Jak zrobić miksturę z czosnku do storczyków? Dowiedz się, jak czosnek może pomóc storczykom

2024-03-13 10:15

Czosnek to jeden z najbardziej wartościowych naturalnych produktów, które można wykorzystywać w pielęgnacji roślin, w tym również storczyków. Sprawdza się m.in. w zabiegach ochronnych, wspomaga nawożenie, poprawia kondycję roślin. Jak czosnek może pomóc storczykom?

Czosnek w uprawie storczyków
Autor: GettyImages Czosnek wykorzystać można w uprawie storczyków

Spis treści

  1. Czosnek na choroby grzybowe storczyków
  2. Jak stosować wywar z czosnku na storczyki?
  3. Czosnek na szkodniki żerujące na storczykach
  4. Odżywka z czosnku dla storczyków
  5. Jak zrobić miksturę z czosnku do storczyków? Gotowy przepis

Czosnek nie bez powodu uważany jest za naturalny antybiotyk. Zawiera substancje, które działają przeciwgrzybowo, antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Działa pozytywnie nie tylko na organizm człowieka, ale ogranicza ryzyko występowania chorób u roślin. Oprócz tego ma wiele innych właściwości. Czosnek można wykorzystywać do pielęgnacji domowych roślin doniczkowych, w tym storczyków.

Czosnek na choroby grzybowe storczyków

Większość chorób storczyków wynika z niewłaściwych warunków uprawy oraz złej gospodarki wodnej. Storczyki często są nadgorliwie podlewane (za często, za dużo wody), co niesie ze sobą ryzyko wystąpienia chorób grzybowych odglebowych. Najczęstszym ich objawem są zgnilizny korzeni, a następnie więdniecie i żółknięcie liści. Problem wzrasta, gdy storczyki są posadzone w uniwersalnym podłożu dla roślin doniczkowych - dobre podłoże dla storczyków powinno być mało zwięzłe i mocno przepuszczalne, a uniwersalna ziemia tych warunków nie spełnia.

Moczenie roślin w wywarze z czosnku zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób storczyków.

Jak stosować wywar z czosnku na storczyki?

Donicę ze storczykiem wstawia się do naczynia z wywarem z czosnku i pozostawia w nim na 20-30 minut. Oczywiście donica musi mieć otwory w dnie.

Oprócz tego storczyki można opryskiwać wywarem dla ograniczenia typowych chorób porażających części nadziemne, np. plamistości liści. Wywar wlewa się do małego opryskiwacza.

W przypadku występowania symptomów choroby, wywary z czosnku stosuje się regularnie przez kilka tygodni co 4-5 dni (zraszanie + moczenie). Podczas wykonywania zabiegu powinno się unikać moczenia kwiatów. Jeśli storczyk znajduje się w fazie kwitnienia trzeba ograniczyć zabieg do moczenia korzeni w roztworze z czosnkiem.

Czosnek na szkodniki żerujące na storczykach

Storczyki to rośliny wymagające, które w niewłaściwych warunkach są często atakowane przez szkodniki. Przy niskiej wilgotności powietrza (i przesuszeniu) występuje wzmożony problem z przędziorkiem. Natomiast storczyki przenawożone azotem są bardziej narażone na ataki mszyc. Poza tym problemem są ziemiórki, mączliki i wciornastki.

Opryskiwanie i moczenie storczyków w wywarze czosnkowym zmniejsza ryzyko pojawienia się szkodników. Substancje wydzielane przez czosnek oraz jego zapach (za który odpowiadają związki siarkowe) działa zniechęcająco na owady i roztocza. Ponadto czosnek zwalcza chorobotwórcze nicienie glebowe. Profilaktycznie warto moczyć storczyki w wywarze z czosnku co 1-2 tygodnie.

Odżywka z czosnku dla storczyków

Wywary z czosnku służą nie tylko do ochrony storczyków przed chorobami i szkodnikami, ale także do wspomagania wzrostu roślin. Nie można zapominać, że czosnek poza substancjami aktywnie czynnymi zawiera także pierwiastki pokarmowe, w tym żelazo, sód, potas i fosfor.

Jako odżywkę czosnek wystarczy stosować raz w miesiącu, ponieważ storczyki pomimo obfitego kwitnienia nie wymagają intensywnego nawożenia (dotyczy to także tradycyjnych nawozów). Stosowanie „nawozu czosnkowego” stymuluje rozwój storczyków i poprawia ich kondycję. Dzięki temu rośliny mają bardziej okazały wygląd - tworzą silniejsze pędy, większe liście, mogą kwitnąć dłużej i bardziej spektakularnie.

Przeczytaj też:

Jak zrobić miksturę z czosnku do storczyków? Gotowy przepis

Ilość roztworu zależy od indywidualnych potrzeb, ale zazwyczaj jednorazowo przygotowujemy tyle preparatu, ile jesteśmy w stanie zużyć. Nie ma sensu robić wyciągu z czosnku na zapas, gdyż szybko (już po 2-3 dniach) traci okres przydatności.

Składniki:

  • 3 ząbki czosnku,
  • 1 litr przegotowanej wody.

Wykonanie: Ząbki czosnku rozdrabniamy za pomocą wyciskarki/praski do czosnku i zalewamy 1 litrem wody. Pozostawiamy na 1-2 doby. Można kilka razy przemieszać. Po upływie tego czasu roztwór zaleca się przepuścić przez gazę (zwłaszcza w przypadku opryskiwania roślin), bowiem fragmenty czosnku i inne drobne zanieczyszczenia mogłyby spowodować zatkanie elementów opryskiwacza.

Czosnkiem można wspomagać storczyki, ale także wiele innych roślin pokojowych czy rozsadę produkowaną na parapecie (np. warzyw i ziół). Przyrządzenie preparatu nie jest trudne, a surowiec roślinny łatwo dostępny.

Przeczytaj też:

Problemy ze storczykami - najczęstsze błędy w pielęgnacji storczyków [WIDEO]

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.