skalnych. Niskie odmiany goździka ogrodowego nadają się na obwódki oraz do uprawy w różnego typu pojemnikach. Często uprawiany jest także na kwiat cięty - długo zachowują świeżość w wazonie.

Popularne odmiany goździka ogrodowego wieloletniego

Wyhodowano wiele odmian o różnej barwie, wielkości i wypełnieniu kwiatów, a także zróżnicowanej wysokości i porze kwitnienia. U odmian kwiaty mogą być białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone i fioletowe w różnych odcieniach.

Najczęściej uprawiane są odmiany wyższe (np. z grupy Chabaud), o pełnych, dużych kwiatach, które są umieszczone pojedynczo na sztywnych pędach. Odmiany wysokie uprawia się na kwiat cięty, a także do kompozycji ogrodowych. Ciekawe są także niskie odmiany F1 z grupy Lillipot oraz Gandalf, osiągające do 25 cm wysokości, o zwartym pokroju i kwiatach średniej wielkości i różnych barwach, np.

  • `Lillipot Purple` - kwiaty pełne, ciemnoróżowe,
  • `Lillipot Orange Bicolour` - pełne, pomarańczowe kwiaty,
  • `Lillipot White` - białe, pełne kwiaty,
  • `Lillipot Scarlet` - kwiaty czerwone, pełne,
  • `Lillipot Yellow' - pełne, żółte kwiaty.

Poznaj też inne goździki ogrodowe:

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.