Szkodniki w podłożu storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 13:32

Ostatnio podlewając swoją małą kolekcję zauważyłam wypływające na powierzchnie wody malusieńkie białe skaczące owady. Nie mam pojęcia, co to takiego. Proszę o podpowiedź, jak można się ich pozbyć? Zaatakowanych mam 8 roślin. Co robić?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

To najprawdopodobniej skoczogonki (Collembola), które żyją w podłożu wilgotnym, próchnicznym, o zwięzłym składzie. Są drobne, bezskrzydłe, białe lub szare. W nadmiarze mogą uszkadzać młode rośliny (liście) i korzenie. Z tego wynika, że podłoża są już zbyt rozłożone. Polecam ich wymianę, opłukanie korzeni, a następnie proszę zwrócić uwagę na przesychanie między kolejnymi podlewaniami. Jeżeli nie wymieni Pani podłoża, to można zastosować jeden z preparatów: Trigard 15 WP, Nomolt 150 SC lub Cascade 050 EC, ale "chemia" to raczej ostateczność.

Inne porady tego eksperta