Zostań w ogrodzie! Wiosenne prace: sadzenie i nawożenie bylin

2020-04-03 8:04 Opracowanie: redakcja serwisu

W tym trudnym dla wszystkich czasie prace w ogrodzie stają się możliwością aktywności fizycznej i relaksu . Warto więc wyjść do ogrodu, tym bardziej że wiosna to dobry czas na sadzenie niektórych bylin. Podpowiadamy, jakie byliny można sadzić wiosną i jak je należy nawozić, by stały się ozdobą naszego ogrodu. Byliny na wiosnę.

Do bylin zaliczamy rośliny wieloletnie, których pędy zamierają jesienią. Spośród tych najpopularniejszych w naszych ogrodach wymienić można: bodziszki, chabry, dzielżany, dzwonki, firletki, jeżówki, kosaćce, lilie, liliowce, łubin, maki, marcinki,  nachyłki, naparstnice, ostróżki, piwonie, rudbekie, złocienie różowe i margerytki oraz dalie i rośliny cebulowe.

Wiosenne sadzenie bylin: jakie podłoże jest dobre dla bylin?

Dobrym podłożem dla większości bylin jest gleba dość ciężka, ale z dużą ilością substancji próchniczych. Gdy podłoże w naszym ogrodzie nie ma takich cech – trzeba je odpowiednio przygotować. Do gleby piaszczystej dodajemy kompostu lub dobrze rozłożonego obornika i gliny, natomiast do ciężkiej i gliniastej – piasku.

Próchnica glebowa – jak powstaje próchnica glebowa, znaczenie próchnicy w glebie >>>

rabata-bylinowa
Autor: Piotr Gorączko Wiosną trzeba oczyścić i nawieźć rabaty bylinowe

Jakie byliny można sadzić wiosną?

Od początku marca do połowy maja sadzi się i przesadza byliny kwitnące latem i jesienią. Kwitnące wiosną byliny sadzimy od początku września aż do nadejścia pierwszych mrozów.
Byliny najlepiej przesadzać, gdy przekwitną. Rośliny przeznaczone do uprawy na lekkich i ciepłych glebach można sadzić nieco później, a te, które mają rosnąć na podłożach ciężkich i w miejscach chłodnych, należy sadzić jak najwcześniej.

Byliny mogą rosnąć na tym samym miejscu przez 4–8 lat. Potem warto je wykopać, podzielić na części i posadzić na nowym stanowisku (zasada ta nie dotyczy na przykład piwonii, które mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 20 lat i nie przepadają za przesadzaniem – robi się więc to tylko wtedy, gdy kępy roślin są nadmiernie zagęszczone). Dzieląc byliny, należy robić to tak, by każda nowa część miała dobrze wykształcony pęd lub pąki.

Jak sadzić i nawozić wiosną byliny?

Jeśli kupiliśmy sadzonki w doniczce, trzeba wykopać dołek głębokości równej wysokości doniczki i nieco szerszy. Musi on umożliwiać także odpowiednie ułożenie bryły korzeniowej. Po posadzeniu rośliny – czy to kupionej, czy otrzymanej w wyniku własnoręcznie dokonanego podziału – należy dołek zasypać, podłoże lekko ubić, a roślinę podlać.

Wokół posadzonej rośliny warto rozłożyć warstwę kompostu. Dostarczymy jej w ten sposób składników odżywczych, których te wieloletnie rośliny szczególnie potrzebują.

Wiosną należy byliny zasilać kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. W ten sposób dostarczymy roślinom niezbędnych makro- i mikroelementów. Kolejną dawkę nawozu należy zaaplikować w lipcu (kompost można rozłożyć także później).

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE