Wiosenne prace w ogrodzie: co musisz zrobić, aby mieć piękny ogród wiosną

2012-03-14 14:22 Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Prace ogrodowe wiosną
Autor: Piotr Gorączko Sprzątanie wiosenne to nie tylko oczyszczenie otoczenia domu ze śmieci. Warto przy okazji wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych

Wiosenne prace w ogrodzie zaczynamy, gdy słońce zaczyna grzać coraz mocniej. Ogrod wiosną wymaga wiele pracy. Sumienność i staranność przy wykonywaniu prac ogrodowych sprawi, że będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem. Przeczytaj o wiosennej pielęgnacji ogrodu.

Gdy dni stają się coraz dłuższe i słońce zaczyna mocniej przygrzewać, coraz chętniej wychodzimy do ogrodu. To znakomity czas, aby zacząć przygotowania do nowego sezonu. Wiosennych prac w ogrodzie jest tak wiele, że warto je sobie ułatwić, posługując się odpowiednim sprzętem.

Sprzątanie wiosenne to nie tylko oczyszczenie otoczenia domu ze śmieci. Warto przy okazji wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych i poważnych prac ogrodowych, dzięki którym rośliny będą lepiej rosły i kwitły w ciągu roku. Nie zaszkodzi również poddać konserwacji inne elementy wyposażenia ogrodu, takie jak nawierzchnie czy meble ogrodowe. W ten sposób będziemy mogli się cieszyć pięknym wiosennym ogrodem.

wiosenne prace w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com

Wiosenny ogród - jak zadbać o rośliny

 • Drzewa w ogrodzie - przytnijmy drzewa liściaste. Usuńmy gałęzie stare, uschnięte i chore oraz uszkodzone przez wiatr. Wytnijmy również te, które się krzyżują i rosną zbyt gęsto. W ten sposób pobudzimy drzewa do wytwarzania młodych, zdrowych pędów i poprawimy kształt ich korony.

>> Przeczytaj też: Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew

 • Krzewy w ogrodzie - pod koniec marca stopniowo zdejmujmy zimowe osłony roślin. Prześwietlmy krzewy: wytnijmy pędy stare, suche, uszkodzone i rosnące do środka korony. Dzięki temu do wnętrza dotrze więcej światła i rośliny się zagęszczą. Skróćmy o 3/4 wszystkie pędy krzewów, które kwitną na pędach jednorocznych. Wtedy krzewy wypuszczą dużo młodych pędów, na których jeszcze tego roku pojawią się kwiaty.
 • Trawniki - gdy stopnieje śnieg i minie groźba mrozu, starannie wygrabmy trawnik. Usuńmy śmieci, patyki, zeszłoroczne liście i suchą trawę. Takie wyczesanie pobudzi źdźbła trawy do wzrostu i napowietrzy darń. Musimy to jednak robić ostrożnie, aby nie odrywać namokniętej darni od podłoża.

>> Przeczytaj też: Dobra pielęgnacja trawnika: co zrobić, aby nasz trawnik był piękny?

 • Rabaty - pod koniec marca, gdy mróz ustąpi na dobre, można odsłonić rośliny. Torf i korę warto po rozgarnięciu pozostawić na rabatach jako ściółkę. Natomiast liście, słomę i gałęzie drzew iglastych przenieśmy na kompost. Oczyśćmy byliny z zaschniętych liści, wytnijmy pozostawione na zimę przekwitłe kwiatostany.
Piękny ogród - prace ogrodowe
Autor: Andrzej Szandomirski Wiosna to znakomity czas, aby zacząć przygotowania do nowego sezonu. Wykonanie wszystkich prac ogrodowych zagwarantuje piękny ogród

Ogród wiosną - inne ważne prace ogrodowe

 • Oczko wodne - dno stawu trzeba oczyścić z gnijących liści, patyków i resztek roślin. Pozostawione przyspieszyłyby rozwój glonów, co znacznie pogarsza warunki życiowe zarówno roślin, jak i zwierząt żyjących w wodzie.
 • Meble ogrodowe - te z tworzywa sztucznego, metalowe i drewniane czyścimy wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Silne zabrudzenia usuwamy strumieniem wody pod ciśnieniem. Meble z wikliny umyjmy miękką szczoteczką i wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego. Nie należy używać do tego mydła, bo pozostawia ono biały nalot i wysusza wiklinę.
 • Nawierzchnie - brud, plamy oleju silnikowego, zielony nalot glonów, mchów i porostów oraz białe wykwity solne – to wszystko może pojawić się z czasem na podjeździe, tarasie i innych kamiennych, ceglanych lub betonowych elementach wystroju ogrodu. Wiosna to dobry czas, aby się ich pozbyć. Do czyszczenia najlepiej użyć szczotki i wody – ewentualnie z dodatkiem łagodnego detergentu. Silne zabrudzenia lepiej usuwać strumieniem wody pod ciśnieniem lub ostatecznie zastosować jeden z wielu dostępnych w sprzedaży preparatów do czyszczenia nawierzchni.
Warto wiedzieć

Zasady wiosennej pielęgnacji ogrodu

 1. Nie tnijmy drzew ogrodowych zrzucających liście na zimę później niż do połowy marca. W przeciwnym razie ryzykujemy, że z ran powstałych po usunięciu gałęzi mogą wycieknąć soki, które wiosną zaczynają krążyć w roślinach. A to może je bardzo osłabić.
 2. Zabezpieczmy, najlepiej od razu, miejsca cięcia drzew i krzewów. To przyspieszy gojenie się ran i uniemożliwi inwazję chorób wirusowych oraz grzybowych. Nadają się do tego maści ogrodnicze i preparaty zwane sztuczną korą.
 3. Zaimpregnujmy oczyszczoną nawierzchnię jak najszybciej. W przeciwnym razie w odsłonięte czyszczeniem pory piaskowców, wapieni i kostki betonowej bardzo szybko wniknie brud. Impregnowana nawierzchnia musi być sucha i nienagrzana.
 4. Natłuśćmy po oczyszczeniu meble z drewna surowego – zarówno rodzimego, jak i egzotycznego. Nadają się do tego specjalne oleje – bezbarwne i kolorowe. Natłuszczanie najlepiej powtórzyć dwa-trzy razy w sezonie.
 5. Oczyśćmy rynny, jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią. Zalegające liście drzew i igliwie zgniją, tworząc trudną do usunięcia warstwę tamującą przepływ wody. Powinni o tym pamiętać szczególnie właściciele zadrzewionych działek.
 6. Zadbajmy o nawierzchnie ziemne i żwirowe. Uzupełnijmy powstałe przez zimę koleiny i inne ubytki (materiałem, z którego jest wykonana nawierzchnia), wyrównajmy powierzchnię, a następnie dokładnie ją zwałujmy.
Ogród po zimie. Prace w ogrodzie przed sezonem wiosennym

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
AsimovFan
|

Dobry artykuł! Ja w tym roku do usunięcia liści zalegających w rynnach użyłem pierwszy raz robota Looja! Świetna zabawa i przy okazji pożyteczna :-D

dalia
|

Witam serdecznie. Bardzo interesujący artykuł. Ja mam podobne tutaj - http://www.pasjeogrodow.blo....