Szkodniki w podłożu storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 13:32

Ostatnio podlewając swoją małą kolekcję zauważyłam wypływające na powierzchnie wody malusieńkie białe skaczące owady. Nie mam pojęcia, co to takiego. Proszę o podpowiedź, jak można się ich pozbyć? Zaatakowanych mam 8 roślin. Co robić?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

To najprawdopodobniej skoczogonki (Collembola), które żyją w podłożu wilgotnym, próchnicznym, o zwięzłym składzie. Są drobne, bezskrzydłe, białe lub szare. W nadmiarze mogą uszkadzać młode rośliny (liście) i korzenie. Z tego wynika, że podłoża są już zbyt rozłożone. Polecam ich wymianę, opłukanie korzeni, a następnie proszę zwrócić uwagę na przesychanie między kolejnymi podlewaniami. Jeżeli nie wymieni Pani podłoża, to można zastosować jeden z preparatów: Trigard 15 WP, Nomolt 150 SC lub Cascade 050 EC, ale "chemia" to raczej ostateczność.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.