Szkodniki na storczykach [Porada eksperta]

2013-01-10 13:02

Na storczyku pojawił się u nasady liści biały lepiący osad. Przypuszczam, że to objaw żerowania jakiegoś szkodnika. Co to może być i jak się go pozbyć?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. To prawdopodobnie wełnowce. Proszę oglądnąć przez lupkę czy widać białe owady. Jeżeli jest ich stosunkowo niewiele, to można je zebrać mechanicznie, wacikiem zanurzonym w denaturacie (potem proszę roślinę opłukać wodą). Jeśli jest ich dużo, to może być konieczne zastosowanie jakiegoś środka chemicznego, np. Provado Plus, Mospilan, Confidor. W każdym sklepie ogrodniczym znajdzie Pani wiele takich preparatów. Przy zastosowaniu środka chemicznego konieczne jest powtórne jego użycie, a w każdym przypadku obserwowanie, czy nie pojawiają się nowe owady. Wełnowce to dość uciążliwe szkodniki, ale do zwalczenia.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.