Ogród ekologiczny: wybór i pielęgnacja roślin w ogrodzie ekologicznym

2015-03-03 11:46

Rośliny w ogrodzie ekologicznym powinny pasować do warunków w nim panujących. Należy także zadbać o odpowiednią ich pielęgnację, zgodną z ekologicznymi zasadami uprawy roślin.

Ogród ekologiczny powinien się charakteryzować bioróżnorodnością, czyli dużą rozmaitością gatunków roślin. Zapobiega to masowemu pojawieniu się szkodników (ich rozwojowi sprzyjają monokultury) i stwarza korzystne warunki do życia pożytecznych organizmów, które pomagają zwalczać szkodniki.

Rośliny do ogrodu ekologicznego

Ważne jest, żeby rośliny pasowały do warunków panujących w ogrodzie, bo wtedy będą zdrowo i bujnie rosły. Jeżeli ogród jest cienisty, nie wybierajmy do niego gatunków lubiących pełne słońce, i odwrotnie – nie sadźmy roślin cieniolubnych w słonecznych miejscach. Zwracajmy też uwagę na rodzaj gleby, w jakiej powinny rosnąć, na ich zapotrzebowanie na wodę oraz na to, czy są odporne na choroby i szkodniki. Niewielki fragment działki warto przeznaczyć na dziki zakątek porośnięty miejscowymi roślinami i chwastami. Przyciągnie on owady, między innymi pożyteczne biedronki, złotooki i murarki ogrodowe. Zwabią je też rośliny o dużych płaskich kwiatostanach, takie jak dzika marchew, koper czy krwawnik.

Ściółkowanie ziemi wokół roślin w ogrodzie ekologicznym

Ściółkowanie powierzchni gruntu jest bardzo ważne, ponieważ poprawia żyzność i strukturę ziemi. Ściółka chroni wierzchnią warstwę gleby przed wysychaniem pod wpływem słońca i wiatru, a także zapobiega wzrostowi chwastów. W ogrodach ekologicznych do ściółkowania używa się materiałów organicznych, które rozkładając się w czasie sezonu wegetacyjnego, dodatkowo wzbogacają podłoże w składniki pokarmowe.
Do najczęściej stosowanych ściółek należą: kora, skoszona trawa, siano, słoma, przekompostowane liście, a przy uprawie roślin kwasolubnych – igły i gałązki roślin iglastych. Ściółkę najlepiej rozłożyć wiosną, gdy ziemia jest wilgotna i już ogrzana. Gdybyśmy zrobili to wtedy, kiedy gleba nie ma jeszcze temperatury optymalnej do wzrostu roślin, mogłoby to spowodować zahamowanie ich wzrostu.

Podlewanie roślin w ogrodzie ekologicznym

Podlewać najlepiej deszczówką gromadzoną w zbiornikach. Rośliny nawadniamy rzadko, ale obficie, tak aby woda dotarła do ich korzeni. Gleby lekkie podlewamy częściej, a ciężkie, które zatrzymują wilgoć – rzadziej. Najbardziej oszczędne jest nawadnianie kroplowe, czyli system węży rozprowadzony po ogrodzie, z których woda kropla po kropli wypływa w pobliżu roślin. Z kolei podlewanie ręczne, choć czasochłonne, pozwala na indywidualne zaspokojenie potrzeb różnych roślin. Najlepszą porą na podlewanie jest ranek. Moczenie roślin wieczorem zwabia ślimaki i stwarza warunki do rozwoju chorób grzybowych.

Ochrona roślin w ogrodzie ekologicznym

Syntetyczne pestycydy dziesiątkują nie tylko szkodniki roślin, ale także inne organizmy – pożyteczne owady, jaszczurki, ropuchy i jeże, wpływają też na ludzi. Zamiast nich należy stosować preparaty, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka, pszczół i zwierząt zjadających szkodniki. Można je kupić albo własnoręcznie przygotowywać wyciągi lub gnojówki z roślin takich jak skrzyp, pokrzywa i wrotycz.

>>Przeczytaj też: Naturalne preparaty do ochrony roślin

Warto zadbać o miejsca schronienia dla zwierząt. Owady zwabią domki zwane też eko hotelami. Są dostępne w sprzedaży, lecz łatwo można je też zrobić samemu z materiałów takich jak pustaki, szyszki sosnowe, kawałki tektury, suche liście, łodygi słomy i trzciny, kawałki drewna z wywierconymi otworami o średnicy 8 mm. Hotele dla owadów powinny być od frontu zabezpieczone przed ptakami metalową siatką.
Dla jaszczurek, żab, ropuch i jeży w mniej uczęszczanym zakątku ogrodu dobrze jest zostawić stertę kamieni polnych lub gałęzi, w których będą się mogły ukryć, także na zimę.