Doniczka do storczyka - czy musi być przezroczysta? Jaka osłonka jest najlepsza do storczyków?

2023-11-15 7:49

Doniczka do storczyka musi zapewnić łatwą obserwację i prawidłową pielęgnację rośliny. Jaka doniczka jest najlepsza dla storczyka? Czy osłonka do storczyka jest konieczna?

Doniczki do storczyka
Autor: GettyImages W jakich doniczkach storczyki będą dobrze rosły?

Storczyki, w tym głównie piękne falenopsisy, od lat królują na domowych parapetach. Ich wspaniałe kwiaty prezentują się niezwykle efektownie i zachwycają przez wiele tygodni, dlatego trudno się dziwić, że rośliny zyskały tak liczne grono miłośników. Jeśli jednak chcemy cieszyć się urodą storczyków dłużej niż tylko kilka tygodni po zakupie, musimy troskliwie o nie zadbać i zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju.

Spis treści

  1. Jakie podłoże dla storczyka?
  2. Dlaczego wybór doniczki do storczyka jest ważny?
  3. Jaka jest najlepsza doniczka do storczyka?
  4. Czy wstawiać doniczkę ze storczykiem w osłonkę? Jaka osłonka jest najlepsza?
  5. Co zamiast doniczki do storczyków?

Jakie podłoże dla storczyka?

Jednym z kluczowych czynników, odpowiadających za powodzenie uprawy storczyków jest odpowiedni dobór podłoża i doniczki. Dla większości storczyków najlepsze podłoże jest lekkie, przewiewne, porowate i przepuszczalne, które nie kumuluje wody i umożliwia dobrą cyrkulację powietrza. W żadnym wypadku nie może być to ziemia ogrodowa czy uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych, bo posadzone w nim storczyki będą chorowały, słabo kwitły, a nawet zamierały.

Przeczytaj też:

Dlaczego wybór doniczki do storczyka jest ważny?

Jednak o ile odpowiednie podłoże dla storczyka wybieramy zwykle dość starannie, pojemnikowi pod jego uprawę poświęcamy już znacznie mniej uwagi, kierując się głównie walorami ozdobnymi doniczki. To jednak błąd bo storczyki są dość szczególnymi roślinami, dlatego ich potrzeby są w tym wypadku ważniejsze, niż nasze upodobania.

Zdecydowana większość uprawianych w mieszkaniach storczyków to pochodzące z tropikalnych lasów epifity, które w naturze osiedlają się na konarach drzew. Nie są pasożytami, a gospodarza traktują przede wszystkim jako podporę, pozwalającą utrzymać ich rozbudowany system korzeniowy w miejscu.

Ponieważ ich korzenie nie rozwijają się w ziemi, ale w niewielkiej ilości rozkładającej się materii organicznej, zalegającej w szczelinach konarów, mają nieograniczony dostęp do powietrza i światła. Dzięki temu, podobnie jak zielone liście, mogą prowadzić fotosyntezę, a nawet pochłaniać wilgoć i składniki mineralne z pary wodnej, dlatego tak ważne jest zapewnienie uprawianym w domu storczykom warunków jak najbardziej zbliżonych do tych, jakie znają z naturalnego środowiska.

Wprawdzie trudno nam będzie odwzorować klimat lasu tropikalnego w salonie, ale z powodzeniem możemy zadbać o to, aby korzenie roślin miały swobodny dostęp do światła i powietrza.

Przeczytaj też:

Jaka jest najlepsza doniczka do storczyka?

Dostęp korzeni storczyka do światła i powietrza zapewniają plastikowe, przezroczyste doniczki, przeznaczone specjalnie do uprawy storczyków. Mają one duże otwory w dnie, umożliwiające odprowadzanie nadmiaru wody z podlewania.

Jeśli jednak chcemy zapewnić naszym storczykom naprawdę dobre warunki, poszukajmy takich doniczek, które będą posiadały dodatkowo uwypuklenie na dnie, utrzymujące korzenie roślin ponad poziomem podłoża i chroniące je przed wodą zalegającą na podstawce oraz perforacje w bocznych ściankach (otwory nie mogą być zbyt duże, aby nie dochodziło do wypadania podłoża), umożliwiające lepszy dostęp powietrza do korzeni. Dobrze też, jeśli taka doniczka będzie miała "nóżki", które poprawiają przepływ powietrza od spodu pojemnika.

Przezroczyste doniczki mają jeszcze jedną, ważną zaletę: przez ich ścianki można obserwować korzenie roślin i dzięki temu ustalić najbardziej optymalny moment podlewania storczyków, co z kolei ochroni je zarówno przez przesuszeniem jak i zalaniem (kiedy storczyk ma za sucho, jego korzenie z zielonych stają się srebrzysto-metaliczne).

Czy wstawiać doniczkę ze storczykiem w osłonkę? Jaka osłonka jest najlepsza?

Takie doniczki doskonale nadają się do uprawy wielu storczyków epifitycznych, trudno jednak uznać je za szczególnie dekoracyjne i eleganckie, dlatego warto pomyśleć o umieszczaniu ich w osłonkach. I tu pojawia się kolejny problem, bo jeśli wykorzystamy do tego celu jedną z klasycznych, ceramicznych osłonek o nieprzeźroczystych ściankach, zniweczymy wszelkie walory użytkowe plastikowej doniczki, bo nieprzeźroczyste ścianki osłonki znacząco ograniczą dostęp światła do korzeni.

Z tego względu lepiej poszukać doniczek z ozdobnego, bezbarwnego szkła (np. z efektem spękania), półprzezroczystego plastiku (półmatowe ścianki osłonki ograniczą intensywność światła docierającego do korzeni, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu rozrastaniu się korzeni oraz rozwojowi glonów na ściankach naczynia) lub ze szkła lekko barwionego (np. zielonego), co pozwoli uzyskać kompromis między walorami użytkowymi a ozdobnymi osłonki. Przez transparentne ścianki naczynia nadal bowiem będzie docierało do korzeni roślin światło i będzie można kontrolować ich stan, a jednocześnie osłonka zamaskuje mało efektowną doniczkę i pozostanie dekoracyjna. Osłonki nie mogą być jednak zbyt ciasne, bo wtedy utrudniałyby dopływ powietrza do korzeni roślin.

Co zamiast doniczki do storczyków?

Przeźroczyste doniczki i transparentne osłonki będą nadawały się do uprawy nie tylko falenopsisów, ale też wielu innych, popularnych storczyków epifitycznych. Trzeba jednak pamiętać, że są też storczyki, które będą oczekiwały innych warunków uprawy i lepiej będą rosły w wiszących koszykach z włókna kokosowego lub drewnianych, ażurowych skrzyneczkach niż w doniczce. Są też takie orchidee, które preferują całkiem swobodny styl życia (np. storczyk vanda) i zamiast doniczki wolą podpory, które będą podtrzymywać ich zwisające luźno korzenie (np. kratki, konary lub niewielkie, ażurowe doniczki podwieszane).

Storczyki
Autor: GettyImages Storczyki w wiszących pojemnikach

Poznaj ciekawe storczyki:

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Storczyk na korze korkowej [WIDEO]
Nasi Partnerzy polecają