Małe robaczki w podłożu storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 13:34

Mam storczyki od pół roku, zauważyłem w ich podłożu kilka małych robaczków, jest ich nawet dużo. Okazało się, że to są skoczogonki. Czy bardzo szkodzą storczykowi? Jak mogę je zwalczyć, jakie stosować opryski?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Skoczogonki (Collembola) to owady żyjące w podłożu wilgotnym, próchnicznym, o zwięzłym składzie. Są one drobne, bezskrzydłe, białe lub szare. W nadmiarze mogą uszkadzać młode rośliny (liście) i korzenie. Zwalczanie polega na wymianie substratu i utrzymywaniu go w mniejszej wilgotności, rośliny można podlać jednym z preparatów: Trigard 15 WP 0,1; Nomolt 150 SC 0,05; Cascade 050 EC 0,1. Prawdopodobnie podłoże jest już rozłożone i zbyt długo trzyma wilgoć. Polecam jego wymianę. Chemia to ostateczność.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.